החקלאות באיטליה במשבר מים

בשבוע הראשון שלי במילאנו, שמתי לב לפונטנות- אותן ברזיות לשימוש הציבור הנמצאות בנקודות שונות ברחבי העיר ובהן המים זורמים כל הזמן. כישראלית שהתחנכה על “חבל על כל טיפה” המראה כאב לי בעיניים. שאלתי לפשר העניין והבנתי כי מדובר במערכת איזון משקעים מהתקופה הרומית המאפשרת לאזן את כמויות המים כנגד הצפות. בחודשים האחרונים רואים לצערי את ההבדל גם בזרם המים בפונטנות. זו רק דוגמה אחת למשבר המים שתוקף את איטליה בשנתיים האחרונות.

המחסור במים והבצורת המתמשכת אינם עניין רק של הדרום הים תיכוני, הצפון- אשר נהנה ממי השלגים של האלפים ומשקעים רבים בדרך כלל, סובל לאחרונה הן ממיעוט הגשמים לאורך השנה ומשלגים מועטים יותר בשנים האחרונות וטמפרטורות גבוהות בכמעט 2 מעלות מהרגיל לאורך השנה. כל אלה משפיעים השפעת שרשרת על משק המים במדינה ומסכנים את התוצרת החקלאית ומוצרי המזון שהינם חלק משמעותי מהיצוא האיטלקי ומכלכלת המדינה.
איטליה נהנית בדרך כלל מרמות משקעים גבוהות, ולכן החקלאות, בעיקר מאזור הבירה רומא וצפונה, אינה מבוססת על השקיה כמעט כלל. כעת, בהעדר משקעים מספיקים, החקלאים ניצבים חסרי אונים מול מציאות קשה.
מחוז אמיליה רומנה, אשר חוות ייצור המזון שלו אחראיות על 35% מייצור מוצרי “Made in Italy ” הוא אחד מהמחוזות באיטליה שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהבצורת.

The ford in the river in the dry in the Tuscan countryside, Italy
Tuscan countryside, Italy

הירידה החדה מממוצע של 18 מיליון קוב גשם שנתי, לכ- 5 מליון קוב בלבד תוביל לפגיעות הצפויות בין היתר ביבולי העגבניות ובייצור גבינות הפרמזן. חלק מאנשי האזור עברו לשיטות “ישראליות” של חסכון במים (כך לפי עיתונות מקומית), אך מרבית החקלאים אינם משתמשים עדיין בהשקיה כלל ובטפטפות בפרט.
בלומברדיה ופיימונטה הצפוניות המצב לא טוב יותר.

אגם גארדה מלא רק עד המחצית וכמוהו גם אגם קומו ונהר הפו מלאים באופן נמוך משמעותית מן הממוצע העונתי שלהם.

לפי מחקרים הטמפרטורות הגבוהות בלומברדיה פגעו בכ20% מייצור החלב.
במספר ערים ומחוזות, ביניהן טוסקנה, סרדיניה, ונטו ואזור העיר פארמה כבר הוכרז מצב חירום לאומי ותקציבי חירום מיוחדים נוצרו לסיוע לחקלאים הנפגעים.

 

ברומא, ראשת העירייה, וירג’יניה ראג’י, הנחתה את התושבים לחסוך במים בשימוש בבריכות שחיה פרטיות, בהשקיית גינות ובשטיפת רכבים.

האם השינוי האקלימי יידחף את החקלאים האיטלקים לאמץ שיטות וטכנולוגיות חדשניות חסכון במים וחקלאות חכמה? יתכן. אך צריך לזכור כי מדובר במדינה עם חקלאות מסורתית מאוד וגאה מאוד בתהליכי הגידול המקומיים.

צור קשר עם:

נטלי גוטמן-חן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל