יום האישה 2017 באיטליה – הנשים מחוץ לשוק העבודה ומרוויחות 30% פחות

גם באיטליה ציינו השבוע את יום האישה הבינלאומי, במפגן סולידריות יוצא דופן הצטרפו הוועדים והאיגודים לנשים לשביתה כללית במשק במחאה על מעמדן הרעוע של הנשים ונגד אלימות כלפיהן. אישה באיטליה מבלה כפול זמן מגבר בטיפול בבני המשפחה ומרוויחה עד כ-30% פחות.

כמו ב-40 מדינות אחרות בעולם צוין השבוע גם כאן, יום האישה הבינלאומי. הפמיניסטיות האיטלקיות קראו להפוך את היום למשמעותי יותר ולהפסיק לחלק שוקולד ומימוזה (הפרח הצהוב הידוע שנהוג לחלק לנשים ביום זה) והן קראו לאיגודים וועדי העובדים החזקים במדינה להצטרף אליהן ולקיים שביתה גלובלית ליום אחד בערים השונות במדינה למען חיזוק מעמד האישה ובמחאה על אלימות נגד נשים.

download (2)
פרח המימוזה האופייני ליום

הפנייה נפלה על אוזניים כרויות כנראה ושביתה כללית בת 24 שעות של אמצעי התחבורה הציבוריים, בתי הספר ומערכת הבריאות הציבורית הוכרזה. האיטלקים חובבי השביתות, הגדילו לעשות וקיימו גם שביתה איטלקית סימבולית או כמו שקוראים לה כאן "שביתה לבנה" זאת אומרת שביתה דיגיטלית ויום ללא צריכה וקנייה. במהלך היום התקיימו גם אירועים וצעדות במחאה על מעמדן המוחלש של הנשים.

מצב הנשים באיטליה לפני נתונים שפורסמו בספטמבר האחרון על ידי לשכת הסטטיסטיקה לעיתים רע ממדינות אחרות בהשוואה למדינות אירופאיות ואף לישראל. ב-2015 אחת מכל שתי נשים באיטליה, כ-46%, היתה מחוץ למעגל העבודה (!) 20% יותר משיעור הגברים המובטלים במשק. בקבוצת הגיל שבין 25 ל-54 שנים שהיא הקבוצה הפעילה יותר בשוק העבודה, 20.6% מובטלות לעומת שיעור של 8.6% בלבד בין הגברים באותם גילאים.  ב-27 סקטורים מתוך 35 נמצא יתרון מספרי ברור לגברים העובדים. בייעוץ, ביטוח ופיננסים הפערים הם הגבוהים ביותר ושם גם הפערים בשכר הם המשמעותיים ביותר ויכולים להגיע עד כ-30% יותר בשכר לגבר עם תואר אקדמי מאשר לאישה עם אותה השכלה בדיוק.

את רוב זמנה מבלה האישה האיטלקית עדיין בבית עם הילדים, עבודה כמובן ללא שכר. מחקר שפורסם כאן לאחרונה, מצא כי נשים איטלקיות בין הגילאים 22-44 מבלות כחמש שעות ביום בטיפול בבני הבית האחרים ביניהם ילדים או הורים מבוגרים, כפול ממספר השעות שהגבר הממוצע האיטלקי מקדיש מזמנו לטיפול בבני הבית. לפי המחקר מאחר ושעות אלה הן שעות ללא שכר על עבודה, הנתון מוריד משמעותית את ערכה של שעת עבודה נשית במשק.

ה"איטלקיות החדשות" – בנוסף ביקשו במפלגות השמאל להזכיר גם את הפליטים או את הפליטות יותר נכון, הפוליטיקאית אמה בונינו שהיתה שרת החוץ ב-2014 בממשלה המקצועית של מונטי כאן, קראה להקדיש את היום הבינלאומי ל"איטלקיות החדשות" נשים שהגיעו למדינה ממדינות רחוקות והיום הן חלק בלתי נפרד מהחברה האיטלקית המבקשות עתיד טוב יותר.

 

צור קשר עם:

נטלי גוטמן-חן

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל