ברקזיט – איפה אנחנו עומדים עכשיו?

התשובה על השאלה הזו לא פשוטה. לא רק בגלל שקיימים מספר תרחישים אפשריים, שגם הפרשנים המנוסים לא מסתכנים בלנסות ולחזות איזה מהם יתממש. אלא גם בגלל שקצב האירועים פה כל כך מהיר שעד שמסיימים משפט המציאות כבר שונה לחלוטין.

לכן ניתן סקירה קצרה של ההתפתחויות האחרונות ונציין כמה דברים שיש לשים לב אליהם וכל זה תחת ההסתייגות שהכל פתוח, ששום דבר כאן אינו צפוי והמציאות עולה על כל דמיון.

אז מה היה לנו עד כה?

נציגי בריטניה והאיחוד האירופי למו”מ על הסדר היציאה של בריטניה מהאיחוד הגיעו לטיוטת הסכם. הטיוטה זכתה לתמיכת מנהיגי 27 מדינות האיחוד וחברי הקבינט של ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי. אבל, הנוסח המוצע נתקל בהתנגדות רבה מצד חברי פרלמנט משני צדי בית הנבחרים הבריטי. בשבועות האחרונים ניסתה מיי לגייס מספיק תמיכה בהסכם על מנת להעביר אותו בהצבעה, שהייתה אמורה להתקיים אתמול (11/12/18). ביום שני (10/12/18), לאחר שהבינה שלא תצליח לגבש רוב שיצביע בעד ההסכם הודיעה מיי כי היא דוחה את ההצבעה. מיד אחר כך לשכתה הודיעה כי ההצבעה תתקיים לפני ה-21 בינואר, המועד האחרון בו אמורה הממשלה להעלות הצעה להצבעת הפרלמנט.

לאחר ההודעה של מיי ודיון סוער בבית הנבחרים, שב-BBC התייחסו אליו כסערה הגדולה ביותר שהתרחשה סביב הצבעה שלא התקיימה, הודיעה לשכתה של מיי כי היא תצא למסע דילוגים על מנת לנסות לשפר את ההסדר שההסכם מציע בנושא הגבול עם אירלנד – סלע המחלקות בבריטניה לגבי ההסכם.

אבל כמו שאומר המשורר הבריטי life is what happens to you while you’re busy making other plans והיום בבוקר תכניותיה של מיי השתנו כשנודע כי בעקבות קבלת המספר המינימלי הנדרש של מכתבים הקוראים להצבעת אי אמון בראשת הממשלה, תתקיים הצבעה כזו הערב (12/12/18) ב-21:00 שעון לונדון.

במידה ותרזה מיי לא תצליח לזכות ברוב הנדרש יתחיל תהליך של החלפתה כמנהיגת המפלגה וכראשת ממשלה. יש לציין כי  לא מדובר בהליכה לבחירות כלליות אלא החלפה של מי שעומד בראש המפלגה השמרנית תוך שהיא ממשיכה להיות מפלגת השלטון.

מה הלאה?

כפי שנאמר, הנבואה ניתנה לשוטים. פרשנים מעריכים כי אם היא תזכה בהצבעה זה יחזק אותה וסייע לה להעביר את ההסכם המוצע בפרלמנט לפני ה-21 בינואר. משם זה צפוי לעלות להצבעה בפרלמנט האירופאי ב-25 בינואר ולעבור. אם אכן זה יקרה תהייה תקופת מעבר עד לסוף 2020, שבמהלכה אמורים שני הצדדים להגיע להסכם אזור סחר חופשי.

אם תרזה מיי לא תזכה בהצבעה הערב יחל תהליך החלפתה ואז נשאלת השאלה האם המפלגה השמרנית תצליח לסיים את התהליך לפני ה-21 בינואר. הדעות חלוקות לגבי זה.  מיי עצמה הזהירה את חברי מפלגתה לפני כמה ימים כי הדבר עלול להוביל להחלפת הממשלה בממשלת לייבור.

בכל מקרה פרשנים מעריכים כי אם תרזה מיי לא תזכה באמון הפרלמנט הערב הסיכויים שההסכם שהיא הגיעה אליו יעבור בפרלמנט הבריטי נמוכים ביותר ומשמעות הדבר שלא יוותר מספיק זמן לנהל משא ומתן חדש מול הא”א לפני מועד יציאתה של בריטניה מהאיחוד ב-29 במרץ 2019 ואז בריטניה תצא ללא הסכם. יש לציין כי נציגי האיחוד ומנהיגי 27 המדינות החברות בו אמרו כי לא יתנהל משא ומתן חדש וכי לא יתבצעו שינויים בנוסח הנוכחי.

לסיום…

כל מה שנכתב למעלה נכון לדקות בהן הוקלד. המציאות חזקה יותר מכל הערכה ובכל יום לומדים מחדש מה היא מסוגלת לעשות. כרגע נחכה לראות מה תהייה תוצאת ההצבעה הערב ויש להניח שאחר כך נגלה דברים חדשים.

ורק עוד דבר אחד קטן אבל חשוב, מה כל זה אומר לגבי ישראל?

חשוב לציין כי כל האמור לעיל מתייחס ליחסי בריטניה והאיחוד האירופאי. בכדי להבטיח שקשרי הסחר בין ישראל ובריטניה יימשכו גם לאחר יציאתה של בריטניה מהא”א, הוקמה קבוצת עבודה משותפת בדרג מקצועי, בהובלת משרדי הכלכלה והסחר של שתי המדינות, הפועלת לאימוץ הסכם סחר חופשי, שיושתת על ההסכם הקיים של ישראל עם הא”א.

מטרת הצדדים היא להפוך את ההסכם הקיים בין ישראל והא”א להסכם בילטראלי בין ישראל ובריטניה תוך הכנסת שינויים מינימליים המתחייבים מהמעבר. כלומר, צפוי כי הסחר בין הצדדים ימשיך להתקיים באותם תנאים בהם הוא מתקיים כיום.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל