ברקזיט לא מצליח לחצות את הגבול

כפי שציינו כאן בעבר, לעקוב אחר הברקזיט עושה סחרחורת.

השבוע החולף היה סיבוב נוסף על רכבת ההרים שעברה בפסגת הציפיות להסכם שיסדיר את היציאה ונפילה חופשית לתהום המבוי הסתום.

בדרך דומיניק ראאב, שר הברקזיט של בריטניה, יצא לביקור בזק בבריסל להיפגש עם ראש צוות המשא ומתן של האיחוד האירופאי כהכנה לקראת פגישת הפסגה שהתקיימה אתמול. רק כדי לשוב בידיים ריקות.

אתמול נפגשה ראשת ממשלת בריטניה עם מנהיגי האיחוד והעלתה הצעה חדשה להאריך את תקופת המעבר עד דצמבר 2020 ובכך לתת עוד זמן לטובת הגעה להסכם יציאה מהאיחוד. דבר שעורר ביקורת בבריטניה וזעם מצד חלק מחברי מפלגתה.

brexitblog

אז מה בעצם סלע המחלוקת? ישנם כמובן נושאים רבים ומגוונים שיש להסדיר.

אבל כרגע הנושא אשר מהווה את המכשול המרכזי בפני הגעה להבנות לקראת פרישת בריטניה מהאיחוד הוא נושא הגבול בין צפון אירלנד, שהיא חלק מהממלכה המאוחדת, המכונה בקיצור בריטניה, לבין הרפובליקה של אירלנד. המבוגרים יותר מבנינו זוכרים את המתיחות, והאלימות האכזרית שליוותה אותה, ביחסים בין הפרוטסטנטים, המצדדים בהשתייכות צפון אירלנד לממלכה המאוחדת, לקתולים הרואים בצפון אירלנד שטח כבוש שיש לחברו לרפובליקה האירלנדית השוכנת מדרום.

השתייכות בריטניה ואירלנד לאיחוד האירופאי, שהוביל לביטול מעברי הגבול והמכשולים הפיזיים בין המדינות, והסכם השלום המכונה “הסכם יום השישי הטוב“, שנחתם ב-1998 וששם קץ לאלימות בין הפלגים בצפון אירלנד ולמעשה קיבע סופית את השתייכות צפון האי לממלכה המאוחדת, אפשרו למרקם עדין של דו-קיום להתפתח.

כעת, כשהממלכה המאוחדת, וצפון אירלנד בכללה, עומדת לצאת מהאיחוד אותו מרקם עדין עומד בפני סכנת קריעה.

מצד אחד כל הצדדים רוצים להימנע מהקמת גבול פיזי אשר יחלק בין שני חלקי האי, אותו עוברים מדי יום עשרות אלפי אנשים.

מצד שני, שני הצדדים מכירים בכך שברגע שבריטניה כבר לא תהיה חלק מהאיחוד יהיה צורך לבדוק מעבר אנשים וסחורות. הועלו מספר רעיונות כיצד ליישם את שני הדברים יחד. אחד, כמובן, הוא שבריטניה שתאשר חלק ממעטפת המכס של האיחוד. רעיון זה זוכה לביקורת משני כיוונים. מצדדי הברקזיט אומרים כי פתרון זה נוגד את העיקרון המרכזי של הברקזיט. הרי, כל הרעיון היה להתנתק מהאיחוד. מן הצד השני ומהעבר השני של התעלה, אומרים האירופאים כי עם בריטניה בחרה לעזוב את האיחוד אז שתעזוב. לדידם, בריטניה לא יכולה להישאר חלק מהאיחוד בדברים ומסיימים ולצאת מאחרים ובוודאי לא להחליט מה נוח לה ומה לא ולבחור בהתאם.

רעיון נוסף שהועלה הוא שביקורת הגבולות ובדיקות המכס יעשו רק באי הבריטי. המשמעות המעשית של הצעה זו היא שצפון אירלנד תנותק מיתר הממלכה המאוחדת.

דבר שהוביל את המפלגה הדמוקרטית המאוחדת של צפון אירלנד, אשר שותפה בקואליציה של מיי, לאיים כי אם פתרון כזה יאומץ היא תעזוב את הקואליציה ותפיל את הממשלה.

נותרו פחות מ-6 חודשים עד שברקזיט יכנס לתוקף ונראה כי אי הוודאות רק הולכת וגדלה. תמיד הכי חשוך לפי עלות השחר שרה הלהקה הבריטית, Florence + The Machine (וגם שלום חנוך). יש תחושה שכבר די חשוך ורבים מחכים שהשחר יעלה לפני ה-29 במרץ.

צור קשר עם:

יריב בכר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל