הרפורמה שמטלטלת את מערכת הבריאות הפולנית

מערכת הבריאות הפולנית נמצאת כיום בתקופת מעבר לקראת שינוי דרסטי. הטלטלה מורגשת בן בקרב בתי החולים, הן בקרב יצרני ומפיצי התרופות והמכשור הרפואי, הממתינים במתח להתפתחויות, ואף בקרב האזרחים- מבוטחי הבריאות – הצפויים להיות מושפעים מהרפורמה.

אבל ראשית, קצת רקע..

חלק משמעותי מהבטחות הבחירות של מפלגת החוק והצדק (PiS), שהיא המפלגה המרכיבה את הממשלה הפולנית המכהנת שנבחרה בסוף 2015, נגע לתחום הבריאות בפולין, תחום שיחסית הוזנח. ההוצאה על בריאות כאחוז מהתמ”ג עמד בערב הבחירות על קצת יותר מ-4%, בעוד שממוצע ההוצאה על בריאות במדינות ה-OECD עומד על 6%. ואכן, זמן קצר לאחר היבחרה קידמה הממשלה מספר תכניות בתחום הבריאות ובהן תכנית למתן תרופות מסוימות בחינם לקשישים מעל גיל 75 (אוכלוסיה המונה כ-3 מיליון איש). לפי שר הבריאות הפולני, 17% מהמרשמים בפולין לא נלקחו עקב חוסר יכולת כלכלית לרכוש תרופות, ורוב החולים בללו הם קשישים. סקרים הראו תמיכה של 94% מאזרחי פולין ביוזמה זו של הממשלה, למרות העמימות בנושא מקורות המימון עבורה.

ואולם, השינוי העיקרי שהובטח הוא רפורמה כוללת בשירותי הבריאות- והממשלה שועטת במהירות להשגת יעד זה. הרפורמה טרם אושרה במלואה אך חלקים ממנה כבר אושרו בפרלמנט ועפ”י הודעת הממשלה הרפורמה כולה תאושר עד לתחילת השנה הבאה. במסגרת הרפורמה, צפויה ההוצאה הציבורית על בריאות לגדול בשנים הקרובות ולהגיע לכ-6% מהתמ”ג עד 2020.

הרפורמה והשינוי המהפכני במודל ביטוח הבריאות ומתן השירותים הרפואיים לאזרחים, מעמידה את יצרני ומפיצי התרופות והציוד הרפואי, ואף את בתי החולים הפרטיים (השייכים ברובם לרשתות Medicover, Luxmed ו- Enelmed) בפני אתגרים חדשים וחוסר ודאות אך גם בפני הזדמנויות חדשות.

הרפורמה תתמקד בחמישה תחומים, בהם ישונה המודל הנוכחי: מערך ניהול ומימון מערכת הבריאות; מערך מינהל בתי החולים; העלאת ההוצאה על בריאות כאחוז מהתמ”ג; שינוי מודל שירותי הבריאות הניתנים בקהילה (קופות החולים) ושינוי מערך בריאות הציבור.

הרפורמה תכלול מספר שינויים מרכזיים. הראשון מביניהם הינו ביטול ה-NFZ (National Health Fund). קרן זו היא הגוף האחראי לגביית תשלומי הביטוח הרפואי מכל המעסיקים והמועסקים במשק ולשלם עבור שירותי בריאות הניתנים לאזרחים. הקרן, שתחדול להתקיים בינואר 2018, לא תוחלף באחרת מאחר והביטוח הרפואי עבור כלל אזרחי פולין (38 מיליון במספר) ישולם מכיסה של הממשלה. לפיכך, תפקידה של הNFZ למעשה יועבר לממשלה ויוקמו משרדי בריאות מחוזיים הכפופים למשרד הבריאות הפולני. עדיין לא ברור אם וכיצד ישפיע המהלך על החולים אך הוא בהחלט עשוי להשפיע על יצרני התרופות והמכשור הרפואי, בשל שינוי בשיעור ההחזרים על תרופות ושירותים רפואיים.

השינוי המשמעותי השני נוגע להקמת רשת בתי חולים ציבוריים – בעוד הממשלה הקודמת, ככלל, שאפה להפריט את בתי החולים , הממשלה הנוכחית מתחה ביקורת חריפה על הנושא ועצרה את תהליכי ההפרטה. החוק החדש, שאושר בפרלמנט לפני כחודשיים, מכפיף את כל בתי החולים הציבוריים במדינה (בפולין יש מעל 900 בתי חולים, 90% מהם ציבוריים) לרשת בתי חולים אחת, כאשר הטיפול בתקצוב בתי החולים ותהליכי הרכש בהם ייעשו במרוכז. המהלך משנה את מערכת היחסים, והקשר הישיר הקיים כיום, בין בתי החולים לבין מפיצי ויצרני תרופות והציוד הרפואי. כמו כן, בתי חולים שלא נמצאים ברשת לא יקבלו מימון ממשלתי.

השינוי השלישי הוא גישה אוניברסלית לביטוח בריאות (בדומה לביטוח בריאות ממלכתי) – מעבר למודל מימון ביטוח רפואי ע”י הממשלה אשר ירחיב את הכיסוי הרפואי לעוד שני מיליון אזרחים שהיום לא נהנים ממערכת הבריאות כיוון שהם עובדים זמניים או לא מועסקים. המהלך צפוי להכביד על תקציב הבריאות ויוסיף מטופלים רבים למערכת רפואית ציבורית שגם כך עמוסה ובקושי עומדת בעומסים. מעבר לכך, ההסדר שהיה נהוג באשר להשתתפות ביטוח הבריאות בעלויות של שירותי בריאות הניתנים בבתי חולים פרטיים ככל הנראה יבוטל, מה שצפוי להעמיס עוד יותר על בתי החולים הפרטיים.

האתגרים הגדולים ביותר ביישום הרפורמה קשורים כמובן למקורות המימון. השינויים הצפויים ימומנו באמצעות מיסוי נוסף, ודרך החיסכון שיושג באמצעות ביטול קרן ה-NFZ והאדמיניסטרציה הנלווית לה. אתגר גדול נוסף הוא היעדר פרטים ומידע מפורט על אופן יישום הרפורמה הכה משמעותית ודרסטית.

מכל האמור מתבקשת המסקנה שזוהי תקופה מאתגרת עם חוסר ודאות רב עבור יצרני התרופות והמכשור הרפואי, בשוק שהוא חשוב ומשמעותי- פולין היא השוק השביעי בגודלו באירופה בצריכת תרופות וה-16 בגודלו בעולם. למרות זאת, ישנן גם הזדמנויות לא מעטות שכן לצד יישום הרפורמה: הממשלה מקדמת גם נגישות גבוהה יותר של האזרחים לשירותי בריאות ותרופות, והרפורמה עצמה כוללת מודרניזציה של מערכת הבריאות. חשוב לזכור שחלק ממענקי האיחוד האירופי (80 מיליארד אירו בין השנים 2014-2020) מוקדשים עבור בניית בתי חולים חדשים ומודרניזציה של הקיימים – וכאן טמונה הזדמנות מצוינת עבור חברות ישראליות, על אף הקושי היחסי של חברות מחוץ לאיחוד האירופי להתמודד על מכרזים ציבוריים בפולין והצורך להיעזר בשותף מקומי.

אנחנו בנספחות המסחרית בוורשה עוקבים אחר יישום הרפורמה ונשמח לעדכן חברות ישראליות בתחום הפארמה והציוד הרפואי בהתפתחויות, בהזדמנויות קונקרטיות ובפרויקטים חדשים רלוונטיים.

צור קשר עם:

שיר סלוצקי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל