ביקור שר הכלכלה והתעשייה בפריז

מוקדם יותר החודש, בין התאריכים ה- 14-15 בפברואר, ביקר בפריז שר הכלכלה והתעשייה, ח”כ אלי כהן, בראש משלחת מקצועית מטעם משרד הכלכלה והתעשייה שכללה את מנהל מינהל סחר חוץ, מר אוהד כהן, יושב ראש רשות החדשנות והמדען הראשי ד”ר עמירם אפלבאום וכן יו”ר מכון היצוא, מר אדיב ברוך. ביקור השר כהן מציין אבן דרך משמעותית נוספת בהידוק היחסים הכלכליים ושיתופי הפעולה העסקיים בין ישראל לבין צרפת ומעידה על האמון ההדדי הקיים בין השתי המדינות. כמו כן, ביקורו מהווה המשך ישיר לרצונו של השר להגביר את התחרותיות בשוק הקמעוני בישראל לטובת הורדת יוקר המחייה ובמטרה לעודד כניסתן של רשתות זרות נוספות לישראל. במסגרת זאת, נפגש השר לאורך ביקורו עם מספר נציגים בכירים מחברות צרפתיות גדולות.

במהלך הביקור הרשמי נפגשו השר כהן ומשלחתו עם גורמים שונים בצמרת הכלכלית של צרפת. בתוך כך, השר כהן פגש את שר הכלכלה והאוצר הצרפתי, ברונו לה-מאר (Bruno Le Maire). השניים דנו בדרכים השונות לחיזוק היחסים הכלכליים בין המדינות. זוהי פגישתם השנייה של השניים, לאחר שהפגישה הקודמת נערכה בישראל לפני מספר חודשים. עוד פגשו השר כהן ומשלחתו את מזכ”ל ארגון ה-OECD, מר אנחל גוריה (Angel Gurría). בפגישתם דנו השניים בדרכים שונות להעמקת שיתוף הפעולה בין ישראל לארגון ה-OECD. כך התייחסו לסוגיות המקודמות במשרד הכלכלה והתעשייה וכן על ידי ה-OECD כדוגמת דיגיטליזציה, פריון, צמיחה מכלילה, עסקים קטנים, ותחום המים. ישראל תציין השנה 8 שנים של חברות משמעותית וענפה ב-OECD, כאשר בכל שנה מתקיימים בממוצע כ-700 ביקורים של נציגים מקצועיים ב-OECD.

נוסף על כך, נשיא צרפת, עמנואל מקרון אירח בארמון האליזה פסגת שלום כלכלית ישראלית־פלסטינית בהשתתפות שר הכלכלה ושרת הכלכלה הפלסטינית עביר עודה. המפגש שאותו יזם הצד הצרפתי נועד לחזק את שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל לרשות הפלסטינית במטרה לשמר את היציבות באזור (המשך קריאה בנושא בכתבה שפורסמה בידיעות אחרונות).

בריאיון לעיתון לה מונד במהלך ביקורו בפריז ב-14-15 בפברואר, הצהיר שר הכלכלה אלי כהן כי יתמוך בשיפור היחסים בין שתי המדינות. מקבילו הצרפתי, ברונו לה מר, העביר מסר דומה במהלך ביקורו בישראל, בחודש ספטמבר 2017. “אנחנו נמצאים בדרך הנכונה, אולם עלינו להדק את שיתוף הפעולה בינינו”, טוען השר. לדבריו, המטרה היא “להכפיל את שיתוף הפעולה המסחרי ואת ההשקעות בתוך חמש שנים”. השר לה מר שותף לדעה זו. המשקיעים הישראלים מבצעים השקעות בקנה מידה קטן מאוד בצרפת (ההשקעה בשוק ההון עמדה על 160 מיליון יורו בלבד בסוף שנת 2015, לפי נתוני הבנק המרכזי של צרפת). באופן דומה, צרפת היא המשקיעה האירופית החמישית בלבד בישראל, הרחק מגרמניה ובמיוחד מבריטניה. למרות זאת, ישראל וצרפת משלימות זו את זו ואינן מהוות מתחרות, מדגיש מר כהן. מר כהן מתגאה ביכולותיה של ישראל, החוגגת השנה את יום עצמאותה ה-70, ובכישרונותיה בתחום הטכנולוגיה המתקדמת. הוא קורא לשתי המדינות לאחד את כוחותיהן בתחום “הניידות החכמה”: “לצרפת יש תעשיית רכב מצוינת. בישראל לא מייצרים רכבים משום שזו מדינה קטנה מדי, אולם יש לנו יותר ממאה מפעלים המציעים פתרונות טכנולוגיים מהמילה האחרונה בתחום זה. זה חשוב בעידן שבו מדברים על דיגיטציה, בינה מלאכותית ומכוניות אוטונומיות. “יכולות אלה מתורגמות להצלחתה של החברה הישראלית מוביליי, המומחית במערכות למניעת התנגשות, אשר נקנתה על ידי יצרנית השבבים האמריקאית, אינטל, בסכום של 15 מיליארד דולר (12 מיליארד יורו) בשנת 2017.

הפוטנציאל של “ואדי הסיליקון” הישראלי לא נעלם מעיניהם של יצרני הרכב. בקיץ 2016, השיקה חברת רנו “מעבדת חדשנות פתוחה” בתל אביב, לפיתוח רכבים חשמליים ואבטחת סייבר. אולם באופן כללי, נוכחותן של חברות צרפתיות בישראל היא נדירה. בישראל פועלות יותר מ-320 חברות זרות, מדגיש מר כהן. רובן חברות אמריקאיות המפעילות מעבדות מחקר ופיתוח. כיום, יותר ויותר חברות אסייתיות, במיוחד סיניות, מתעניינות בשוק הישראלי. לאחרונה הכריזה ענקית המסחר המקוון הסינית Alibaba על כוונתה לפתוח מרכז חדש של מחקר ופיתוח בתל אביב.

השר מצהיר שישראל מבקשת לעודד חברות נוספות להשתקע בישראל. אנו רוצים לראות יותר חברות אירופיות בארץ. השר משבח את מדיניות החדשנות של הנשיא עמנואל מקרון – הישראלים לא שכחו את ביקורו של מי שהיה אז שר הכלכלה, בתערוכת ההייטק DLD שנערכה בתל אביב בחודש ספטמבר 2015. מר מקרון, שהגיע לתערוכה כדי לקדם את תעשיית ההייטק הצרפתית, שיבח את הדינמיקה של “אומת הסטרטאפ” – כינויה הנפוץ של ישראל והצהיר על כוונתו להדק את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות.

“הישראלים הם יזמים מצוינים וכלכלת המדינה נהנית מאחת התקופות הטובות ביותר שלה”, אומר אלי כהן. שיעור האבטלה עומד על 4% והוא הנמוך ביותר אי פעם. החוב הלאומי יציב, הצמיחה עומדת במגמת עליה והייצוא משגשג. בכל זאת, כמה נקודות חלשות מעיבות על מאזן מצוין זה. 10% בלבד מכוח העבודה מועסק בתחום ההייטק הפורח. שאר תחומי הכלכלה סובלים מיצרנות ירודה, הנמוכה ב-30% מהממוצע במדינות האירופיות. פערי ההכנסה ושיעור העוני גבוהים.

יוקר המחיה הוא אחד מהגבוהים ביותר מבין המדינות המפותחות. מצב זה, הנובע במיוחד מהיעדר תחרות כלכלית, גורם לאי שביעות רצון בקרב האוכלוסייה. “אנו מאוד מודעים לבעיות הללו, מדגיש מר כהן. אנו גם מעודדים חברות זרות לבוא להשתקע בישראל במטרה לגרום לירידת מחירים, במיוחד בתחום רשתות השיווק הגדולות. פתיחת סניף דקטלון בישראל היוותה נקודת מפנה חיובית מאוד ואנו מקווים שזאת רק ההתחלה.” בחודש אוגוסט 2017, פתחה החברה הצרפתית המתמחה במכירת פריטי ספורט חנות של הרשת בתל אביב. הפתיחה לוותה בהצלחה מסחררת, בזכות מחירי המוצרים הנמוכים מאוד בהשוואה למתחרים הישראלים (מקור LeMonde) .

 

צור קשר עם:

ירון שרטר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל