התפרקות גרעינית – חברות אנרגיה גרמניות מוכרות מיומנויות חדשות

עקב החלטתה של גרמניה לוותר על אנרגיה גרעינית לצורך הפקת חשמל במדינה עד לשנת 2022, מבקשות קבוצות האנרגיה  E.ON ו- EnBW להפוך את נטל העלויות המסיביות הנלווה לפירוק הכורים הגרעיניים לעסק וזאת באמצעות ייצוא של מיומנויות הפירוק החדשניות שלהן.

החלטתה של גרמניה, המדינה היחידה בעולם שזנחה את הטכנולוגיה של הפקת אנרגיה גרעינית, שהתקבלה כתוצאה ישירה מאסון הצונמי ביפן ודליפת הכורים בעיר פוקושימה בשנת 2011, היוותה מכה קשה לשתי חברות האנרגיה האמורות אשר בבעלותן מרבית מ- 17 תחנות הגרעין הפועלות במדינה. E.ON ו- EnBW כבר סגרו 5 כורים מתחנות אלו ועליהן להשלים סגירה של 5 נוספים עד לשנת 2022. לא רק שהחברות מפסידות מנוע רווח משמעותי עבורן (תחנה גרעינית הינה בעלת פוטנציאל רווח של מיליון יורו ביום), אלא שהן נאלצות להתמודד גם עם עלויות פירוק משולבות בסך של בערך 17 מיליארד יורו.

המציאות החדשה הזו אילצה את החברות לרכוש במהירות מומחיות בתהליך הארוך והמורכב של פירוק כורים גרעיניים, דבר אשר פתח בפניהן הזדמנות עסקית לא וודאית אך בעלת פוטנציאל רווחי בעולם שבו עשרות כורים אמורים להיסגר במהלך 25 השנים הקרובות.

לדברי החברות, המיומנויות שלהן בתחום מושכות התעניינות בקרב לקוחות בינלאומיים: “אנחנו מקבלים יותר ויותר פניות ממדינות בהן פירוק של כורים גרעיניים עומד על הפרק או יעמוד בעתיד”, אמר דובר מחלקת PreussenElektra ב-  E.ON אשר הוקמה בשנה שעברה כדי להפחית את עסקיה הגרעיניים של החברה ולתפעל את הכורים בתקופת הביניים. מהמחלקה, המעסיקה כ-650 אנשי צוות למטרת הפירוק, נמסר כי הם רואים ביקוש גבוה במיוחד מיפן בעבור הידע שלהם, מאחר ו- 12 כורים מיועדים לסגירה וכי Mitsubishi Heavy Industries בין לקוחותיה. גם EnBW, אשר הקימה את מחלקת פירוק הכורים שלה בת 500 העובדים לאחר האסון ביפן, השיקו לאחרונה שירות ייעוץ שמטרתו למכור עבודות חוץ, לרבות עבודות בינלאומיות.

חברות ישראליות המעוניינות לייצא ומחפשות קשרי מסחר בגרמניה מוזמנות לפנות לנספחות הישראלית בברלין, אשר מסייעת לחברות יצואניות ישראליות למצוא ערוצי שיווק לפעילותן בגרמניה.

פניות בנושא ניתן לשלוח לתיבת המייל: berlin@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל