חקלאות ישראלית ברומניה בתנופה

בחודשים האחרונים מסתמנת תנופה משמעותית בעשיה שלנו בנושא טכנולוגיות חקלאיות ישראליות ברומניה.
לאחר שנתיים של עבודה על התחום, בחצי השנה האחרונה שמנו את התחום החקלאי בראש סדר העדיפויות ולשמחתינו, אנו רואים פירות.
בעבר אף כתבנו על חדשנות חקלאית ישראלית ברומניה וכעת שמחים לספר על משלחת רומנית אשר השתתפה השנה בכנס אגריטק ה-20 בישראל.

עיקר חברי המשלחת היו נציגים ברמת הנהלה בכירה מחברות חקלאיות גדולות וכן נשיא מחוז חקלאי גדול (CALARASI) וראש עיר (ONESTI). בראש המשלחת עמדו רלוקה גנגאה, העובדת המקומית של השגרירות ומר ראדו אנטואה יועץ מחלקת הכלכלה והמסחר ברומניה בתחום החקלאות. הביקור בארץ כלל כ 130 פגישות עסקיות שהותאמו לצרכי ורצונות כל אחד מהמשתתפים והחברה שייצג.

חברי המשלחת בכנס אגריטק ה -20
חברי המשלחת בכנס אגריטק ה -20

ההתארגנות למשלחת עשתה גלים והשתתפו בה כאמור נשיא מחוז חקלאי גדול וראשי עיר. בנוסף, הגיעו מנהלי חוות גדולות (הגדולה שבהם 70,000 דונם!) וכן, נציגי חברות ויועצים חקלאיים. המיקוד העיקרי של המשלחת היה בהשקיה וטיפול בשפכים. התקיימו פגישות וביקורים בביתנים של החברות הישראליות תה”ל, נטפים, נען-דן וריבוליס. עבר חודש וחצי מאז הכנס וכבר מתנהלים כמה מו”מ בין נציגי המשלחת לחברות ישראליות שונות, ואנו מאמינים כי המהלך יישא פרי ונראה חוזים חתומים בקרוב.

במהלך הכנס, נרשמה התרגשות מיוחדת מביתן החדשנות ורבים פנו לשיחות אישיות עם חברות שהוצגו בביתן. נוצרו חיבורים גם עם חברות אשר לא הציגו בביתן אך הביעו רצון להיכנס לשוק הרומני בעתיד הקרוב, למשל I.T. מערכות השקיה ורמנון אורגני. לאחר הכנס ובמהלך הביקור בארץ, התקיימו מספר סיורים מקצועיים לכל המשלחת וכן, מספר סיורים פרטניים לנציגי חברות רלוונטיות בנושא השקיה ומרכזי מו”פ.

סיור והדגמה של חממות ובתי גידול TOP GREEN HOUSES

למשלחת הרומנית ניתנה הזדמנות לבחון את כל סוגי ההשקיה בטפטוף בתוך חממה, של TAProjects ו Dorot. הוצג אב טיפוס של חממה אנכית חדשנית עם פלטפורמות עצמאיות וכן, פתרונות השקיה של מספר חברות ישראליות שונות. בסיכום הביקור, ציינו חברי המשלחת כי הוא היה מעניין מאוד וכי יעבירו את כל המידע על שיטות העבודה הללו למשרדיהם ברומניה.

סיור והדגמה של חממות ובתי גידול TOP GREEN HOUSES
סיור והדגמה של חממות ובתי גידול TOP GREEN HOUSES

 

סיור ברפת

המשלחת ביקרה ברפת של Afimilk ושם קיבלה הדגמה ותצוגה של החידושים מבחינת ציוד, זרימת עבודה, בדיקות חלב ותוכנות נלוות לאוטומציה וניהול הרפת. מודלים דומים של רפתות קיימים ברומניה אך לא בתצורה כה מודרנית עם תנאים אלקטרוניים כפי שהוצגו בישראל.

המשלחת ביקרה ברפת של Afimilk
המשלחת ביקרה ברפת של Afimilk

 

הדגמת שיטות מיון ואריזת פירות

ביקור במחסני האריזה של עשת איילון עורר דיון בנוגע לשיטות העבודה הישראליות והתאמתן לחקלאות הרומנית. חברי המשלחת התפעלו מההדגמה והסכימו כי אגרוטכנולוגיה ישראלית יכולות לסייע לחקלאות הרומנית להפוך ליעילה יותר.

התאמת שיטות העבודה הישראליות לחקלאות הרומנית
התאמת שיטות העבודה הישראליות לחקלאות הרומנית

 

נציגי חברת INergy חתמו על חוזים עם כמה חברות. וככלל, חברי המשלחת נהנו מאוד ליצור קשר ישיר עם הטכנולוגיות הישראליות וחזרו ואמרו כמה אגריטק היה מוצלח ומעניין.

ומה בהמשך?

החודש יגיע כתב בכיר של רשת הטלוויזיה PROTV לביקור בן שבוע לצורך הכנת כתבה של כשעה על חדשנות חקלאית ישראלית.

בתחילת אוגוסט יתקיים בעיר יאש אירוע בנושא חקלאות בדגש על השקייה בטפטוף. לאירוע מוזמנים כ 100 איש וישתתפו בו נציגי שלושת החברות ההשקיה הישראליות הגדולות: נטפים, נען-דן וריבוליס.

עקבו אחרינו פה להמשך התעדכנות בנושא!   bucharest@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

מתן ספרן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל