BBVA והבנקים בספרד בכלל מתעניינים בישראל – כמעצמת פינטק (FINTECH) ופינסק (FINSEC)

BBVA נחשב לאחד הבנקים המובילים באירופה ובעולם. בספרד הוא שני לסנטנדר, אולם באיזורים מסוימים בעולם, כגון מקסיקו הוא מספר 1.

באוקטובר, בהזמנת הבנק BBVA, השתתפתי בפאנל בשם Fintech Trends and Opportunities – UK, Israel and Singapore, בכנס BBVA Open Summit 2018. את הכנס פתחה נשיאת ארגון Money 20/20 – שבוע לפני אירוע הדגל שלו בלאס וגאס, שנחשב האירוע המוביל בתעשייה. הפאנל שבו השתתפתי התקיים מיד לאחר נאום הפתיחה שלה. כשפנו אלי כמובן ששמחתי על ההזמנה, אך ביני לבין עצמי תהיתי אם יש מקום להשוואה בין ישראל ובין מעצמה פיננסית עולמית כמו אנגליה, או מעצמה פיננסית איזורית כמו סינגפור. לישראל אין בנקים בינלאומיים, אין קרנות השקעות פרטיות גדולות (למעט הון סיכון) ואין חברות ביטוח גדולות. מה בכל זאת יש? יש טכנולוגיה, משמעותית, דיסרופטיבית, ובכמות שמסבה אליה את תשומת הלב של כל אותם שחקנים פיננסיים גלובליים. בפאנל עצמו שיבחו הדובר מסינגפור והדובר מלונדון כל הזמן את האקוסיסטם הפינטקי שנוצר בארץ, והבנתי שם לראשונה את הכוח שיש לישראל ספציפית בתחום. מדברים עלינו ב-Blockchain מדברים עלינו באינטליגנציה מלאכותית או AI, ומדברים עלינו בסייבר.

פאנל "טרנדים והזדמנויות בפינטק" – בריטניה, סינגפור וישראל, BBVA Open Summit

אחת היכולות הידועות ביותר של ישראל כיום, שבבנקאות יש לה משמעות אסטרטגית אולי יותר מבכל סקטור עסקי אחר, היא בתחום הגנת הסייבר. הנישה הפיננסית הפכה כל כך מרכזית עבור חברות סייבר רבות, עד שנוצר לה שם חדש :FinSec – Financial Security.  בארץ יש כמה מאות של חברות סייבר סקיוריטי שמכוונות את עצמן לתחום הזה, יש ממשלה שפתחה CERT פיננסי שמשתף ידע מודיעיני חשוב עם הבנקים המובילים בעולם, ו-היות שישראל היא המדינה הכי מותקפת בעולם לצערנו הרב, יש ידע עצום שהצטבר לגביי ההתמודדות עם התוקפים – גם בצבא ובארגוני המודיעין , וגם בבנקים המקומיים. אנחנו אולי מעצמה פיננסית קטנה, אבל אנחנו מעצמת וקלאסטר FINSEC מרשימים ביותר. עשינו מהלימון לימונדה.

על רקע זה יצרנו יחסים טובים עם יחידת אבטחת המידע הגלובלית של BBVA , האחראית על מדיניות ביטחון הסייבר בכל שלוחות BBVA ברחבי העולם בקיץ והחלטנו לשתף פעולה.

כשלב ראשון, הבנק חשף בפנינו את רשימת הצרכים שלו, ויחד עם מכון היצוא, עשינו עבורם סקאוטינג וחיפוש עומק של חברות ישראליות מתאימות. התוצאה היתה הגעה של 9 חברות נבחרות לספרד באוקטובר, ליום  טכנולוגיות בBBVA, בניצוחו של אלוארו גארידו, ראש מערך אבטחת המידע והאבטחה הפיזית של BBVA (ז"א Global CISO & CSO). את 9 החברות הללו לקחנו גם לשני בנקים ספרדים נוספים: סבאדל SABADELL ולה-קאישה LA CAIXA, גם כן במעמד ה-CISO שלהם.

משלחת הפינסק מציגה לבנק סבאדל

 

כשלב שני בפעילות עם BBVA, הגיע מר. גארידו ו8 אנשים מחטיבתו לישראל בנובמבר, לכנס HLS&CYBER של מכון היצוא. מר גארידו היה דובר בכנס, ואנשיו התחלקו ל3 צוותים וראו סה"כ כ-30 חברות. בין אלה היו חברות שהשתתפו ביום הטכנולוגיות באוקטובר, ואשר עבורן היה זה כבר שיחות המשך. המשמעות של קיום שתי הפעילויות בצמוד זו לזו היתה שחברות נבחרות קיבלו FASTTRACK למקבלי ההחלטות בתחום הפינסק של BBVA, וזוהי הזדמנות שאינה מזדמנת לחברה כל יום. עבור אחרות, היתה זו הזדמנות לנסות לשכנע שוב את הבנק שיש לחברה את מה שהבנק מחפש. המשמעות עבורנו לתהליך הזה היתה הבנת הערך שלנו כמדינת ישראל לשחקנים חשובים כל כך ברמה העולמית בסקטור.בנוסף ביקרה המשלחת גם בCERT הפיננסי בבאר-שבע, בחמ"ל של בנק דיסקונט ועוד. עוד הגיעו מספרד לאירוע נציגים מחברות מובילות בספרד כגון ACCIONA, FERROVIAL וטלפוניקה.

ה-CISO של BBVA כדובר בHLS&CYBER 2018

 

נכון לרגע זה הפעילות עם BBVA כבר הניבה שני POCs / פיילוטים לחברות ישראליות, וזאת רק ההתחלה. אנחנו מקווים שיהיו עוד הרבה. בהצלחה לכל החברות שהשתתפו!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צור קשר עם:

ליאת שחם

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל