מעגל שנסגר

הפוסט הזה הוא על מעגל שנסגר , מעגל אישי ומעגל מקצועי.

אומרים שבחיים יש לפעמים מעגלים לא צפויים שנסגרים. אומרים שעבודה ועסקים צריכים להישאר פורמאלים, והחיים האישיים – רצוי שיישארו מחוץ למשרד והרחק מהעבודה. לנספח המסחרי שלנו בבוקרשט, לא היה סיכוי להצליח בכך. שורשיו נטועים עמוק ברומניה. האישי והמקצועי השתלבו בשירותו כאן לאורך ארבע השנים האחרונות. השילוב הזה הגיע לשיא לפני כשבועיים, כאשר קיבל את אות אזרח הכבוד של העיר יאש (IASI)

מתן מקבל את תעודת הכבוד מראש עיריית יאש
מתן מקבל את תעודת הכבוד מראש עיריית יאש

 

ב 17/6/2018 יום השנה ה 77 (תאריך עברי) לפוגרום יאש הגדול, התקיים “מצעד החיים” לזכר קורבנות הפוגרום כ 14,000 יהודים. חלקם הועלו באותו הפוגרום על קרונות משא, כ 150 איש בכל קרון. הקרונות נאטמו על ידי המקומיים והרכבת נסעה במשך מספר שעות מתוך מטרה אחת – ידועה ומוכרת לנו היטב. למה אני מספרת על זה פה? כיוון שסבא של מתן, הנספח המסחרי שלנו פה, היה על הרכבת הזו. מנחם מנדל פרוכטר (מנדי פורת) בן ה 13, הועלה על רכבת זו יחד עם אביו, אחיו ועוד קרובי משפחה. כולם, מלבד הנער הצעיר, נחנקו למוות בקרון הצפוף. יתר קרובי המשפחה קבורים בקבר אחים גדול בעיירה פודול אילווייאי הסמוכה ליאש, שם עצרה הרכבת.

אותו נער אשר ניצל מהפוגרום, עלה ארצה הקים משפחה וברבות הימים נכדו חזר לרומניה כנציג ממלכתי של מדינת ישראל.

קבר האחים בפודול אילוויאיי
קבר האחים בפודול אילוויאיי

 

מתן ואמו ליד האנדרטה לנרצחי הפוגרום בפודול אילוויאיי
מתן ואמו ליד האנדרטה לנרצחי הפוגרום בפודול אילוויאיי

 

עד כאן על ההיסטוריה המצמררת. מכאן, לקשר המקצועי וסגירת המעגל.

מתן ספרן וצוותו בנספחות, שקדו רבות בשנים האחרונות על קידום והידוק יחסי הסחר בין ישראל לרומניה, יודעי דבר אומרים כי, לאחרונה מורגש שינוי חיובי ומשמעותי ביחס החל ברומניה כלפי חברות ישראליות והקשר איתן. היחסים בין המדינות היום בכלל התחומים ובתחום הכלכלי בפרט – חזקים מתמיד. הסחר, ההשקעות, שיתוף הפעולה במחקר ופיתוח ויחסי הממשל מתפתחים עד ללא הכר. ישראל כמדינה וחברות ישראליות פעילות כמעט בכל תחום – חקלאות, מים, אנרגיה, רפואה, סייבר וביטחון ועוד.

בתום מצעד החיים, התקיים טקס רב משתתפים, ובו בנוכחות מנהיגי הקהילה היהודית ברומניה, נציגי הקהילה הרומנית בישראל, וסגנית שגרירת ישראל, קיבל מתן מראש עיריית יאש תעודת אזרחות כבוד של העיר, על תרומת המחלקה המסחרית של השגרירות ליחסי הסחר בין המדינות.

מתן נשא דברים בטקס והתייחס אל תעודת הכבוד כאל סמל. “לא לפועלו של יחיד אלא על היותנו כולנו יחיד בתוך כלל. שלמים הגדולים מסך חלקינו. על חובתנו האינסופית להמשיך, למרות אסונות, קשיים ואתגרים בעשייה לטובת הערכים שאנו מאמינים בהם. לטובת החברה שבה אנחנו חיים.
זה המסר של סבא שלי, מנדי פורת ז”ל ואותו אני נושא בגאון במהלך שליחותי כאן, אותה אני עתיד לסיים בעוד כחודשיים לאחר 4 שנים קסומות”.

 

מתן ונציגי צוות הנספחות בבוקרשט
מתן ונציגי צוות הנספחות בבוקרשט

 

מתן הודה לשגרירת ישראל, הגב’ תמר סם-אש על שיתוף הפעולה, התמיכה והגיבוי הגדול והמתמשך שנתנה לפעילות העסקית כלכלית ברומניה.

תודה ענקית ניתנה על הבמה גם לחברי צוות הנספחות, רלוקה ברבולסקו, רלוקה גנגאה ואנדריי מינאה אשר בזכות העבודה המדהימה שלהם, המסירות, המוטיבציה והתמיכה ניתן אות הכבוד הזה. האות הזה הוא אומנם של מתן ושל סבו מנדי אך הוא גם של צוות הנספחות הרומני אשר עובד אתנו יד ביד לחיבור בין המדינות בתחום הכלכלי. זאת על מנת שמה שהיה לא יחזור על עצמו וכדי ששיתוף הפעולה הכל כך טוב בין המדינות והעמים רק ילך ויתעצם.

אותי זה ריגש. ואתכם?

 

קצת על הכותבת: דנה לב, דוקטורנטית לחינוך ובלוגרית. עובדת בשגרירות הישראלית בבוקרשט ומלווה את הנספחות המסחרית באירועים והפקות חיצוניות.

צור קשר עם:

מתן ספרן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל