טכנולוגיות ישראליות מקצרות תהליכי בניה – החברות הישראליות בתערוכת הבניה BAU במינכן. כתבו עלינו בעיתון

הנה מה שאנחנו עושים השבוע:
מבוסס על כתבה מאת ליאת זנד שפורסמה היום ב YNET

חברות ישראליות מביאות את הטכנולוגיה של הסטארטאפ ניישן אל ענף הבנייה המסורתי. היום נפתחה במינכן תערוכת BAU, הוותיקה והגדולה מסוגה במינכן שבגרמניה, כשבפעם הראשונה הוקם ביתן ישראלי של מכון היצוא ומנהל סחר חוץ . בעולם מגלים עניין ומתחילים ליישם. הכירו כמה מהן.

אם תצליחו לראות במבט על את ענף הבנייה, תוכלו לראות, גם בעין פחות מקצועית, שהתחום עבר שינויים מועטים במאות ואלפי השנים האחרונות. הנחת יסודות, שימוש בחומרים, ריצוף, טיוח ועוד – אלה נותרו פעולות זהות היום ממש כמו בעבר. החלק שמשתנה עם השנים הם החומרים והטכניקה. עם גידול האוכלוסייה העולמית, תנופת הבניה אינה רק תופעה ישראלית והענף המסורתי משווע לחדשנות, שתזרז תהליכים. בשנים האחרונות משתלבות טכנולוגיות מתקדמות בענף וההיי טק הישראלי, שהשפיע רבות על ענפים שונים, תורם את הידע שלו גם לזה.

הבוקר נפתחה במינכן שבגרמניה תערוכת BAU (מתקיימת בין ה-14-19 בינואר) שמתרחשת אחת לשנתיים. התערוכה, בתחום טכנולוגיות הבנייה (Construction Tech), מתמקדת בתכנון הבנייה, חומרים ומערכות והביתן הלאומי שמציבה ישראל, כבר מושך אליו עניין רב.

בפעם הראשונה

“תערוכת BAU השנה שמה דגש מיוחד על טכנולוגית הבניה ומקדישה לכך אולם שלם שנקרא BAU-IT. ואכן זו הפעם הראשונה שהנושא יוצג בתערוכה בביתן ישראלי עם 10 חברות ישראליות חדשניות”, אומרת נועה אהרוני, מנהלת ענף טכנולוגיות בניה וקלינטק במכון היצוא. “זה תחום שהעניין בו עולה בכל העולם. הנושא חדש יחסית גם בעולם בגלל ששוק הבניה הוא אחד מהתעשיות הגדולות והמסורתיות בעולם, שוק שמגלגל מאות מיליארדים של דולרים ופוטנציאל הרווח שם הוא עצום”.

“בשנים האחרונות קמים סטרטאפים רבים בתחום בעקבות גידול בעולם הבניה וצמיחה שלו בשווקים המפותחים כמו גם המתעוררים. בגלל המסורתיות והשמרנות בענף, בגלל הפוטנציאל בחיסכון בתקציב ובמשאבים בעולם הבנייה, יש הרבה עניין בפיתוחים ובפתרונות ייעול, ואיתם מגיעים גם המשקיעים והחברות הגדולות”.

אהרוני מציינת שבישראל יש כ-100 סטרטאפים סביב הענף וניכר שחברות גדולות בתחום הבניה מעוניינים להשקיע בהם ובעולם הבניה הישראלי. “מכון היצוא ומנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, נרתמו להגביר פעילות בתחום”, אומרת אהרוני. הבחירה של אלה ב-BAU, התערוכה הוותיקה והגדולה מסוגה, היה אם כך טבעי. “כחצי מיליון מבקרים משתתפים בה והיא מרכזת את כל הפעילות בנושא התכנון והבניה”, אומרת אהרוני ומוסיפה: “ממיכון ועד חיפויים ואולם שלם מוקדש בה לטכנולוגיות בניה”.

“זו ההזדמנות גדולה לחברות המציגות ותוצאה של שנתיים של פעילות אינטנסיבית ועשרות משלחות שהגיעו לארץ, כאלה שמפגישות בחו”ל חברות ישראליות עם מפיצים, משקיעים, חברות בניה, שותפים אסטרטגיים, שותפים עסקיים וכד'”.

 

בביתן הישראלי יש מגוון רחב של חברות טכנולוגיה בבניה – מחדשנות טכנולוגית בעבודות מסורתיות ועד רובוטיקה ורחפנים. בענף שסובל מבעיות של חריגות זמנים, חריגות תקציב, רמת החיים של הסביבה בה מתקיים הפרויקט, סכנות חיים ובטיחות, החברות מטפל בדיוק בזה. מכון היצוא ומינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה מקווים ש-10 החברות הישראליות בתערוכה יביאו התחלות של עסקאות ושותפויות עסקיות אסטרטגיות כדי שהחברות הישראליות יתמקצעו בתחום. הכירו כמה מהחברות הישראליות.

החברות הישראליות המציגות בביתן הינן:

  • Okibo –
  • DS construction –
  • BuilderEdge –
  • CivDrone
  • Flodstruct
  • Just Manage
  • NanoZCoating
  • tomak
  • Univercol
  • ParaGroup

גרמניה – המובילה בתחום הבניה הפרטית והמסחרית באירופה
“תערוכת BAU הינה התערוכה המובילה באירופה לארכיטקטורה, חומרים ומערכות לתחום הבניה. בתערוכה יציגו מעל 2,000 חברות, מ-42 מדינות ויותר מ-250,000 מבקרים”, מספרת יפעת ענבר, ראש הנציגות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה במינכן. “איגוד תעשיית הבניה הגרמני (HDB) חוזה תחזית צמיחה של כ-6% ב-2019 ותחום הבניה למגורים מוביל את התחום בגרמניה. בשנים האחרונות גם תחום התשתיות והבניה הציבורית קיבל מימון פדרלי משמעותי דבר שהביא לדחיפה בסקטור.

לדבריה, “סקטור הבניה עובר בשנים האחרונות תהליך של שינויים והתאמה לאקלים הדיגיטציה המשתנה; מתחומי ניהול האנרגיה בבניה ובבניינים, תחום הבית והמשרד והכל תוך מתן דגש על יעילות בתהליך הבניה, ניצול תשומות והפחתת פסולת.

“סקטור הבניה בגרמניה הוא סקטור מסורתי יחסית. בנוסף לחברות ענק, חלק גדול מהחברות בסקטור הן חברות בינוניות, המנוהלות באופן אישי על ידי הבעלים או בן משפחה, ובניית האמון הינה אחד האתגרים המרכזיים עליהם יצטרכו החברות הישראליות להתגבר ולהשקיע בו תשומות כדי לייצר שיתוף פעולה ארוך טווח וחדירה איכותית לשוק”, הוא אומרת.

לקראת התערוכה, נפגשו ממינהל סחר חוץ עם מגוון גורמים בשוק הבניה בגרמניה ויצרו קשר עם יועץ שיסייע בתיאום פגישות פרטניות עבור החברות המציגות. “הנציגות נותנת מענה לכל חברה ישראלית שפונה להיכנס לשוק הגרמני ומסייעת למצוא את השותפים המתאימים לה. השוק הגרמני מחפש את החדשנות הישראלית במגוון תחומים ויש כאן הזדמנות עבור החברות הישראליות. אני מזמינה חברות ישראליות שמעוניינות לעבוד מול השוק הגרמני לפנות אלינו, בנציגות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה במינכן, ואנחנו נשמח לסייע”, מסכמת ענבר.

לאחר סיום התערוכה, נעלה רשמים אישיים.
להשתמע

צור קשר עם:

יפעת ענבר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל