חברות המיטלשטנד בגרמניה מצטרפות למהפכת הביג דאטה

יצרניות על כמו Rolls-Royce, GE ו- Siemens השקיעו רבות בשנים האחרונות בהשתלבות תעשייתית בדור הבא של העולם הדיגיטלי – ה”אינטרנט של הדברים” – רשת של חפצים ודברים פיזיים המאפשרת תקשורת מתקדמת ויוצרת למעשה אקו סיסטם טכנולוגי חדשני. לאחרונה, חברות ה”מיטלשטנד” (Mittelstand) הגרמניות, מונח המציין חברות משפחתיות בגודל בינוני המעסיקות עשרות עובדים בדרך כלל, החלו להצטרף גם הן לשינוי הטכנולוגי שעוברת התעשייה בעולם.

חברות גרמניות אלו נעשות מעורבות יותר ויותר בניסיונות לעשות שימוש בביג דאטה ובאינטרנט של הדברים במטרה לחזק את כושר הייצור והיעילות שלהן במסגרת מה שמכונה “Industry 4.0” – תפיסה ארגונית חדשנית לניהול מפעל באופן חכם ומודרני. לדברי מומחים לתעשייה בגרמניה, ככל שהמדינה רוצה לשמור על יתרונה התחרותי בהנדסה תעשייתית, חברות המיטלשטנד, המהוות את עמוד השדרה של המשק הגרמני מונע הייצוא, חייבות לשלב תוכנה בחומרה שלהן. לפיהם, עתיד היצרנות איננו במכירת מכונות אם כי במכירת התוצר שלהם.

דוגמה לחברה כזו שהתעוררה לעידן הדיגיטלי החדש לפני כשנה וחצי היא Felss, חברה משטוטגרט בת 600 עובדים המייצרת מכונות לעיבוד מתכות וספקית רכיבים עבור מגוון סקטורים כגון תעשיית הרכב. למרות שהחברה קיימת מאז 1905 וכמעט שילשה את הכנסותיה מאז שנת 2000, היא חשה מאוימת מהתפתחויות בתחום התוכנה.

“כעסק מיטלשטנד, אתה בדרך כלל מיושב ולא מחפש יותר מידי שינויים” אומר וולפגנג האגנמולר, מנהל חדשנות בחברה, “אך כאשר בדקנו את הסיכונים של מה שיכול להביא השוק בעתיד, הבנו שאם לא נהיה חלק, יהיה לכך השלכות לטווח הביניים”. Felss השקיעה בתוכנה אשר מאפשרת למהנדסיה לצפות במידע בזמן אמת על כישלונות של מכונות ונותנת להם משוב עם דרכי תיקון. התוצאה, לדברי האגנמולר, היתה רווחי יעילות בשיעור של 30 אחוז והחברה עכשיו בהליכים לשלב את התכונה בכל ששת מפעליה. ל- Felss לא היתה המומחיות לבצע את השינוי הדיגיטלי בכוחות עצמה, אז היא התבססה על Axoom, פלטפורמה דיגיטלית מגרמניה המיועדת ליצרנים אשר הושקה ב-2015. האגנמולר הדגיש כי בחברתו, נדרש שינוי תודעתי בקרב העובדים כדי שאלו יוכלו להבין את האיום שלפניהם וסיכם: “אנחנו לא יודעים לאן Industry 4.0 הולכת, אך אנחנו רואים בזירה המסחרית שהפלטפורמות מקבלות את כל הכסף, ולא יצרני החומרה”.

חברות ישראליות המעוניינות לייצא ומחפשות קשרי מסחר בגרמניה מוזמנות לפנות לנספחות הישראלית בברלין, אשר מסייעת לחברות יצואניות ישראליות למצוא ערוצי שיווק לפעילותן בגרמניה.

פניות בנושא ניתן לשלוח לתיבת המייל: berlin@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל