האם בקרוב הפולנים ישתו יין במקום וודקה?

בחודשים האחרונים נראה כי השוק הפולני מגלה יותר ויותר עניין ביינות ישראליים.

כתוצאה מכך, הגיע בשבוע שעבר יבואן יין גדול מפולין, TIM VINA, לביקור בארץ למטרת היכרות עם שוק היין הישראלי והרחבת פורטפוליו היינות שלו.

הביקור, שאורגן על ידי מכון היצוא בסיוע דסק אירופה במינהל סחר חוץ, הוא הזדמנות עבורנו לספר קצת על שוק היין הפולני, המגמות העיקריות בו והאתגרים המרכזיים העומדים בפני יינות ישראליים בכניסה לשוק.

במשך זמן רב פולין היתה אחד מהשווקים הפחות מפותחים באירופה בתחום היין, זאת על אף שכמעט ולא קיים בפולין ייצור יין מקומי (כ-80 יקבים ביתיים וקטנים בכל המדינה המייצרים כמות זניחה ביחס לגודל השוק). למרות האמור, בעקבות הצמיחה הכלכלית המרשימה שמראה פולין בשנים האחרונות (ממוצע של 4% צמיחה בשנה), מסתמן שינוי מגמה גם בסקטור הזה.

שינוי המגמה מתבטא בקפיצה משמעותית במכירות יין בשנים האחרונות ובטרנד של מעבר ממשקאות מסורתיים המזוהים עם פולין לכיוון של יין.

באופן מסורתי, וודקה היא המשקה האלכוהולי הנפוץ והדומיננטי ביותר בפולין.

למרות זאת, כיום, וודקה נתפסת בפולין כמשקה זול שלא מתכתב עם שאיפתם של פולנים רבים לאורח חיים יותר מתוחכם, המזכיר את זה שבמערב אירופה.

כתוצאה מכך, וגם כתוצאה ממודעות הולכת וגוברת לבריאות, צריכת הוודקה בפולין נמצאת בירידה – כאשר יין ובירה הם התחליפים שצוברים תאוצה ונמצאים בעליה. למעשה, עפ"י נתוני KPMG, הגידול השנתי בצריכת יין בשנים האחרונות גדול יותר מהגידול בצריכת בירה או וודקה.

wine glass

צריכת היין בפולין כיום עומדת על ממוצע שנתי של 3.8 ליטר לנפש. לשם השוואה, באירופה כולה הממוצע עומד על כ-24 ליטר לנפש.

למרות נתונים אלה, יין הופך יותר ויותר פופולרי בפולין בשנים האחרונות והצפי הוא שהמגמה תימשך.

כמו כן, מבין כל מדינות מזרח אירופה, פולין היא המדינה המייבאת הכי הרבה יין – בסכום של כמעל 210 מיליון אירו בשנה. המדינות המובילות בייצוא יינות לפולין כיום הן: גרמניה (שותפת הסחר העיקרית של פולין ממנה מייבאת פולין 53% מהיינות המיובאים ), איטליה (35% מכלל היינות המיובאים לפולין), צרפת (26%), צ'ילה (13%) ופורטוגל (11%).

ככלל, יין הוא מוצר יקר לצרכן הפולני, שכוח הקניה שלו לא גדול.

לכן כיום, רוב צרכני היין הם צעירים משכילים ואורבניים שכוח הקניה שלהם גדול מזה של הפולני הממוצע.

אותם צרכנים מוכנים לשלם יותר על יין בהשוואה למקביליהם במדינות אחרות. מעניין לציין שהאמור תקף רק ליין אדום- יין לבן מראה ביקושים נמוכים ופחות נכונות לשלם מצד הצרכנים. התחזיות צופות ירידת מחירים מסוימת (כתוצאה מגיוון וגידול במספר הספקים והמפיצים וחדירת יינות גם לרשתות השיווק הזולות) וכשהמחירים ירדו, גם צרכנים "ממוצעים" יצרכו יין והגידול ביבוא יין יהיה משמעותי.

למרות שרשתות דיסקאונט ורשתות שיווק גדולות שולטות ביד רמה בשוק המזון והמשקאות הפולני – גם בתחום מכירות היין – לאחרונה החלה קרנם של יבואנים בינוניים וקטנים וקמעונאים המתמחים ביין לעלות.

ניתן לומר בהכללה שיינות המתאימים לשוק הפולני עפ"י העדפות הצרכנים הפולניים הם יינות אדומים, מתוקים או חצי יבשים (היבשים לא מראים פופולריות גדולה כרגע), עם אחוז אלכוהול גבוה יחסית, כאלה המשווקים כמתוחכמים, ועדיף כאלה הממותגים ע"י אזור גידול מעניין או בעל מוניטין. ליינות ישראליים  העונים להגדרה הזו סיכויים טובים לכניסה מוצלחת לשוק.

וכמובן, אי אפשר בלי לציין את האתגרים – שני החסמים המרכזיים העומדים בפני יקבים ישראלים המעוניינים להיכנס לשוק הפולני הם:

1. מחיר: ניתן לומר בהכללה כי מחירם של היינות הישראליים יקר יחסית ליינות מתוצרת אחרת  הנמכרים בפולין. פולין היא שוק בו מחירי המזון והמשקאות באופן כללי נמוכים בהשוואה לישראל, בכחצי עד שליש.

לפיכך, כל חברה ישראלית המייצרת מוצרים מתחום המזון או המשקאות חייבת להתאים את מחיר הכניסה שלה לשוק כך שיהיה תחרותי ואטרקטיבי מספיק לצרכן המקומי (המשתכר פחות מ-50% מעמיתו הצרכן הישראלי).

השוק הפולני הוא שוק מוטה מחיר והמחיר משחק בו תפקיד קריטי – פעמים רבות גם על חשבון האיכות-  ולכן ללא התאמת מחיר יהיה קשה מאוד להיכנס לשוק.

2. יחסי ציבור: ליינות הישראלים עדיין אין מוניטין רחב ויציב בשוק הפולני. היינות אמנם נמכרים במסעדות גורמה וחנויות בוטיק בערים הגדולות של פולין, אך הצרכן הפולני הממוצע לא בהכרח יודע כי בישראל ישנם יינות איכותיים וטובים.

בשנים האחרונות נעשתה עבודת קידום ושיווק ע"י יצרני יין ישראליים הפעילים בפולין, ולמרות זאת – יש עוד כברת דרך לעבור בנושא זה. התגברות זרם התיירים לפולין בשנים האחרונות והצמיחה המרשימה של סצנת הקולינריה בפולין הנן שתי מגמות מעודדות, המצביעות על תחילתו של שינוי בהעדפותיו של הצרכן הפולני (לכיוון יותר אנין טעם מבעבר) הנחשף ליותר טעמים ומגוון מוצרי מזון ומשקאות המיוצרים מחוץ לפולין.

על מנת להצליח בכניסה לשוק, על היקב הישראלי להשקיע ביחסי ציבור, ערבי ואירועי טעימות, נוכחות בתערוכות וכתבות במדיה מקצועית לתחום היין. הנספחות המסחרית בפולין תוכל לסייע לכם במידע על אודות אירועים אלה וחיבור למדיה הרלוונטית.

אני מזמינה יקבים ישראלים המעוניינים להיכנס לשוק ליצור קשר עם הנספחות המסחרית ולהתחיל תהליך של איתור יבואן או מפיץ מקומי בשוק. שבוע טוב!

 

בתמונה: יבואן יין פולני גדול בביקור ביקב ישראלי, בשבוע שעבר
בתמונה: יבואן יין פולני גדול בביקור ביקב ישראלי, בשבוע שעבר

 

 

 

 

צור קשר עם:

שיר סלוצקי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל