על בד ממושב משואות יצחק – מודל הצלחה לתעשיות המסורתיות בשוק הגרמני

ניתוח נתוני היצוא הישראלי לגרמניה מצביע על כך שנתח מרכזי וחשוב מיצוא זה שייך עדיין לתעשיות המסורתיות, פלסטיק וכימיקלים.

דוגמא להצלחה כזו היא יצרנית המטליות הלחות “על בד“, חברה ציבורית הנסחרת בתל אביב, כוכב עולה ביצוא הישראלי לגרמניה.

על בד, נחשבת לחברה השלישית בגודלה בעולם בייצור מגבונים לחים שאינם ממותגים, נסחרת לפי שווי שוק של כ-600 מיליון שקל ומייצרת, בין היתר, מגבונים לחים, מוצרי היגיינה נשית ומוצרי ספיגה, הנמכרים ברשתות שיווק גדולות באירופה ובארה”ב, בהן: Walmart CVS, Target, Walgreens, Tesco Carrefour, Lidl, Aldi  ואחרות. בנוסף, נמכרים מוצרי החברה ליצרנים גלובליים כמו K&C, לוריאל וכן למוסדות רפואיים שונים.

לחברה שבעה מפעלים בארץ ובעולם בהם מועסקים כ-1,700 עובדים ובימים אלו היא עומלת על הקמת מפעל נוסף בדימונה שייצר בד מתכלה עבור קטגוריית נייר הטואלט הלח. הפעלתו המסחרית של קו הייצור במפעל החדש בדימונה, שהקמתו מבוצעת בסיוע מענק שניתן לחברה על ידי מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה, מתוכננת לתחילת שנת 2017, ובעבר העריכה על בד כי היקף המכירות ממנו יגיע לכ-25 מיליון יורו בשנה. המפעל צפוי לכלול, לפי על בד, “קו ייצור חדיש לייצור בד לא ארוג, שטיף ופריק” וצפוי להעסיק כ-45 עובדים.

בעלבד החליטו להיכנס לפרויקט “מתוך חשיבה אסטרטגית שמלווה את החברה מתחילת דרכה, שבה היא שולטת בכל שרשרת הערך, ללא ביצוע רכש של בדים מספקים חיצוניים” וכי “תחום הבדים להם מיועד הקו, הוא פרי פיתוח טכנולוגיה עליה שקדה החברה ביחד עם גורמים בארץ ובחו”ל”.

על בד מהווה מודל להשתלבות תעשיות מסורתיות מישראל בגרמניה ממספר סיבות:

  1. יעילות ייצור – החברה פועלת בתחום המסורתי אך מגיעה ליעילות ייצורית כתוצאה מניהול והקפדה על חדשנות ומוצרים חדשים (כגון מגבון לח).
  2. אסטרטגיה – החברה השכילה להתמחות בתחום הייצור ולהשיג בו יעילות גבוהה ולא התמקדה בשיווק מותג משלה על כל הוצאות הפרסום הכרוכות בכך.
  3. צמיחה אורגנית ושאינה אורגנית – במקביל להגדלת בסיס הייצור בישראל החברה משקיעה בסמיכות לשווקי היעד שלה. כך, בשנת 2002 רכשה על בד מפעל ייצור בגרמניה  FHW בהשקעה של 10 מיליון יורו.

הנספחות המסחרית בברלין מעודדת השתלבות של תוצרת ישראלית בגרמניה ומקווה לראות כוכבים עולים נוספים מישראל במפת הייצוא של ישראל בגרמניה.

prodline-300x226

מפעל על בד בגרמניה
מפעל על בד בגרמניה

 

 

 

 

 

 

 

חברות ישראליות המעוניינות לייצא ומחפשות קשרי מסחר בגרמניה מוזמנות לפנות לנספחות הישראלית בברלין, אשר מסייעת לחברות יצואניות ישראליות למצוא ערוצי שיווק לפעילותן בגרמניה.

פניות בנושא ניתן לשלוח לתיבת המייל: berlin@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל