כיצד הפכה פריסת רשת ה- 5G בגרמניה לסוגיה במלחמת הסחר של ארה”ב וסין

לקראת פרסום המכרזים לפריסת רשת ה- 5G  בגרמניה המתוכננת ל- 2019, ניצב הממשל בגרמניה בפני סוגיית מעורבות ענקית המובייל הסינית וואווי (Huawei) בפרויקט ובפני השלכות האבטחה שעשויות לנבוע ממעורבות זו.

עד לאחרונה, נחשבה וואווי כמועמדת המובילה לזכות במכרז לפריסת הרשת שתחליף את תשתית ה- 4G בגרמניה.

אך כשברקע נשמעים תופי מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין, דווח לאחרונה כי הממשל האמריקאי מפעיל לחצים כבדים על בכירים בחברות ובממשל בגרמניה, כמו גם על בנות ברית נוספות של ארה”ב, ודוחק בהם להפסיק לעשות שימוש בציוד של ספקיות הטכנולוגיה הסיניות, דוגמת וואווי ו- ZTE  לאור סכנות אבטחת הסייבר הטמונים בציוד של החברות הללו.

Two Businessman hands holding smartphones. Fintech concept , Peer-to-peer , logistic concept with map and world connect , airplane in airport blue background

מעבר לסוגיית מלחמת הסחר בין המעצמות, החשש האמריקאי הוא משימוש בציוד של וואווי במדינות בהן קיימים בסיסים אמריקאים כגון גרמניה ומהאפשרות שהממשל הסיני יעשה בעתיד שימוש בחוק המאלץ חברות פרטיות דוגמת וואווי לציית לבקשותיו.

גם בארה”ב וגם באוסטרליה כבר הוטלו מגבלות ואיסורים על וואווי להתקנת רשת ה- 5G ובמדינות נוספות הנושא נבחן בימים אלו.

החלטה גרמנית לטובת או לרעת וואווי יכולה להיות מכרעת עבור מיזוג הענק בארה”ב בין החברות ספרינט ו-T-Mobile, ועל כן גם לדויטשה טלקום, החברה האם של T-Mobile האמריקאית.

הבטחה של דויטשה טלקום להפסיק את השימוש בציוד של וואווי יכולה לסייע לרגולטורים האמריקאים לאשר את המיזוג ששוויו מוערך בסך 22.5 מיליארד יורו.

עם זאת, בשל יחסיה הטובים יחסית של סין עם גרמניה ושל וואווי עם דויטשה טלקום, בברלין שמרו מרחק עד כה מעמדת הסחר האגרסיבית של ארה”ב נגד סין.

כמו כן, גרמניה מהווה יעד אסטרטגי משמעותי עבור סין אשר שמה לה למטרה במיוחד את תחומי האנרגיה הסולארית, ציוד וטכנולוגית הרכבה לייצור שבבים, רובוטיקה מתקדמת, שבבי מחשב יוקרתיים וטכנולוגיה לוויינית.

מצד שני, כבר תקופה ארוכה שבגרמניה מפנים האשמות כלפי בייג’ינג על התערבות סינית בענייני האיחוד האירופי ובפרט בהונגריה, יוון ומערב הבלקן ועל כן קוראים לתהליך של וויסות השקעות זרות באזורים אסטרטגיים.

בעקבות כך הודיעה דויטשה טלקום כי הדיון לגבי אבטחת ציוד הרשת מספקיות סיניות נלקח על ידה ברצינות רבה וכי היא בוחנת מחדש את חוזי האספקה שלה בגרמניה ובשווקים אירופאים נוספים בהם היא פועלת.

 

 

 

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל