נטפים ברומניה – סיפור הצלחה

תעשיית התשומות לחקלאות הישראלית היא אחת מהחלוצות והמובילות מבין התעשיות בישראל.

שדה עם השקייה

תעשייה זו, אשר מתאפיינת במחקר אינטנסיבי ופיתוח מערכות חדשניות, התפתחה בעיקר עקב הצורך להתגבר על תנאי אקלים קשים והמחסור הקיים בארץ של קרקע ומים.

תחום זה הוא מוביל ברומניה, הזקוקה לפתרונות ישראליים. הנספחות הכלכלית ברומניה פועלת בשני אפיקים בתחום זה בשוק הרומני; בשוק הפרטי ישירות מול חקלאים, במסגרתו לסייע לחברות ישראליות לקדם פרויקטים מול חקלאים רומנים וכן ברמה הלאומית לשלב חברות ישראליות בפרויקטים לאומיים במדינה.

צוות הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה ברומניה, בשיתוף עם לשכת המסחר המקומית, הצליח לקשר בין חברת “נטפים”, חברת אגרו טכנולוגיה, מובילה בעולם בתחום טכנולוגיית השקיה בטפטוף, לאחד היקבים הידועים והגדולים ברומניה. חברת נטפים התקינה שם מערכת Subsoiling Drip Irrigation (SDI) – מערכת השקיה טמונה בטפטוף המותאמת לכרמים ליין, וכן לחוסר הזמינות של מים לחקלאות ברומניה על אף כמות הגשמים הרבה במדינה.

בנוסף, במסגרת פרויקטים נוספים שם, התקינה חברת “נטפים” מערכות השקיה בטפטוף במטעי תירס ואוכמניות, שהשימוש בהם במערכות השקיה מסוג זה הוא חדש במדינה. ברומניה יש פוטנציאל ליבול איכותי ותפוקה חקלאית גדולה יותר, אך לאור המחסור בזמינות מים להשקיית שטחים חקלאיים, הפוטנציאל אינו מנוצל.

כך למעשה, כיום, חברת “נטפים” מובילה בתחום זה של פרויקטים חקלאים, בהיקף שנאמד במיליוני יורו. לאור הצלחת העסקה פעילות החברה עשויה להתרחב לשטחים וליקבים נוספים.

מהמנהל המסחרי של מזרח אירופה בחברת “נטפים”, מר שרון קלמשס, נמסר: ״בשנה האחרונה נחלה “נטפים” הצלחה גדולה ברומניה, כשהביאה את בשורת ההשקיה בטפטוף למדינה. טכנולוגיה זו מסייעת לייצור יבול איכותי יותר ובכמות רבה, תוך שימוש מצומצם ונבון במשאבי טבע. בתמיכתו הרבה של מר מתן ספרן, הנספח הכלכלי ברומניה הצלחנו להגיע למוקדי קבלת החלטות ולשכנע ביעילות המערכת ובכדאיות ההשקעה בפרויקטים כגון אלה ברחבי המדינה״.

מר מתן ספרן, הנספח הכלכלי ברומניה ציין כי “הנספחות הייתה מעורבת בפעילות חברת “נטפים” ברומניה מאז 2015, לרבות סיוע בהקמתה של חברת הבת של “נטפים” במדינה.

אין ספק שהפוטנציאל של רומניה בתחום החקלאות מחד גיסא, ויכולותיה של חברת “נטפים” מאידך גיסא הביאו להצלחה ברומניה בשנתיים האחרונות.

הנספחות הכלכלית שמחה להעמיד את שירותיה לטובת הצלחת החברה בפעילותה. אנו מאמינים שביכולתה של חברת “נטפים” ושל חברות השקיה ואגרו טכנולוגיה ישראליות נוספות, להביא לשינוי בתפיסה הכוללת של רומניה בחקלאות, על מנת להביא אותה למקום המוביל שהייתה בעבר – אסם התבואה של אירופה”.

netafim1

משר הכלכלה והתעשייה, ח”כ אלי כהן, נמסר: “האתגרים בפניהם ניצבת מדינת ישראל הפכו אותה למדינה מובילה בתחום פתרונות חקלאיים מתקדמים וחדשניים. אין ספק כי החדשנות הישראלית היא מוקד משיכה לעולם כולו ומשרד הכלכלה והתעשייה ימשיך לקדם זאת בשווקים בין לאומיים תוך חיזוק והרחבת קשרים כלכליים עם שותפות הסחר של ישראל”.

חברת “נטפים”, שנוסדה בקיבוץ חצרים בשנת 1965, היא חלוצה ומובילה בעולם בתחום טכנולוגיית ההשקיה בטפטוף. חברת “נטפים” מספקת פתרונות חדשניים להעלאת יבולים תוך חיסכון מרבי במים והפחתת סחף והתכלות הקרקע. באוגוסט השנה, נחתמה עסקה לרכישת 80% ממניות חברת נטפים על ידי חברת Mexichem, המובילה בתחום ייצור צינורות פלסטיק, כימיה ופטרוכימיה.

תהליך הרכישה צפוי להסתיים עד סוף 2017. יצוין כי נטפים מתכוונת להשאיר את פעילות הייצור והמו”פ בישראל ב-20 השנים הקרובות.

חברת “נטפים” מעסיקה למעלה מ-4000 עובדים, בבעלותה 17 מפעלי ייצור ב-11 מדינות ומעל 29 חברות בת ונציגויות ביותר מ-110 מדינות בעולם. החברה ממשיכה להתפתח בעולם, וב-2015 פתחה נציגות ברומניה בעידוד הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בבוקרשט ובסיוע מר מתן ספרן, הנספח הכלכלי של ישראל ברומניה.

צוות הנספחות ליווה את חברת “נטפים” במהלך ביסוס פעילותה ברומניה. עד כה, החברה הצליחה ליישם פתרונות השקיה בטפטוף ביותר מ-15,000 דונם של גידולים שונים ברומניה. החדשנות הישראלית בתחום האגרו טכנולוגיה ממשיכה להוביל גם במדינות עתירות גשם, וזאת לאור היכולת של חברות ישראליות להתאים את המוצר לצרכי הלקוח.

מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה מזמין חברות ישראליות בתחום החקלאות להשתתף בתערוכת אגריטק 2018, שעתידה להתקיים בתאריכים 8-10 במאי 2018.

אגריטק הינה התערוכה הבין לאומית הגדולה ביותר בישראל בתחום הטכנולוגיות החקלאיות המתקדמות. אלפי מבקרים ועשרות משלחות רשמיות מחו”ל, הכוללות הן גורמים ממשלתיים והן חברות מרחבי העולם, צפויים לבקר בתערוכה.

צור קשר עם:

מתן ספרן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל