האם זה פרק סיום העונה של ברקזיט?

אם לשפוט לפי ספר ההדרכה לסדרות טלוויזיה, שלו היה כזה בוודאי היה מציין כי בפרק סיום העונה מתפתח קרשנדו של אירועים ותפניות אשר מתכנסים לכדי סיום בשיא מרגש, ייתכן ואנחנו נמצאים בפרק סיום העונה הנוכחית של ברקזיט.

הימים האחרונים רוויים התפתחויות ותפניות, אשר ייתכן והם מעידים כי אנחנו קרובים לסיום העונה. ביום שישי האחרון (9/11) התפטר שר התחבורה, ג’ו ג’ונסון, בשל התנגדותו להסכם הפרישה המתגבש בין ממשלת בריטניה לאיחוד האירופאי. בניגוד לאחיו, בוריס ג’ונסון, שהיה מתומכי ברקזיט והתפטר מתפקידו כמזכיר החוץ של בריטניה ביולי האחרון כי חש שהצעתה של ראשת ממשלת בריטניה להסכם פרישה היא רכה מידי, ג’ו היה ממתנגדי ברקזיט. לדבריו, הוא היה חבר בממשלתה של מיי מתוך כיבוד הכרעת משאל העם ובכוונה לנסות להשיג הסכם שיוכל, לטענתו, למזער את הנזקים של יציאה מהאיחוד. ביום שישי האחרון הוא הודיע כי הוא מתפטר היות וההסכם המתגבש הוא הרע של שני העולמות. לטענתו, תנאי הפרישה יובילו לכך שבריטניה תאבד את יכולת ההשפעה שלה על האיחוד אך תהייה עדיין מחויבת לעמוד בכל הדרישות שלו. ג’ונסון ציין כי ישנם בכירים נוספים שעשויים להתפטר בקרוב גם כן.

ההתפטרות של ג’ונסון מגיעה על רקע דיווחים כי שני הצדדים קרובים לסיום המשא ומתן על הסכם ה”גירושים” בין הממלכה המאוחדת והאיחוד האירופאי, וכנראה גם מעידה על נכונותם. במקביל, מנהיג מפלגת האופוזיציה, ג’רמי קורבין, זכה לביקורת מצד חברי מפלגתו לאחר שאמר בסוף השבוע כי לא ניתן לעצור את תהליך היציאה של בריטניה מהאיחוד. זאת בניגוד לאמירתו בוועידת המפלגה לפני חודשיים כי כל האופציות פתוחות. מן העבר השני, האיחוד האירופאי העביר לתרזה מיי מסר כי אין לה הרבה מקום לתמרון.

על פי הדיווחים, ההסכם המתגבש ישאיר את בריטניה באיחוד מכסים עם האיחוד האירופאי. המשמעות היא שבריטניה תשמע להחלטות האיחוד ולהסכמי הסחר עליהם הוא חתום. זאת, למרות שבריטניה כבר לא תהייה חברה באיחוד ולכן לא תוכל להשפיע עליהם. הדבר יאפשר גם דחייה לפתרון סוגיית הגבול עם אירלנד, אשר מהווה מכשול בפני הגעה להסדר קבע.

כמו טוני סופרנו כמעט בכל פרק סיום עונה של הסופרנוס, נראה כי ראשת ממשלת בריטניה תקועה בין הפטיש לסדן. בין מתנגדי הברקזיט במפלגתה ובאופוזיציה, לבין תומכי הברקזיט הטוענים כי היא מתפשרת מידי, ולבין האיחוד האירופאי המתבצר בעמדתו. בשבועות הקרובים, ואולי אף השבוע, נגלה אם, כמו שהיה כתוב בספר ההדרכה לסדרות טלוויזיה לו היה כזה, תצליח הדמות המרכזית להפוך את כל האתגרים הללו להזדמנויות ולצאת כשידה על העליונה והיא מחזיקה בהסכם פרישה חתום.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל