ענן שחור בלב אירופה

בשבוע וחצי האחרונים, מי שמצא את עצמו בוורשה בוודאי הבחין בריח חריף של עשן/ פחם ובתופעות כמו קשיי נשימה, עיניים דומעות וכאבי ראש. זיהום האוויר בוורשה ובערים נוספות בפולין הגיע בימים האחרונים לרמה מסוכנת – זיהום המוגדר “גבוה מאד” והמתקרב מאד לרמות זיהום האוויר בסין, הודו ובמדינות מתפתחות נוספות. הנושא הגיע לכותרות ולכל מהדורות החדשות.

רמת זיהום האוויר שנמדדה ב-8 וב-9 בינואר האחרונים שברה את כל שיאי המדידות (שהחלו לפני כ-10 שנים כאשר פולין החלה מנטרת את זיהום האוויר במדינה, בעקבות דרישת האיחוד האירופי) והגיעה ל-437 מיקרוגרם למטר מעוקב. כדי לסבר את האוזן, הרף הנורמלי שנקבע ע”י האיחוד האירופי עומד על 50 מק”ג למ”ק. ביום זה ובימים שלאחריו נמדדו 176 AQI (ה- Air Quality Index – יחידת מידה בינ”ל למדידת איכות האוויר והמשקללת רמות של מזהמים מזיקים באוויר) . לשם השוואה, בביג’ינג נמדדו באותו יום 196 AQI.

ערפיח מעל ורשה ( קרדיט- Radek Kolakowski)
ערפיח מעל ורשה ( קרדיט- Radek Kolakowski)

פולנים רבים החלו מסתובבים עם מסכות בד או נייר, נמנעים מלהוציא החוצה ילדים ותינוקות ובעצמם אינם יוצאים מהבית למעט לצורכי עבודה וסידורים הכרחיים. בשיאו של הזיהום, אשר הגיע לכותרות ופתח את מהדורות החדשות במדינה, קבעו הרשויות כי תחבורה ציבורית תינתן בחינם, במטרה להפחית לפחות חלק מהזיהום הנגרם ע”י כלי רכב.

ואולם, ורשה לא לבד והיא בוודאי לא הגרועה ביותר בערי פולין – לפי קביעת ארגון הבריאות העולמי כחלק מניסיונותיו להעלות את המודעות להשלכות החמורות של זיהום אוויר, 33 מתוך 50 הערים בעלות זיהום האוויר הגבוה באירופה נמצאות בפולין – נתון קשה כשלעצמו. תושבי האזור הדרומי המתועש של המדינה חיים למעשה בזיהום מסוכן מזה שנים רבות.

לזיהום האוויר השלכות אקלימיות ובריאותיות קשות. הוא נחשב למסוכן עבור אוכלוסיות בסיכון (קשישים, נשים בהריון, תינוקות, חולים במחלות של דרכי הנשימה וכו’), עלול להביא למחלות נשימה ומחלות לבביות גם בקרב אנשים בריאים ונחשב לגורם תמותה ותחלואה משמעותי.

ישנן ארבע סיבות עיקריות למצבה העגום של פולין בנושא: הראשונה, היותה של פולין מדינה מבוססת אנרגיה המופקת מפחם מזהם – בניגוד למצב ברוב מדינות אירופה. 80% מהחשמל המופק בפולין מיוצר מפחם והוא עדיין משמש כחומר בערה לחימום בתים בחורף הפולני המקפיא, יחד עם חומרים זולים ונחותים אחרים. לכן, ככל שהטמפרטורות צונחות- זיהום האוויר בוורשה גובר. גל הקור הנוכחי שהביא את הטמפרטורות בפולין לצנוח עד למינוס 20 מעלות צלזיוס הגביר את הזיהום משמעותית.

הסיבה השניה היא ההגנה שמעניקה הממשלה הפולנית הנוכחית (וגם הממשלות לפניה) לתעשיית הפחם הפולנית, הנחשבת לתעשיה הלאומית של פולין – ה”זהב השחור” שלה. הממשלה הנוכחית מקפידה לשמר ולהגן על תעשיית הפחם ודוחה ניסיונות להכנסת אנרגיות מתחדשות וירוקות – זאת על אף מענקים רבים מהאיחוד האירופי המוקצים לפרויקטי אנרגיה מתחדשת ולמרות איומים בסנקציות מצד האיחוד- מחשש שאלה יחסלו את תעשיית הפחם במדינה. כך למשל, הקפיאה הממשלה מכרזים ופרויקטים שכבר היו בקנה, להרחבת ייצור האנרגיה באמצעות טורבינות רוח בים הבלטי.

הסיבה השלישית נעוצה בכך שתושבים רבים עדיין אינם מחוברים לרשת החימום העירונית המרכזית. בוורשה למשל, 20% מ-1.7 מיליון תושביה אינם מחוברים. גל הקור האחרון גרם לאותם אלפי משקי בית פרטיים – בייחוד העניים שבהם – לחמם את ביתם באמצעות הבערת חומרים זולים ונחותים כמו פחם ולעיתים פשוט אשפה מכל הבא ליד, כאמצעי חימום. בדומה לחימום הבתים, גם מפעלים רבים בפולין (הנחשבת ל”סין” של אירופה ובה ממוקמים מפעלי ייצור רבים של חברות ותאגידים בינ”ל) פולטים מזהמים לאוויר, כל זאת ללא בקרה וניטור מספק וללא אכיפה של הנושא.

סיבה נוספת היא היעדר רוח וסירקולציה של האוויר בשבוע וחצי האחרונים, מה שהביא לערפיח הכבד לשקוע ולהישאר קבוע במקומו מעל העיר, במשך מספר ימים רב.

ארגוני בריאות פולניים מנסים להיאבק בתופעה ולהעלותה למודעות, אך נכון להיום טרם הצליחו במאבקם. יתרה מכך- הלכי הרוח בממשלה הנוכחית אינם מבשרים טובות בתחום. כך למשל כינה שר הבריאות הפולני את התופעה “בעיה תאורטית” וטען בעבר כי סגנון החיים המערבי הוא הרבה יותר מסוכן מזיהום האוויר בפולין.

למרות האמור, ובשל לחץ מהאיחוד האירופי ומהציבור, הצפי הוא לכך שלפולין לא תהיה ברירה והיא תתחיל ליישם אנרגיות מתחדשות בשנים הקרובות – אז גם תצמחנה הזדמנויות משמעותיות לחברות קלינטק ישראליות. בינתיים, לא נותר לתושבי פולין אלא לשאת עיניים אל השכנה הצמודה גרמניה, עם רמות איכות אוויר מעוררות קנאה של 29 AQI בימים קרים אלה, ולקוות למעורבות גבוהה יותר של האיחוד האירופי בנושא.

בתמונה: כרזה שהועלתה לפייסבוק ע"י הארגון הסביבתי הפולני Warsaw Smog Alarm
בתמונה: כרזה שהועלתה לפייסבוק ע”י הארגון הסביבתי הפולני Warsaw Smog Alarm

צור קשר עם:

שיר סלוצקי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל