מומחים מזהירים כי צעדי הסחר של טראמפ עלולים להביא למיתון בגרמניה

מומחים בגרמניה הודיעו השבוע כי בחודש האחרון עלה באופן משמעותי הסיכון למיתון בכלכלתה הגדולה של אירופה כפועל יוצא מהחרפת הטון של נשיא ארה”ב דונלד טארמפ בעמדותיו לגבי הסחר העולמי.

בעוד שבחודש מרץ 2018, הסבירות למיתון בתוך שלושה חודשים עמדה על 6.8%, כלכלנים ב”מכון הגרמני למקרו כלכלה ומחקר כלכלי” (IMK) מאמינים כעת כי נכון לאפריל 2018 ישנו סיכוי של 32.4% להאטה כלכלית ממשמשת ובאה במדינה.

“הפלרטוט של טראמפ עם פרוטקציוניזם (מדיניות כלכלית של כפיית מגבלות וחסמים על הסחר העולמי – ד.א.) שולח גלי הלם שמשפיעים לא רק על השווקים הפיננסים, אלא גם על כלכלת גרמניה”, אמר השבוע גוסטאב הורן, מנהל המחקר של IMK.

גרמניה נחשבת לתחנת הכוח הכלכלית של אירופה וצמיחתה נמשכה לאורך חמש שנים, גם כאשר שאר המדינות ביבשת נאבקו קשות לשרוד. האבטלה בגרמניה כל כך נמוכה שחברות נאלצות לסרב להזמנות באופן שגרתי לאור מחסור בעובדים והממשלה ציינה לאחרונה שיא בהכנסותיה ממסים.

אך לצד הנתונים החיוביים, כלכלתה מונעת הייצוא ועודפי הסחר הגדולים של המדינה, גרמניה מושכת שוב ושוב את זעמו של טראמפ במסגרת תקיפותיו את אירופה על כך שמנצלת לטענתו את כלכלת ארה”ב.

balls

גרמניה מצידה, דחתה את האשמותיו של טראמפ, באומרה כי ההשקעות הגרמניות בארה”ב מביאות לתעסוקה של מאות אלפי עובדים אמריקאים.

חששותיו של טראמפ אינם חדשים ובעבר הוא התעמת ישירות עם גרמניה בציוציו בטוויטר. אולם, החלטתו במרץ האחרון לפגוע בסין עם מכסי מגן נוספים, מוסיפה כעת משקל לאיומיו הקודמים כלפי מדינות נוספות – מה שמסביר מדוע עמדתו ארוכת השנים על הסחר הגרמני משפיעה רק עכשיו על תחזיות הצמיחה.

בנוסף, גרמניה נמצאת יחד עם יפן, סין, דרום קוריאה, שוויץ והודו ב”רשימת מעקב” שהורכבה על ידי משרד האוצר האמריקאי, תחת הכותרת “מקרו כלכלה ומדיניות מט”ח של שותפות הסחר הגדולות של ארה”ב”. למרות שהדו”ח אינו מסיק כי מדינות אלו מבצעות תמרון במטבעות, טראמפ האשים השבוע בטוויטר את סין ורוסיה שעושות בדיוק כך כדי להשיג לעצמן יתרונות מסחריים.

Global cups game

אמנם טראמפ לא התבטא על מכסי מגן באופן ספציפי לגבי גרמניה ולא ברור אם בסופו של דבר הוא אכן ירחיב את הטלתם על בעלות ברית של ארה”ב, אך לטענת המומחים איומיו הפרוטקציוניסטיים לבדם, הספיקו כדי לגרום לאי ודאות בקרב השווקים הפיננסיים והיצואנים.

בעוד שמנהיגים אירופאים לא אחת דואגים להדגיש כמה מעט הם חולקים במשותף עם טראמפ, רבים שותפים לחששותיו כי התחזקותה הכלכלית של גרמניה גבתה מחיר גבוה משאר מדינות היבשת וכי היא הרוויחה באופן לא פרופורציונלי מגוש האירו שבו היא חולקת מטבע משותף עם מדינות רבות חלשות יותר מבחינה כלכלית.

אילו היה לגרמניה מטבע משלה, הוא היה מוערך גבוה בהרבה מהיורו, ובעוד שערכו הנמוך יחסית של היורו תורם רבות לכלכלתה מונעת הייצוא של גרמניה, לא נעשה הרבה כדי להחיות את המדינות החלשות בדרום אירופה, הנאבקות לצמוח תחת אמצעי צנע קשים.

טראמפ הוא לא הנשיא האמריקאי הראשון המבטא חששות מגרמניה הנהנית מעודף סחר ובמקביל מתעקשת על מדיניות תקציבית צנועה יותר.

גם ממשל אובמה טען באופן דומה כי גרמניה צריכה לעודד ביקוש צרכני ולהגביר את הייבוא ממדינות אירופאיות אחרות במקום לחזק רק את תעשיית הייצוא שלה.

כשהם מהדהדים את הערכות האמורות לעיל, דחקו השבוע מומחי ה- IMK בקאנצלרית אנגלה מרקל להגביר את ההוצאות כדי לחזק את הכלכלה המקומית.

“יהיו שתי השלכות חיוביות אם נגביר את הביקוש המקומי בגרמניה ובאירופה: קודם כל, הצמיחה תגיב פחות לסערות בשווקי הייצוא העולמיים. שנית, הדבר יביא לעודף סחר נמוך יותר בגרמניה – ובכך יוציא את האוויר מהמפרשים של טראמפ”. אמר הורן.

מקור: וושינגטון פוסט.

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל