10 טיפים שיעזרו לכם לעשות עסקים באיטליה

פסל ברומא

פורסם באתר גיקטיים 

איטליה נחשבת לכלכלה השלישית בגודלה באירופה ומהווה יעד נחשק לאנשי עסקים ויזמים בארץ ובחו”ל. אך למרות המזג הים תיכוני, יש הרבה דברים שחשוב לדעת לפני שעושים עסקים באיטליה

החלטתם שארץ המגף היא היעד הבא לעשות עסקים? אתם לא היחידים. איטליה נחשבת לכלכלה השלישית בגודלה בגוש האירו והיא בין עשר הכלכלות הגדולות בעולם. איטליה גם מרכזת עניין בתעשיות רבות בישראל ובטווח רחב של ענפים – ממזון טרי, טכנולוגיות חקלאיות ומים ועד טכנולוגיות סייבר.

היקף הסחר בין ישראל ואיטליה עומד על כ-4.5 מיליארד דולר, כ-1 מיליארד דולר מתוכם הם ייצוא ישראלי. היחסים בין שתי המדינות קרובים וכוללים לא מעט עסקאות רכש גם בין הממשלות, ולא רק במגזר הפרטי. הסכם השת”פ במו”פ, שעליו חתומים הרשות לחדשנות בישראל ומשרד החוץ האיטלקי, תומך כל שנה במספר שיתופי פעולה תעשייתיים בין חברות ישראליות לאיטלקיות ובמספר דומה של שתופי פעולה אקדמיים.

ישראל ואיטליה אמנם יחסית קרובות באופי הים תיכוני, אבל בכל זאת בעולם העסקי יש הבדלים לא קטנים שכדאי להכיר. אספנו לכם 10 נקודות חשובות לעשיית עסקים בארץ המגף.

 

מוכנים לצאת לדרך?

1. רוב הסיכויים הם שהאיטלקי שתפגשו יהיה לבוש בצורה אלגנטית יותר מכם.

כישראלים, ובלי להעליב אף אחד, אין לנו סיכוי מול האיטלקים. יחד עם זאת, כדאי וחשוב לעשות מאמץ מינימלי ולהגיע לפגישות עם חליפה ועניבה, ולנשים לבוש אלגנטי מקביל (למרות שאין חובה לחליפה במקרה הזה). איטלקים מייחסים חשיבות למראה חיצוני ורושם ראשוני קשה לבטל.

2. רוצים לעבוד באיטליה? קחו נשימה ארוכה. התהליכים העסקיים באיטליה מתנהלים לאט, לוקחים זמן רב ודורשים פגישות אישיות וטיפוח היכרות אישית לפני קבלת החלטות עסקיות משמעותיות.

3. איטלקים יודעים להעריך מוצרים עם סיפור, ומבחינתם אין כמו סיפור משפחתי.

אם אתם שוקלים להביא מתנה לאיטלקי, בחרו במשהו שיש לכם קשר משפחתי אליו, כמו יין מהיקב המשפחתי, או כל מוצר מקומי עם סיפור כמו טחינה, דבש ועוד.

4. באיטליה מדברים איטלקית, ומחסום השפה קיים בלא מעט תחומים ומקצועות.

למשל, אם תשלחו מייל באנגלית ייתכן שלא תקבלו מענה זמן רב, משום שהמקבל מרגיש לא בטוח לענות באנגלית והוא מחפש גורם שיעזור לו בניסוח.

5. אם יש לכם אפשרות, הכי נכון ויעיל יהיה למצוא שותף או סוכן מקומי.

חשוב לזהות ולבחור את הנציג בקפידה, לוודא שיש לו ניסיון והיכרות מקצועית בתחום הפעילות של החברה וגם במחוז ובאזור שבו אתם מעוניינים לפעול. למתקדמים שבכם, פתיחת נוכחות מקומית לחברה יקנה לכם סיכוי גדול יותר משמעותית בכניסה לחברות ולארגונים גדולים באיטליה.

6. איטליה היא מדינה מסורתית הנשענת על ידע וניסיון רב שנים.

האיטלקים גאים מאוד, ובצדק, במה שהם תרמו לעולם. לכן בשיחות עם איטלקים חשוב לא לזלזל בעבר, ובעיקר בתחומים הבולטים של מזון, רכב ועיצוב להעריך ולכבד את הניסיון של מי שעומד מולכם.

7. האם האיטלקי שמולך הוא מילאנזי אסלי או שהוריו הגיעו מנפולי בשנות ה-60?

כנראה לא תוכלו לדעת אם הוא מדרום או צפון איטליה, ולכן מומלץ לא להתייחס לנושא ואם הנושא עולה להציג דעה ניטרלית.

8. חדשנות היא מילת מפתח חשובה היום באיטליה,

וחברות רבות מתהדרות בגורמים בכירים האחראים על הנושא, או במחלקות שלמות שעוסקות בהטמעת חדשנות בארגון. יחד עם זאת, איטלקים לא ידעוים בהיותם early adopters של טכנולוגיות, ולכן מומלץ להיכנס לשוק כאשר יש כמה רפרנסים מחברות מקבילות באירופה. ברמה הפרקטית, אם אתם נפגשים עם אנשי חדשנות בארגון, נסו להבין כיצד ניתן להתקדם מולם או דרכם לגורמים נוספים בארגון, אבל בצורה עדינה ודיפלומטית כמובן.

9. לא כמו הישראלים, האיטלקים הם שונאי סיכונים

ולרוב יעדיפו להתחמק מהצעת שינויים שעשויים לא להצליח. על מנת להפחית את רמת הסיכון בעיניהם נסו להדגיש את ה-ROI של מוצרכם – כמה כסף הוא יכול לחסוך לעומת ההשקעה והשינוים המעטים שנדרשים כדי להטמיע אותו במערכת הקיימת.

10. ואחרון לקינוח: בסיום ארוחה נהוג לשתות קפה, אבל רק אספרסו קצר ובלי חלב.

ככלל, להזמין קפה הפוך אחרי 11:00 בבוקר עם איטלקי יסכן את מעמדכם בעיניו כמביני עניין.

קישור לכתבה בגיקטיים

צור קשר עם:

נטלי גוטמן-חן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל