הקמעונאיות בגרמניה שואלות מי הזיז להן את הגבינה

נתונים בדו”ח השנתי בנושא מעצמות הקמעונאות הגלובליות שפרסמה חברת הייעוץ Deloitte Touche Tohmatsu מגלים כי הרשתות הקמעונאיות הגדולות בגרמניה נחשבות גם לחלק מרשתות הקמעונאות הגדולות ביותר בעולם כולו. לפי המשרד הפדרלי הגרמני לכלכלה וטכנולוגיה, סקטור הקמעונאות, שהינו השלישי בגודלו בגרמניה, מורכב מ- 300 אלף חברות קמעונאיות המעסיקות כ- 3 מיליון גרמנים ומכניס מדי שנה כ- 450 מיליארד אירו (כ -500 מיליארד דולר). על כן, ובהתחשב בהיותה של גרמניה הכלכלה החזקה באירופה לצד בריטניה וצרפת, אין הפתעה בנתונים שפורסמו בדו”ח האמור.

עם זאת, התעשייה הקמעונאית בגרמניה חווה בשנים האחרונות שינויים דרסטיים בשל שינויים  שחלו בהרגלי הצריכה. על פי חברת האסטרטגיה Euromonitor International, מעבר הצרכנים לרכישה דרך פלטפורמות אינטרנטיות הביאו לירידה בביקוש ולסגירתן של רשתות שלמות או של חנויות רבות מתוכן.

כך, בדיוק כמו בארה”ב שם חנויות “לבנים וטיח” (Brick and Mortar, להבדיל מאלו המקוונות) המציעות מוסיקה, ספרים, אלקטרוניקה ומוצרי חשמל נאבקות להישאר רלוונטיות ורווחיות, גם בגרמניה רשתות הקמעונאות הגדולות נאלצות להילחם על קיומן והתחרות הקשה מסתיימת לעיתים רבות ביציאתן מהמשחק.

אמנם בשנת 2016, שוק הקמעונאות בגרמניה המשיך להיות מובל על ידי רשתות הכל-בו הגדולות (Edeka, Lidl, Rewe ו- Aldi) אשר רשמו צמיחה חיובית (למרות שמניותיהן נותרו ללא שינוי) אך העלייה החדה ביותר בשווי מניה הושגה על ידי קמעונאי האינטרנט. כמו כן, זירות מסחר אלקטרוניות שאינן קמעונאיות במקור המשיכו בשנת 2016 לפעול היטב הודות לפופולריות הגואה של e-marketplaces וגם אמזון, רשמה שוב עלייה בשווי מנייתה.

מכל האמור, נראה שהמשבש הטכנולוגי הגדול ביותר עבור כלל הסקטור הקמעונאי הוא האינטרנט ששינה את חוקי המשחק. ובעוד שהמעבר לקניות באינטרנט לא בהכרח חייב לסמן את מותה של חברה קמעונאית, למרבה הצער, זהו המצב עבור קמעונאיות רבות בגרמניה.

נראה כי פעילותה של אמזון כל כך חזקה בשוק הקמעונאי בגרמניה שלפי דיווח מהעת האחרונה, ענקית הקמעונאות העולמית שוקלת אפילו לקנות את נמל התעופה פרנקפורט-האן כדי לתמוך במרכז ההפצה שלה בקובלנץ, גרמניה. בהתחשב בכך שבשנת 2016 חכרה אמזון 20 מטוסי מטען מסוג בואינג 767 כדי לאפשר את אספקת המוצר בזמן הרכישה ב- Amazon.de, שמועה בדבר רכישת שדה תעופה אינה נשמעת כה מופרכת ורחוקה.

כמו כן, העתיד טומן בחובו תחרות קשה לרשתות הגרמניות הצפויות להתמודד עם אתגרים נוספים לאור הביקוש הגובר מצד הצרכנים מבחינת מחיר, מבחר, אפשרויות משלוח מהיר ונוח  ומגוון שיטות תשלום.

על פי דו”ח של בלומברג, בכוונתה של אמזון להקים מערך לוגיסטי שיתחרה בחברות המשלוח דוגמת UPS ו- FedEx. וכך תהפוך אמזון למובילה בסקטור המשלוחים, בין אם המוצרים הנשלחים נרכשו בפלטפורמה שלה ובין אם לאו.

התמורות האחרונות בשוק הקמעונאות מצביעות על כך שהצרכנים הופכים להיות יותר ויותר תלויים בטלפונים החכמים שלהם ובהתקנים דיגיטליים אחרים לביצוע רכישות. המפתח להסתגלות טובה בשוק המשתנה נמצא בחדשנות ובמתן פתרונות יצירתיים ונוחים להשוואת מחירים, שיטות תשלום, משלוח, מסירת מוצרים ובשירותים נוספים שישאירו את הרשתות הקמעונאיות אטרקטיביות בעיני הצרכנים.

גם לקמעוניות הרשת החדשות לא קל שכן שם התחרות היא מול ענקים בינלאומיים כמו אמזון. לדוגמא קמעונאית האופנה Zalando המפעילה פלטפורמה אינטרנטית לשיווק מוצריה נעצרה ברבעון השני לשנת 2017 בהרחבת פעילותה באירופה ומניותיה ירדו ב- 7% בשל מגבלות בכושר הקיבול של החברה.

החברה שמושבה בברלין ונחשבת לקמעונאית הגדולה ביותר באירופה בתחום האופנה המקוונת תצטרך להגביר את קצב פעילותה על מנת שתוכל להתחרות בענקיות המסחר האלקטרוני כגון אמזון כאשר הנתונים המוקדמים על גידול במכירות הרבעוניות בשיעור 19-21% נופלים מיעדה השנתי של החברה. ה-EBITA (רווח בנטרול מס וריבית) המתואם של החברה מסתכם ב-80-86 מיליון אירו, כאשר תחזית האנליסטים עמדה על 85 מיליון אירו בממוצע.

ביום שלישי האחרון ובקריצה לשירות הפופולרי “אמזון פריים”  שמפעילה אמזון, הכריזה Zalando על תכנית מנויים משלה לפיה  בתמורה ל- 19 יורו לשנה יקבלו חברי התכנית שירות משלוחים מהיר יותר, איסוף של פרטים להחזרה לפי בקשה וייעוץ אפנתי אישי. תחילה יופעל השירות בארבע ערים גרמניות ובהמשך יתרחב למדינות נוספות.

חברת Zalando אשר הוקמה  בשנת 2008 והונפקה בבורסה בשווי של 5.3 מליארד יורו, מספקת כיום 2,000 מותגים ב- 15 מדינות באמצעות מרכזי ההפצה הפועלים ממושבם בצרפת וגרמניה.

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל