שמים סוף לזיהום האוויר ? פריז 2030: עיר נטולת כלי רכב מזהמים

יחד עם 2,2 מיליון התושבים החיים בה על פני 105 קמ”ר, פריז היא אחת מערי הבירה הצפופות באירופה. יתרה מזאת, למרות התחבורה הציבורית המפותחת שקיימת בעיר, כמות הרכבים הפרטיים הנוסעים בה משמעותית ביותר וזיהום אוויר הנו נושא חם באג’נדה העירונית.

בשנים האחרונות שמה הבירה הצרפתית דגש נרחב על נושא הסביבה והקיימות ופועלת בדרכים רבות במטרה לעצב מציאות אקולוגית חדשה שנועדה לצמצם את הנזקים הסביבתיים במרקם העירוני, כמו גם לשמור על טבע עירוני ולשפר את איכות החיים של תושביה.

אן הידלגו, ראש עיריית פריז, ששמה כמטרה להפוך את פריז לעיר ירוקה יותר, פועלת כיום תחת כובע נוסף בו היא עומדת בראש ה- C40, ארגון בינלאומי המקשר 90 מהערים הגדולות בעולם ותכליתו להתמודד עם משבר האקלים ולצמצם את הזיהום ואת פליטת גזי החממה בערים.

עובדה זו רק מחדדת את חשיבותו של נושא האקלים למקבלי ההחלטות בעיר.

בתחילת נובמבר חתמה מועצת פריז על תכנית האקלים החדשה לנקיטת 500 צעדים שנועדו להגביר מדיניות אנרגיה מתחדשת ולהלחם בשינויי האקלים. התכנית תהווה יישום קונקרטי של התחייבויותיה של צרפת להסכם פריז שנחתם במהלך ה- COP 21, לפני שנתיים בדיוק. 10 שנים לאחר יישום גרסתה הראשונה של תכנית האקלים והאנרגיה הטריטוריאלית PCAEM, הציבה השנה פריז יעדים מאתגרים ושאפתניים עוד יותר. לפיהם, עד שנת 2050, פריז מתוכננת להפוך לעיר נטולת פליטת פחמן, שתפעל ב-100% על אנרגיה מתחדשת.

התכנית השאפתנית עתידה לעבור לחקיקה סופית במרץ 2018 ותכלול נושאים שונים, החל מהיבטי בנייה ירוקה ותכנון עירוני, תחבורה בת קיימא וכלה באיכות חיי התושבים. במסגרת תכניותיה מרחיקות הלכת, עשרות פרויקטים של אנרגיה ירוקה, חקלאות אורבנית ברחבי העיר ועל גגות וקירות פריז הנם כבר בעיצומם של עשייה :

בתחום האנרגיה, לדוגמה, עד לשנת 2050 מתוכננות להיות מותקנות מערכות סולאריות על 20% מגגות העיר.

בתחום הבנייה, מתוכננים להיבנות באופן אקולוגי מיליון יחידות דיור ומעל ל-50 מיליון מטר רבוע של משרדים, בתי עסק ומבנים ציבוריים.

בתחום התחבורה הירוקה, הוחלט על נקיטת צעדים מרחיקי לכת למניעת כניסת רכב מונע-דיזל לתחומן החל משנת 2024 ולרכב מונע-דלק החל משנת 2030!

בתחום החקלאות והמזון, 20% משטח אזור איל-דה-פראנס יוקדש לייצור חקלאי אקולוגי ו- 30% ממנו עד שנת 2050.

בתחום הפסולת, קובעת התכנית, בין היתר, ביצוע מיחזור של 100% מכלל הפסולת המופקת בעיר עד לשנת 2020. במסגרת התכנית יוקמו 1000 תחנות ייעודיות בהן ניתן יהיה למחזר את כלל פסולת המזון.

©parisculteurs: official website

בתחום הטבע העירוני, כדי לענות על שאיפותיה של פריז להפוך לעיר ירוקה של ממש, עיריית פריז ושותפותיה מובילות תכנית רוחבית שהוקמה בשנת 2016, Parisculteurs, הכוללת סדרה של פעולות במטרה להקים 100 דונם שיוקדשו באופן בלעדי לחקלאות אורבנית.

התכנית יוצאת בקול קורא לפרויקטים לחקלאות אורבנית על גגות העיר, תקציב השתתפותי, היתרים מיוחדים לשתילה, תרומות צמחים ועוד. אחד מהפרויקטים בתכנית שמפותח בימים אלו נמצא על גג אופרת הבסטיליה, שלאורכו הכולל 5,000 מ”ר יוקדש לצמחייה, שתכלול חוות לגידול פירות, ירקות וצמחים אכילים.

בחלק אחר של הגג קיים פרויקט להקמת מבשלת בירה. פרויקט אחר, הנמצא בצפון העיר ברובע ה-18, Chapelle International, כולל גג ענק בגודל 7,061 מ”ר שיוקדש גם הוא לחקלאות אורבנית.

אם אתם מעוניינים לקחת חלק מתכניות אלו, אל תהססו ליצור עמנו קשר בנספחות המסחרית בפריז ואנו נקשר ביניכם לבין הגורמים הרלוונטיים בעיריית פריז.

 

צור קשר עם:

ירון שרטר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל