המהפכה התעשייתית הרביעית כבר כאן. האם אתם מוכנים לאתגר?

התעשייה הישראלית איבדה את מעמדה כקטר מוביל של המשק וחברות רבות מתקשות להתחרות בעולם, במידה רבה בגלל התפוקה הנמוכה של החברות בישראל: 25% פחות מאשר במדינות OECD ו44% פחות מארה”ב לפי נתוני משרד הכלכלה והתעשייה. הפתרון המוצע הוא מעבר של התעשייה היצרנית לתהליך ייצור מתקדם ולאימוץ עקרונות התעשייה החכמה.

Industry 4.0 היא המהפכה התעשייתית הרביעית אשר בבסיסה תפיסה ארגונית חדשה לניהול מפעל באופן חכם ומודרני. המונח הוטבע על ידי ממשלת גרמניה ביריד האנובר לתעשייה בשנת 2011 ובא לבטא את המהפכה התעשייתית החדשה, עידן האינטרנט של הדברים בו כל רכיבי המפעל מתקשרים זה עם זה כדי לייעל ולשפר את תהליכי הייצור ולאפשר אפקטיביות מרבית בייצור מוצרים לשוק. השינוי התפיסתי עתיד לשנות את האנושות בצורה דרמטית ובדרך שקשה לצפות אותה עדיין. המהפכה למעשה היא היתוך העולמות הפיזיים, הדיגיטליים והביולוגים למשהו חדש, מפעל חכם משולב ומחובר, היא מבוססת על יכולות התקשורת והממשקים של רכיבים שמיוצרים בתעשייה, ומבוסס על יכולות הטמעת הגנה מפני לוחמת סייבר מובנות לכל רכיב שכזה.

 

 

 

על פי התפיסה הגרמנית, השינוי התפיסתי המהפכני נדרש כיוון שפתרונות חדשניים הם הגורמים המניעים את השגשוג שלנו ,תומכים באיכות החיים שלנו והם מאפשרים למצוא תשובות יצירתיות לאתגרים הדחופים של זמננו – כולל אתגרים בתחומים כמו פיתוח עירוני בר-קיימא, אנרגיה ידידותית לסביבה, רפואה אינדיבידואלית וחברה דיגיטלית.

חברות גרמניות מחבל ארץ בוואריה ידועות באופן גלובלי במוצריהן האיכותיים והיוקרתיים ובד בבד בזכות תהליכי הייצור החדשניים והתכנית הממשלתית ליישום התהליכים.

דוגמה להטמעת תהליכי המהפכה בחבל ארץ בוואריה ניתן לראות בחברה הבינלאומית “Siemens” אשר שינתה את אופי הייצור במפעליה לייצור דיגיטלי על- ידי מעבר לתהליכי ייצור גמישים יותר המאפשרים סוגים חדשים של מודלים עסקיים ושיפור לוגיסטי המאפשר אופטימיזציה של הפוטנציאל הטמון בהליך הייצור. תהליך זה נעשה על ידי קישור באוטומציה בין מכונות למוצרים ובכך מגביר את היעילות ומאפשר ייצור המוני תוך התאמה אישית של המוצרים ללקוח.

ממשלת ישראל רואה גם היא חשיבות רבה בהטמעת עקרונות תעשיה חכמה בתעשייה המסורתית בארץ כאשר במשרד האוצר עובדים בימים אלה על הניסוחים האחרונים של טיוטת התכנית לחיזוק התעשייה, שכבר זכתה לשם “נטו תעשייה”. הוועדה, בראשות מנכ”ל משרד האוצר שי באב”ד ובשיתוף משרד הכלכלה, שהקים שר האוצר משה כחלון בינואר 2017 שמה לה למטרה להגדיל את הפריון של ענפי התעשייה. אחד מעיקרי התכנית להגדלת הפריון של ענפי התעשייה הוא להקים מכון לייצור מתקדם שיפעל לעידוד הטמעה של מיכון רובוטי ואמצעי יצור מתקדמים בתעשייה המסורתית בהתאם לעקרונות Industry 4.0.

גרמניה היא כר פורה לביסוס הידע בתחום זה, היא ידועה ברשתות מחקר יישומים לתעשייה, כגון מכון Fraunhofer, אשר מאתגר את הטכנולוגיה הקיימת לשיפור מתמיד ולהגעה למצוינות הנוגעת בכל תחומי החברה. על כן, ישנו פוטנציאל לחברות הישראליות להעמיק את שיתוף הפעולה בין ישראל לגרמניה ולהתפתח בתחום זה.

במסגרת הפוטנציאל הגלום בתכנית “תעשייה חכמה” המתקיימת בגרמניה, לחברות הישראליות יש הזדמנות מהותית להיחשף לתכנית, לרכוש ידע על התהליך וליישם זאת בחברות השונות בארץ ובגרמניה. על מנת לחשוף ולסייע לחברות הישראליות להיות חלק מהתהליך החדשני, מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה הזמין חברות ישראליות  לקחת חלק בתכנית Solutions – Made in Bayern אשר מאורגנת על ידי לשכת המסחר ישראלגרמניה ובחסות משרד הכלכלה והתקשורת, האנרגיה והטכנולוגיה של מדינת מחוז בוואריה ולהשתתף בסיור לימודי למקבלי החלטות של חברות תעשייתיות ומעצבי מדיניות מישראל בנושא Industry 4.0 המתקיים בחבל בוואריה שבגרמניה בתאריכים  3-7/12/2017.

הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה במינכן תשמח לסייע לחברות ישראליות בקשר עם חברות בגרמניה. מוזמנים לפנות אלינו לקבלת מידע נוסף.

 

 

צור קשר עם:

יפעת ענבר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל