משבר שער הלירה הטורקית מול הדולר והיורו

dolartlב 1.12.2016 נרשם שיא היסטורי של שער הדולר אל מול הלירה הטורקית ועמד על 3.4998 לירות לדולר. גם הבורסה של איסטנבול איבדה 2%.

ההחלשות של הלירה באה בעקבות ההצהרה המשותפמ של ראש הממשלה בינעלי ילדירים ויו”ר מפלגת האופוזציה MHP דיוולת באהצ’ילי על כוונת להביא הצעת חוק בפני הפרלמנט בשבוע הבא לשינוי שיטת הממשל למערכת ממשל נשיאותית.

ארגונים כלכליים ונציגים השירות הציבורי כבר מעלים דרישות כלפי הממשלה לנקוט בצעדים מתאימים כדי לפצות את הסקטורים השונים בגין ההיחלשות של הלירה וזאת בטענה כי העלויות של חומרי הגלם ומוצרי היסוד המיובאים עלו בערכי של לירה.

אחת ההשפעות המהותיות של ההיחלשות של הלירה הינה ההשפעה על “שכר המינימום”, אם ב 2008 הערך הדולרי של שכר המינימום היה 414$, עכשיו עם היחלשות הלירה הערך הזה ירד עד כדי 377$. דבר זה משפיע על מיליוני עובדים שמשתכרים שכר חודשי בגבולות שכר המינימום ומחליש את כוח הקניה שלהם משמעותית.

אחד הצעדים המידיים שנקטה הממשלה היה אישור הפרלמנט לשלם לחברות הבניה פיצוי על העליה במחירי הצינורות שמשמשים לפרויקטי הממשלה ואשר החוזים אתם נחתמו בערכי של לירה, הכוונה לחוזים שנחתמו לפני הראשון לינואר 2015. אולם, יחד עם זאת, נציגי חברות הבניה טוענים שיש לפצותם על יותר חומרים אשר משמשים לפרויקטי הבניה והתשתית.

ההערכות מדברות על כך כי סביר להניח שהממשלה תבוא ותוך פרק זמן קצר עם תוכנית אשר תפצה את הסקטורים השונים בגין ההיחלשות הזו. איך וכמה אף אחד לא מעז לנבא.

צור קשר עם:

מוניר אגבאריה

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל