מתחמי העבודה המשותפים משנים את סצנת הנדל”ן העסקי בברלין

עולם העבודה משתנה במהירות וכך גם הציפיות מסביבת העבודה. ליותר ויותר אנשים יש היום את החופש להחליט איפה, מתי, איך ועם מי לעבוד בכל יום וקיים מעבר עולמי לסגנון עבודה יותר גמיש, יזמי ושיתופי. חברות בתחילת דרכן וכן חברות מבוססות אשר להן פרוייקטים ניסיונים או קצרי טווח, שאינן מעוניינות להתחייב לשכירת משרד לטווח ארוך עוברות להשתמש בחללי עבודה משותפים. מלבד תנאי עבודה גמישים וזולים מספק סגנון זה לעצמאים ויזמים צרכים נוספים כגון סביבה המספקת השראה ושיתופיות התורמות להצלחת פרויקט. כיום קיימות בשוק אלטרנטיביות שונות בהתאם לצורך המשתמשים. הקונספט התפתח מ- 500 חללים ברחבי העולם לפני חמש שנים עד ל כ- 6,000 השנה.

בברלין החל טרנד חללי העבודה המשותפים לפני כמה שנים עם betahaus שהציעו חללים למטרות שונות. בשנת 2016 החלו לפעול בעיר שתי חברות, Wework ו- Mindspace, מאחוריהן עומד הראש הישראלי היצירתי ותוך מספר חודשים אלו הפכו למתחמים המבוקשים בעיר.

חללי העבודה המשותפים של שתי החברות מציעים משרד או עמדה בחלל שיתופי על בסיס חודשי ללא התחייבות. המשרדים כוללים חדרי ישיבות, ריהוט, תשתית תקשורת וחשמל, ניקיון שירותי מטבח, כך שהשוכר יכול להגיע עם המחשב האישי שלו בלבד וכל צרכיו האחרים מסופקים על ידי המתחם עצמו.

החברים במקום נקראים חברי קהילה ועל הנטוורקניג שנוצר ביניהם בסביבת עבודה, מושתת בעצם היתרון המשמעותי של עבודה במתחם עבודה משותף מסוג זה. לא רק יזמים ועצמאים אלא גם חברות בינלאומיות מבוססות השכילו להבין שעבודה בסביבה זו יכולה להשפיע על יצירתיות ורעיונות של עובדים ולכן שיכנו צוותים במתחמים הללו. בנוסף, המתחמים מספקים הרצאות, ערבים חברתיים ואירועים משותפים לאחר שעות העבודה הרשמיות – מפגשים בהם מציגים חברי הקהילה באופן לא פורמלי רעיונות זה לזה, מקבלים עיצות מחבריהם או מחפשים שותפים לפעילות.

WeWork שפתחה לפני מספר חודשים מתחם ראשון בגרמניה ב- Sony Center  ולאחרונה מתחם נוסף ב-  Hackescher Markt הינה  כיום החברה המובילה בתחום. החברה נוסדה בניו יורק בשנת 2010 על ידי מיגל מקלווי והישראלי אדם נוימן. השניים זיהו בתקופת המשבר הכלכלי את הצורך של עצמאים ויזמים בחלל עבודה זול בעיר, בעוד בנייני משרדים רבים עמדו ריקים. הם פתחו את חלל העבודה המשותף הראשון באזור הסוהו ונכון להיום מפעילה החברה 134 חללי עבודה משותפים ב- 34 ערים בעולם.

בשנה האחרונה החלה החברה מודל דומה לתחום המגורים, WeLive,  שמציע דירות להשכרה המקובצות יחד עם מספר חללים ושירותים משותפים לטובת הדיירים כגון בישול, ניקיון וכביסה וכן פעילויות ואירועים משותפים. עד כה פתחה החברה שני בניינים ראשונים בניו יורק ובוושינגטון וקצב ההכנסות השנתי שלה הוא 500 מיליון דולר. בשנה הבאה צופה החברה כי קצב ההכנסות יגיע למיליארד דולר  והשנה היא גייסה הון לפי שווי של יותר מ־16 מיליארד דולר.

wework1wework
 Source: gruender szene
ל- MINDSPACE, שהוקמה בשנת 2014 על ידי הייזם דן זכאי ושותפו יותם אלרוי, שני מיקומים בתל אביב ואת התרחבותה הבינלאומית החלה בגרמניה עם שני מיקומים נוספים: האחד בברלין והשני בהמבורג. החברה שוכרת שטחים בבנין משרדים מחלקת אותם למספר חלקים וגובה דמי חברות חודשיים על השימוש בחלל. החלל עצמו מעוצב באופן יפיפיה וייחודי, הנראה כמו הכלאה בין מקום בילוי טרנדי ומשרדים במראה אורבני. חלק גדול מהשטח המשותף במתחם מוקדש לטרקליני ישיבה ופינות קפה המעודדים מפגשים בין חברי הקהילה. החברות מעניקה גישה למגוון הטבות המיועדות במיוחד לחברים. באמצעות שת”פ עם פייסבוק, אמאזון, מיקרוסופט ועוד מקבלים החברים שירותים ומוצרים בהנחה משמעותית על מנת להניע אותם קדימה. המתחם מנוהל על ידי “מנהל/ת הקהילה”, האחראים על הניהול השוטף, ההשכרה ועל הקשרים החברתיים והעסקיים בין השוכרים.

mindspace_berlin_07
mindspace_berlin_3

Source:  studiomu,  Fotos: Boaz Arad, Media Kantina

 

 

חברות ישראליות המעוניינות לייצא ומחפשות קשרי מסחר בגרמניה מוזמנות לפנות לנספחות הישראלית בברלין, אשר מסייעת לחברות יצואניות ישראליות למצוא ערוצי שיווק לפעילותן בגרמניה. פניות בנושא ניתן לשלוח לתיבת המייל berlin@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל