הסנקציות של הנשיא טראמפ על איראן מדאיגות אנשי עסקים בגרמניה

החלטתו של טראמפ להחזרת מגוון של סנקציות כלכליות על טהרן מעמידה את החברות הגרמניות והאיחוד האירופי בנקודה קשה. נראה כי מה שנותר להן הוא לדחות את תכניותיהן לעשיית עסקים באיראן.
ההסכם של ממשל הנשיא אובמה בשנת 2015 יצרה תחושה של אופוריה, במיוחד בקרב עסקים אירופאים שראו באיראן שוק אטרקטיבי. חברות רבות החלו לשרטט תכניות עסקיות להשקעה במדינה. הם לא ידעו כי יורשו של נשיא ארה”ב, ברק אובמה, דונלד טראמפ, ייסוג מההסכם ויחזיר את הסנקציות האמריקניות.

לאחר החלטת טראמפ במאי להוציא את ארה”ב מההסכם, סבב ראשון של סנקציות הפיננסיות בארה”ב ייכנס לתוקף ביום שלישי, ה -7 באוגוסט. בעתיד סנקציות חמורות יותר יוטלו כבר בחודש נובמבר.
בגרמניה פורסם שסנקציות אלה מציינות נקודת מפנה משמעותית לחברות המחפשות הזדמנויות עסקיות במזרח התיכון. הם משפיעים לא רק על עסקים אמריקאים ואיראנים, אלא גם על חברות ויחידים שמבוססים במדינות אחרות שיש להן קשר עם איראן.

מדיניותו הקשוחה של טראמפ על איראן מדאיגה רבות באירופה, בעיקר בגרמניה.
כ -120 חברות גרמניות פועלות כיום עם צוות העובדים שלהן באיראן וכ -10,000 עסקים גרמניים סוחרים עם המדינה. היצוא הגרמני לאיראן היה כ -3 מיליארד אירו (3.57 מיליארד דולר) בשנה שעברה. זה כמובן היקף קטן יחסית לנורמות היצוא של גרמניה.
כעת נציגי התעשייה חוששים שחברות גרמניות יצטרכו לעזוב את איראן כליל, אלא אם כן יקבלו פטור מהסנקציות מוושינגטון, דבר שנראה לא סביר בנסיבות הנוכחיות.
בחמשת החודשים הראשונים של 2018, היצוא הגרמני לאיראן ירד ב -4%, והמגמה נמשכת, אמר וולקר טריייר, מומחה לסחר חוץ במשרד המסחר והתעשייה הגרמניים (DIHK) לעיתונים של Funke-Mediengruppe.
זה בניגוד חד למצב בשנה שעברה, כאשר היצוא עלה ב -16 אחוזים, הוא אמר.

תוך כדי כך פורסם ברוויטרס ותורגם במעריב שגרמניה תמשיך לסייע וביטחונות להשקעות לחברות שיעשו עסקים עם איראן גם לאחר שארצות הברית תחזיר את הסנקציות נגד הרפובליקה האסלאמית מחר בבוקר. משרד הכלכלה בברלין אמר כי הדיון עם ארצות הברית לגבי החרגת חברות גרמניות מהסנקציות נמשך.

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל