הנספחת הכלכלית ברומניה מסכמת חודש ראשון בתפקיד

חודש בדיוק חלף מאז עליתי על מטוס לבירת רומניה ובחלוף שעתיים וחצי בלבד מצאתי עצמי בלב עיר קוסמופוליטית, שוקקת חיים, עם היסטוריה ותרבות עתיקה לצד מנועי צמיחה כלכלית ומודרניזציה מואצים.

Bucharest

מי שנחשבה בעברה ל"פריז של הבלקן" וחוותה עידן קומוניסטי רב תהפוכות וזעזועים, ניצבת כיום במוקד התעשייה והמסחר של מזרח אירופה והיא ממש לא מתכוונת להסתפק בכך: כבר בעשור הקודם הצטרפה רומניה לנאט"ו ולאיחוד האירופי.

ההצטרפות לאיחוד האירופי אינה רק מאותתת על ההתקרבות למערב, אלא מסמנת בבירור על קיומן של הזדמנויות אדירות בתוך רומניה. פרויקטים ענקיים במגוון רחב של סקטורים (תשתיות, מים, חקלאות, בריאות ועוד) נהנים מתקציבי מענקים ומימון בסך מיליארדי יורו. לכך יש להוסיף את העניין הרב שמושכת רומניה מצד מוסדות פיננסיים בינלאומיים דוגמת הבנק האירופי לשיקום ולפיתוח (EBRD), הבנק העולמי, קרן המטבע העולמי (IMF) ועוד.

שנת 2018 מספקת לרומניה סיבה כפולה לחגיגה: 100 שנים לאיחודה ו-70 שנות חברות אמיצה עם מדינת ישראל.

חשוב לציין כי רומניה הייתה המדינה היחידה בגוש הקומוניסטי דאז שלא ניתקה את יחסיה הדיפלומטיים עם מדינת ישראל. גם כיום, נהנית ישראל – ובפרט התעשייה הישראלית – ממוניטין יוצא דופן בקרב השוק הרומני. עדות לכך ניתן היה למצוא כבר ב"טבילת האש" הדיפלומטית הראשונה שלי:

כחלק מחגיגות המאה, ערך משרד הסביבה העסקית, המסחר והיזמות של ממשלת רומניה את "הפורום העסקי הבינלאומי" (The International Business Forum). מדובר בפורום עסקי אקסקלוסיבי במיוחד, שנערך בארמון הפרלמנט המפואר – מבנה מפורסם ועתיר ממדים, השני בגודלו רק לפנטגון. ישראל נבחרה להימנות על קומץ שותפות הסחר הקרובות והמובילות של רומניה, שזכו במסגרת הפורום לזרקור ייחודי בדמות אירוע צד פרטי.

במקביל לאירוע הישראלי, נערכו אירועים דומים של מעצמות כלכליות דוגמת ארה"ב וגרמניה ועדיין המושב הישראלי הצליח לעורר סקרנות רבה עד כי לא נותר כיסא פנוי אחד באולם העצום.

צילום: Invest Romania
צילום: Invest Romania

במשך כשעה וחצי דנו יחד עם שר הסביבה העסקית, המסחר והיזמות, מר סטפן ראדו אופריאה (Minister Stefan Radu Oprea), בהזדמנויות ממוקדות ומפורטות לשיתופי פעולה כלכליים בתחומי הסייבר, החקלאות, המים, מדעי החיים והניו-מדיה. בדברי הסיכום שלו הדגיש השר אופריאה את היות המודל הישראלי מודל שהוא אישית שואב ממנו השראה עמוקה ואת חשיבות השותפות הכלכלית הענפה בין המדינות.

תמונות מתוך הפורום העסקי הבינלאומי The International Business Forum
תמונות מתוך הדיון בפורום העסקי הבינלאומי -The International Business Forum

עם הפנים לעתיד:

האירוע בפרלמנט מהווה שריקת פתיחה לעונת חגיגות ופעילויות מרתקות בזירה העסקית הרומנית. לצד הערך המיתוגי החשוב הנלווה להשתתפות הישראלית באירועים הבינלאומיים השונים, ניצב חלון הזדמנויות משמעותי לא פחות עבור הקהילה העסקית הישראלית.

רק בחודש הקרוב אנו צפויים להציב את החדשנות הישראלית על מפת מזרח אירופה ולקדם שיתופי פעולה מסחריים ממוקדים במגוון סקטורים:

  • בגזרת מדעי החיים: בתחילת החודש הבא נציין סיפור הצלחה מתמשך של חברה ישראלית מוכרת שהחלה בתהליך מרשים עם משרד הכלכלה והתעשייה, זכתה לסיוע (תכנית "כסף חכם") וכעת – יד ביד עם הנספחות המסחרית בבוקרשט – הצליחה לחדור לשוק הרומני במהלך רחב ידיים.
  • בזירת הסייבר המתחממת: נחגוג עם חברה ישראלית מובילה בתחום הסייבר-סקיוריטי פתיחה של משרד מקומי ברומניה! זאת, פרי של עבודה רבת שנים מצד הנספחות המסחרית בניצוחו של הנספח היוצא, מתן ספרן.
  • במישור החקלאי: נציג בפני משתתפות ומשתתפי תערוכת החקלאות הגדולה ברומניה, INDAGRA, את הפוטנציאל הישראלי לשיתוף פעולה כלכלי בפרויקטי ענק חקלאיים הנמצאים בקנה.
  • בתחום המים: נציין התרחבות נוספת ברומניה של חברה ישראלית ותיקה ומוערכת והתחלתו של פרויקט מבטיח רחב ממדים חדש.
  • בתחומי התחבורה החכמה, תחליפי דלקים והניו-מדיה: צוות הנספחות עובד במלוא המרץ על אירועי הדגל תערוכת IBC בהולנד החודש ו"Smart Mobility 2018 Summit" בישראל (29-30.10).

כפי שניתן לראות, הכבוד הרב שלו זוכה התעשייה הישראלית ברומניה מתורגם גם לשורה ארוכה ומוכחת של סיפורי הצלחה בסכומים לא מבוטלים.

חברות ישראליות רבות שהסתייעו בשירותי הנספחות המסחרית בבוקרשט, כבר הצליחו לחדור לשוק הרומני ולהרחיב את אחיזתן בו במנעד רחב של סקטורים.

הכירו את נבחרת החלומות של הנספחות הכלכלית בבוקרשט

הכירו את נבחרת החלומות של הנספחות הכלכלית בבוקרשט 

 יצואנים ישראלים המעוניינים לשמוע על הפוטנציאל וההזדמנויות השונות בשוק הרומני, כמו גם על הפעילויות השונות של הנספחות המסחרית מוזמנים ליצור עמנו קשר בכתובת המייל הבאה: bucharest@israeltrade.gov.il

 

 

צור קשר עם:

ברקת קנפו

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל