חלוקת המתנות לקראת החגים באוקראינה כבר החלה

downloadחודש דצמבר הוא זמן טוב לסיכום שנה, מה נעשה ומה מתוכנן. תכננתי לכתוב פוסט המסכם את שנת הפעילות של הנספחות בקייב ואז הגיעה הידיעה שאותה לא יכולתי שלא להעביר אליכם – הבנק הפרטי הגדול באוקראינה הולאם!

לפני מספר שעות הודיעה ממשלת אוקראינה שה PRIVAT BANK אשר היה בבעלותו של האוליגרך היהודי IHOR KOLOMOYSKYI ( שהוא גם הבעלים של PRIVAT GROUP ) יהפוך להיות בנק ממשלתי. המעבר ייקח מספר חודשים ובתהליך ימונו נציגים לאדמיניסטרציה זמנית, יוחלפו מנהלים ועוד. כמובן שהבנק המרכזי של אוקראינה מיהר להרגיע את הציבור שפעילות הבנק תימשכנה כפי שהייתה קודם, שהפקדונות וחשבונות עו”ש לא ייפגעו ושהממשלה ערבה לכסף שהופקד על ידי לקוחות פרטיים ועסקיים. כמו כן הודיע שר האוצר שהמהלך תואם מול IMF.

על פי הבנק המרכזי של אוקראינה הסיבה העיקרית לתהליך היא ש PRIVAT BANK לא עמד בהחזרי ההלוואות שניתנו לו על ידי הבנק המרכזי במסגרת תוכנית ההבראה, ובנוסף, הבנק לא עבר את הSTRESS TEST של הבנק המרכזי. על פי דעות אחרות שמושמעות בשעות האחרונות ממקורות שונים באוקראינה מדובר באקט פוליטי על מנת לנחליש את השפעתו של האוליגארך על כלכלת אוקראינה. מי שעקב אחר התלבטויות של הצדדים בשנה האחרונה שם לב לזה שקולומוייסקי הדגיש מספר פעמים את העובדה שבבעלותו הבנק המערכתי הגדול באוקראינה וגם ( הידעתם?… ) בין הבנקים הטכנולוגיים ומתקדמים באירופה בכל הקשור לשילוב טכנולוגיות חכמות, IT , סייבר ועוד. חשוב לציין שהבנק פיתח את התוכנה שבה הוא משתמש IN THE HOUSE. כלומר, בזמנו הוקמה מחלקת IT ענקית האחראית על תכנות של כל הSOFTWARE של הבנק ובהמשך פתחו מחלקת שיווק לקידום המוצרים של פינטק במטרה למכור אותה הלאה. בנוסף לכך, הבנק היה הראשון באוקראינה להציע הלוואות P2P, ובין היחידים שקידמו תמיכה בעסקים קטנים ובינוניים. הבנק מנהל קרוב ל20 מיליון עו”שים ועכשיו את כל זה תנהל המדינה.

מומחים שונים טענו שפרייואט בנק הוא הLAST FRONTIER (הגבול האחרון) או במילים אחרות TOO BIG TO FAIL. אחרים אמרו שקולומוייסקי מאיים על השלטון עם ההשפעה ההולכת וגוברת שלו, מומחים אחרים מוסיפים שהוא ניצל את תוכנית ההבראה על מנת להוציא כספים למקלטי מס שונים ולכן במוקדם או במאוחר היה נאלץ לשלם על כך.

אני לא אעסוק בספקולציות. ברור שהסוגיה הינה מורכבת במיוחד כאשר מעורבים בה אינטרסים פוליטיים, כלכליים, עסקיים ואפילו אישיים של הצדדים. אנו נשארים עם כמה שאלות פתוחות: איך המהלך ישפיע על האטרקטיביות של הסקטור הפיננסי של אוקראינה ועל יציבותו? איך יתנהג המטבע המקומי של אוקראינה – האם נראה ירידה בערך מול הדולר? האם ואיך ישפיע הדבר על אמון הציבור במערכת הפיננסית של המדינה?

st nikolaiולסיכום קצת ליריקה: היום, בתאריך ה 19.12 חוגגים באוקראינה את יום הניקולאי הקדוש – הדומה לדמות של סנטה קלאוס. הקדוש מגיע עם מתנות, משמח את הילדים ומסמל את תקופת החגים, מישהו שם בשלטון האוקראיני בהחלט יכול להגיד לו “תודה” על המתנה.

תסכימו, לא הרבה אנשים בעולם מקבלים בנק במתנה לחגים…

 

צור קשר עם:

יליזבטה סולוביוב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל