חברות בתחום טכנולוגיות מים – פולין מחכה לכן

"מצב מקורות המים בפולין נמוך אפילו בהשוואה למצרים", כך לדברי מריוש גיידה, סגן השר לאיכות הסביבה בממשלה הפולנית.

גיידה בדבריו משקף מצב שלא רבים מודעים אליו, לפיו פולין היא למעשה מדינה עניה במים. מקור המים המרכזי במדינה הוא משקעים (אחראי ל97% מהתצרוכת הכוללת). מספר מקורות המים בפולין נמוך בהשוואה לשאר מדינות אירופה, כאשר רק בבלגיה ומלטה מס' מקורות המים לנפש נמוך יותר. מעבר לכך, אין מנגנון יעיל של אגירת מי המשקעים, ומעל 90% מהם זורם ללא שימוש לים. כך למעשה, אין מנגנון שיכול להבטיח אספקה נאותה של מים.

הטיפול במים ובשפכים נמצא בפולין בד"כ תחת אחריות הממשל המקומי. הכוונה לטיהור וסינון מים, שדרוג ומודרניזציה של רשת אספקת המים והטיפול בשפכים כמובן. לאחר הצטרפות פולין לאיחוד האירופי בשנת 2004, כספי מענקי איחוד רבים הושקעו בשיפור ובניית מערכות אספקת מים. עם זאת, תחום ניהול המים בפולין הוזנח קשות לאורך השנים. מונחים כמו ניהול מים, בקרה ומניעת נזילות ואיבוד מים, השקיה בטפטוף ומיחזור מים הם בעיקר סיסמאות ולא ננקטו עד כה פעולות משמעותיות בנושא. המצב המתואר עומד להשתנות בעתיד הקרוב, בעיקר הודות לשינויי אקלים. רשויות מקומיות (בעיקר במזרח ובדרום המדינה, שאינם משופעים בגשמים) מתמודדות עם בעיות של מחסור במים, המשפיע לא רק על חקלאות אלא גם על משקי הבית. פולין, ומקבלי ההחלטות שלה, מבינים כי הגישה כלפי מים וניהול מים חייבת להשתנות לגישה הרואה במים נושא אסטרטגי וקריטי. השינוי המתהווה הוא הזדמנות עבור החברות הישראליות בתחום טכנולוגיות המים, ובעיקר עבור חברות העוסקות בניהול ובקרה, מניעת וניטור דליפות ואובדן מים, השקיה בטפטוף ומיחזור/סינון מים.

כמה עובדות מעניינות:

  • יש מעל 460 תאגידי מים בפולין
  • רובם הגדול של התאגידים נמצא בבעלות הרשות המקומית ומתוקצב על ידה (ולכן פועלים באמצעות מכרזים)
  • לשכת המסחר "Polish Waterworks" מאגדת את הרוב המוחלט של התאגידים.
  • לשכה זו היא המארגנת של תערוכת המים הגדולה במדינה, Wod-Kan, בה תקים השנה לראשונה הנספחות המסחרית בפולין וניוטק ביתן לאומי.

במאי השנה נקיים פעילות דגל של הנספחות המסחרית בפולין וניוטק במשרד הכלכלה – ביתן לאומי בתערוכת המים הגדולה והחשובה במדינה, עם מעל 400 מציגים והשתתפות כמדינה אורחת (יחד עם נורבגיה) בכנס המים ENVICON, שיתקיים לצד התערוכה ומיועד לקהל מקצועי של תאגידי מים ומפיצים. לפעילות תגיע משלחת חברות מים, בגיוס מכון היצוא, וכן מומחה מרשות המים.

חברות בתחום טכנולוגיות מים המעוניינות בפרטים נוספים והרשמה מוזמנות להכנס ללינק או ליצור קשר עם הנספחות.

נתראה במאי!

צור קשר עם:

שיר סלוצקי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל