אירופה
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו

בחרו בלוג

ההתפתחויות הכלכליות בטורקיה

פורסם ע"י , נספח כלכלי- איסטנבול, טורקיה , בתאריך 6 ביוני 2018

בתקופה האחרונה יש נסיגה משמעותית בהישגים הכלכליים של טורקיה. הביטוי הבולט ביותר לנסיגה זו הינו הצניחה בערך הלירה הטורקית מול מטבעות אחרים (אבדה כ 25% מערכה ברבעון הראשון).

בימים אלו טורקיה נמצאת בשיאה של מערכת בחירות לנשיאות ולפרלמנט, לפי שיטת הממשל החדשה. ההערכות מדברות על כך כי לבחירות לנשיאות יהיה סבב שני ביולי וכך יוצא כי המערכת הפוליטית תמשיך ב"טלטלה" שלה עוד זמן מה.

אחת המטלות הראשונות שהנשיא הנבחר יצטרך לטפל בהן מיד עם היבחרו הוא המצב הכלכלי.

כפי שהוזכר יש נסיגה בהישגיה הכלכליים של טורקיה בתקופה האחרונה, מוסדות סיווג האשראי העולמיות הורידו את תחזיות הצמיחה בתל"ג לשנה הנוכחית וגם לשנה הבאה (אחוזים נמוכים בהרבה מהאחוזים שטורקיה ידעה בשנים האחרונות), טיפול בגרעון המסחרי, ייצוב וחיזוק הלירה וטיפול בחובות החיצוניים של טורקיה (גם של הממשלה וגם של הסקטור הפרטי).

אחד הצעדים המשמעותיים שטורקיה נקטה כדי לבלום את הצניחה של הלירה היה העלאת הריבית ב 3% (שעומדת היום על 16%) ריבית גבוהה בכל קנה מידה. לדבר השפעה על האיש הפשוט בחברה בצורה של ייקור עלויות הייצור וכתוצאה עלייה במחירי מצרכי היסוד. האינפלציה מתחילה להרים את קרנה ותחושת האי בטחון מתחילה להדאיג את ההמונים.

לאנליסטים מובילים יש הערכה כי יד זרה אחראית להידרדרות במצב הכלכלי. הם מסבירים זאת כי כל ראש מדינה שמתנגד למדיניות ארה"ב באזור סופג מהלומה בצורה כזו או אחרת. כיום שתי המדינות באזור שקוראות תיגר על ארה"ב הינן איראן וטורקיה. הסיפור האיראני ידוע בסנקציות המתמשכות על איראן וכעת הגיע תורה של טורקיה בניסיון להריע את המצב הכלכלי שלה , כאשר הרעה זו תשפיע בעיקר על ה"איש הפשוט ברחוב" שהוא מעוז תמיכתו של ובכך להביא לסיום העידן שלו. הערכה זו נכונה או לא? ימים יגידו.

[contact-form][contact-field label="שם" type="name" required="true" /][contact-field label="אימייל" type="email" required="true" /][contact-field label="אתר" type="url" /][contact-field label="הודעה" type="textarea" /][/contact-form]

 

מוניר אגבאריה נספח כלכלי- איסטנבול, טורקיה

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה לנספח כלכלי- איסטנבול, טורקיה, מוניר אגבאריה