סימנס חוזרת לברלין עם השקעה של 600 מיליון יורו

ג’ו קייזר, מנכ”ל סימנס, חברת ההנדסה הגרמנית הגדולה ביותר בעולם, הודיע בשבוע שעבר על כוונת החברה לחזור לשורשיה בברלין ולהשקיע כ- 600 מיליון יורו כדי ליצור מרכז תעשייה וטכנולוגיה בבירה הגרמנית.

לפי דבריו של קייזר,  ההשקעה תסייע ליצור סימנסשטאט (העיר של סימנס) חדשה באזור בברלין שבו החברה המייסדת של ענקית ההנדסה הקימה את מפעליה בסוף המאה ה-19.

סיפורה של סימנס משתרע לכל אורך ההיסטוריה הגרמנית ב- 170 השנים האחרונות. החברה הוקמה בשנת 1847 על ידי הממציא ארנסט ורנר פון סימנס, אשר יחד עם מהנדס מכונות בשם  ג’ורג’ הלסקה פיתח את מכשיר הטלגרף כך שהמידע שיתקבל יעבור כאותיות ולא כקוד מורס. השניים, ייסדו בית מלאכה יחדיו, רשמו פטנט על הטלגרף שפיתחו והחלו בהנחת קו הטלגרף הארוך באירופה בין ברלין לפרנקפורט. בהמשך הקימה החברה גם קו טלגרף תת-ימי, בין אנגליה להודו, המציאה את הגנרטור החשמלי והניחה את כבל הטלפון הראשון בגרמניה בין ברלין לקלן. בהמשך התרחבה החברה גם לתחום קטרי רכבות חשמליות ונודעה בעיקר בשל התנאים הסוציאליים המשודרגים לאותה תקופה שהעניקה לעובדיה, אשר בין היתר התבטאו בהקמתה של “סימנסשטאט” בסמוך למפעליה אשר שימשה קריית מגורים עבור עובדי החברה. בתקופת מלחמת העולם השנייה, גויסה החברה לשירות הרייך, עובדיה גויסו לצבא ואל המפעלים יובאו עובדי כפייה אשר ייצרו ציוד תקשורת, מנועים, ספינות, קטרים וגנרטורים עבור הצבא הגרמני. בנוסף, תנורי המשרפות אשר שימשו להשמדת היהודים יוצרו גם הם במפעלי החברה.

כיום סימנס הינה חברה ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך בפרנקפורט ובבורסה של ניו יורק. החברה פועלת בכל רחבי העולם ומעסיקה כ- 400 אלף עובדים ב-190 מדינות. לסימנס שש חטיבות עסקיות עיקריות: תקשורת ומידע, אוטומציה ושליטה, כוח, תחבורה, רפואה, ותאורה. מפעלי החברה ממוקמים בגרמניה, סין, פולין וטורקיה. ב-2017 עמד המחזור שלה על 83 מיליארד יורו והרווח הנקי – על 6.2 מיליארד.

לאחרונה פתחה החברה את חטיבת ה-Digital Enterprise שלה, המציעה לחברות שונות להתחיל להשתמש בפתרונותיה כדי לשפר את התחרותיות שלהן בטווח הארוך.

באשר לקשר הישראלי, סימנס אשר מוכרת מערכות במאות מיליוני דולרים לחברת החשמל והרכבת, רכשה בישראל גם כמה חברות הייטק, בהן אורנט, סיברידג’, איי.סי.קום ואטריקה, ומחזיקה בישראל מרכז חדשנות המסייע לסטארט-אפים ישראלים בתחום התעשייה לבצע ניסויים במוצריהם בזמן תהליך העבודה ולהיחשף לטכנולוגיות של סימנס.

לפי קייזר, הפרויקט החדש, אשר יוקם עד לשנת 2030 באזור שפנדאו שבברלין, ישתרע על פני שטח של 70 הקטאר ומיועד להפוך את אזור התעשייה הגדול לרובע עירוני ומודרני אשר יקדם חדשנות ושיתופי פעולה בין מדע לעסקים.

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל