עוד 101 ימים והעתיד נראה מעורפל מתמיד

בשבוע שעבר שרדה תרזה מיי הצבעת אי-אמון אישית בקרב חברי מפלגתה כאשר זכתה בתמיכה של 200 חברי פרלמנט ממפלגתה לעומת 117 מתנגדים. זאת רק כדי לזכות בכתף קרה מצד מנהיגי האיחוד האירופאי ביום שלמחרת. מיי הגיעה לבריסל לנסות לקבל הבהרות והתחייבויות מצד מנהיגי המדינות החברות בא”א כדי שתוכל לחזור לפרלמנט ולהרגיע את החששות בנושא הגבול עם אירלנד. אך תחת זאת, ראשי 27 המדינות היו מאוחדים בעמדה כי לא יהיה שינוי לטיוטת ההסכם שהושגה.

עם האכזבה מבחוץ, מיי מתמודדת עם התנגדות הולכת וגוברת מבית. אתמול הגיש ג’רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור שבאופוזיציה, הצעת אי-אמון בראשת הממשלה. יש לציין כי לא מדובר באי-אמון בממשלה אלא רק במי שבראשה. משום כך, ישנם פרשנים אשר מתייחסים לצעד זה כתרגיל פוליטי. הצעת האי-אמון הועלתה לאחר שמיי הודיעה כי טיוטת ההסכם תעלה להצבעה בפרלמנט בשבוע של ה-14/1/19 על מנת לעמוד במועד האחרון הנדרש על פי החוק, ה-21/1/19. קורבין טוען כי מיי מושכת זמן וכי פרק הזמן בין המועד המקורי שבו אמורה הייתה ההצבעה להתקיים – 11/12/18 ו-14/1/19 הוא זמן יקר שניתן לנצל כדי לשפר את ההסכם או למצוא חלופות אחרות. מהצד השני מפלגות אופוזיציה אחרות המתנגדות ליציאה מהאיחוד האירופאי, בכללן ה-SNP הסקוטית, דורשות כי הצעת אי-האמון תשונה לכך שתתייחס לממשלה כולה. משמעות הדבר היא שאם הצעה זו תעבור יתקיימו בחירות כלליות.

במקביל ישנם חברי פרלמנט שמרנים המבקשים חופש הצבעה על משאל עם נוסף, שמיי מתנגדת לו נחרצות. בו בזמן, הממשלה הודיעה היום כי היא מוסיפה להתכונן למקרה של יציאה מהאיחוד ללא הסכם.

בעוד 101 ימים, ב-29/3/2019, תצא בריטניה מהאיחוד האירופאי. השעון מתקתק, הזמן עובר והעתיד נראה מעורפל מתמיד.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל