ברלין אומרת לא לגוגל קמפוס

ב -2016 הודיעה גוגל על התכנית להמיר תחנת חשמל קודמת לקמפוס סטרטאפים חדש בן 3,000 מ”ר ברובע קרויצברג האופנתי בברלין. מאז ועד היום מחו קבוצות של תושבים המקומיים כנגד התכנית.

הטענה המרכזית הייתה שאכלוס המקום בקמפוס של גוגל יעודד ג’נטריפיקציה ויעלה מחירי שכירות.

השבוע (24 באוקטובר), הרימה גוגל ידיים והכריזה כי היא תעביר את הנכס לידי שני ארגוני צדקה – פלטפורמת התרומות של בטרפלייס וקהילת הנוער של קארונה – כדי להפוך את החלל ל”בית למעורבות חברתית “.

קצת מוזר, שיוזמה שבמקומות אחרים בעולם הייתה מקבלת טיפול של ” שטיח אדום” וזוכה גם לסיוע עירוני וממשלת, לא מצליחה בברלין. גוגל הכריזה שכעת אין בכוונתה לבנות כל קמפוס בעיר.

לגוגל יש שישה קמפוסים ברחבי העולם: בתל אביב , לונדון, סאו פאולו, וורשה, סיאול ופריז. הקמפוס היה מיועד למשרדים של חברות סטארט-אפ ויזמים, והוא שונה מ -70 משרדי תאגיד אשר קיימים  ב -50 מדינות (כולל משרד בברלין).

תוכניתה של גוגל להקים חנות בקרויצברג עוררה חששות כי היא תזרז את הג’נטריפיקציה שקיימת ממילא במה שהיה בעבר שכונה של מעמד הפועלים.

בקרוצברג כמו בשאר חלקי ברלין, תושבים ועסקים נאבקים עם מחירי נדל”ן מאמירים. גוגל לא היתה בודדת במעבר לשכונה היצירתית – לא מעט חברות טק, כולל מוזילה וWework, כבר נמצאות שם.  מעניין לציין שדווקא מצידו האחר של הנהר בצד השני של הרובע פרידריכסהיין-קרויצברג  מצאו מקום מיוחד למעבדות וחממות שונות של תאגידים גרמנים כמו VW ואחרים.

קרויצברג היא חלק מרובע Friedrichshain-Kreuzberg החדש הממוקם מדרום מיטה מאז 2001. זה הרובע היחידי של ברלין שהוקם משכונה אחת מערבית ואחת מזרחית (לפני האיחוד ). קרויצברג עצמה מתוארת לעתים קרובות כמורכבת משני חלקים ייחודיים: ה- SO 36, ביתם של מהגרים רבים; ו SW 61, בהתאמה למיקוד הדואר הישן עבור שני האזורים במערב ברלין.

קרויצברג ידועה גם בעמדות הפוליטיות של חלק מתושביה. ב-1987 ובמשך כמה שנים רצופות היו בקרויצברג 36 מהומות בקשר לאירועי 1- במאי, שכללו עימותים עם שוטרים. מאז שנת 2005 שככו המהומות באופן משמעותי והן יותר צעדות עם סממני שמאל אידאולוגי וקומוניסטיים ופחות אירועי אלימות.

נראה שהמחאה השיגה את מטרתה וגוגל לא תעודד ותפתח בניית סטרטאפים בברלין – העיר שרואה את עצמה כציר מרכזי לחדשנות באירופה.

כנראה שהתגייסות חברתית שהורכבה מעמדות פוליטיות ותיעוב לתאגידים אמריקאים יצרו אווירה בלתי אפשרית  לגוגל והחליפו הגיון בריא ותכנון כלכלי.

מה שבטוח הוא שהג’נטריפיקציה כבר שם והיא לא תיעצר. כל מי שמבקר בקרויצברג בקרוב מוזמן לברגמן שטראסה כדי להבין ג’נטירפיקציה מהי:  כאשר את העסקים הזעירים המקומיים מחליפים חנויות יוקרה ובתי קפה אופנתיים . (והכי חשוב סופרמרקט אורגני שכן בלי סופרמרקט BIO לא בונים שכונה :-).

 

 

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל