עקיצה ב-60 קופייקות

 
בדרך כלל כשאני כותב פוסט, אני חושב ארוכות מה הנושא הכי רלונטי כרגע ליצואנים הישראלים בשוק הרוסי אבל הפעם אני כותב בגלל משהו שקרה לפני מספר שעות ועדיין בוער בי.
כחלק מהמעבר לרוסיה, אני צריך להחליף דולרים לרובלים לעתים קרובות. אני עוקב באדיקות אחרי השער ורואה בעצמי צרכן נבון. בגלל זה, כשראיתי מהצד השני של הכביש שלט גדול עם שער דולרי יותר טוב מאשר בפינת הרחוב הקרובה, החלטתי לחצות,- פעולה שבמוסקבה יכולה לארוך דקות ארוכות עד שאתה מוצא ומגיע למעבר התת קרקעי הקרוב.
משהגעתי, שאלתי את העובדת אם יש עמלות או עלות נוספת מעבר לשער. היא ענתה שלא, שום דבר חוץ ממה שכתוב על הקיר (אותו שער דולרי עם חוברת לידו). שמח וטוב לבב החלפתי דולרים וברגע שיצאתי, חישבתי בראש והבנתי שמשהו לא מסתדר, חזרתי, אמרתי לה והתשובה שקיבלתי “השער בשלט ועל הקיר הוא רק בהחלפה של למעלה מ-30 אלף דולר. השער שלך נמוך יותר, אם היית קורא את החוברת, היית רואה. לא משנה כמה התרעמתי ודרשתי את הכסף בחזרה, נענתי באדישות.
מה שמבחינתי היה “עקיצה ב-60$”, מבחינתה היה אולי מסריח אבל בהחלט כשר.
השבוע אני גם מחפש לקנות רכב. בכל אתרי הסוכנויות והמחירונים מצויין המחיר. אבל זה תמיד המחיר כולל הנחת טרייד אין, הנחת מזומן, הנחת “הגעת בין 9:07 ל-9:12” וכל הנחה אפשרית אחרת. את המחיר הרגיל מגלים רק אחרי חפירה בפרטים.
שתי הדוגמאות האלו מצביעות על כך שבשביל להתנהל ובמיוחד בשביל לעשות עסקים ברוסיה, צריך לקרוא טוב טוב את האותיות הקטנות ולהבין היטב את הכללים הכתובים והבלתי כתובים.
זו אחת הסיבות שהרבה פעמים אני מבקש מעובדי הנספחות להתלוות לפגישות שהם אירגנו לחברה ישראלית. מה שעובד מקומי יכול להבין מהפרצוף של המנהל, מההתנהלות של הצוות או סתם לשמוע על סיגריה בחוץ יכול להיות בדיוק ההבדל בין פגישה נחמדה לבין עסקה סגורה.
לפני כמה ימים הפנתי את תשומת הלב של אשתי לעובדה שאם עוברים במעבר חציה, גם אם מכונית תגיע ב- 100 קמ”ש, היא תעצור ותמתין. מצד שני, אם תעבור שלא במעבר חציה, גם אם האוטו יגיע ב-20 קמ”ש, הוא יגרום לך להצטער על הטעות שעשית כשבחרת לחצות שם.
כמובן שאלו הכללות אבל המסר שאני רוצה להעביר הוא שרוסיה מלאה חוקים כתובים ולא כתובים שלפיהם הכל מתנהל ואנחנו בנספחות המסחרית נשמח לעזור לכל מי שפונה לשוק הזה להתמצא בהם ולהצליח.  
 

צור קשר עם:

יקיר דוידסון

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל