מחזור עירוני מתקדם בברלין כחלק מתעשית מחזור כלכלית ובת קיימא

ישראלי שמבקר בברלין, לא יכול שלא לשים לב לתופעות הסביבתיות המיוחדות המאפיינות את העיר, כגון תשלום על שקיות הניילון בסופרמרקטים, הנקיון המוקפד ברחובות והימצאותם של מבחר פחי ההפרדה לסוגי פסולת שונים ברחובות ובסמוך לבתי המגורים.

עיריית ברלין, באמצעות (BSR (Berliner Stadtreinigungsbetriebe, חברת ניהול הפסולת של ברלין, מעמידה לרשות התושבים 17 מרכזי מחזור משוכללים הפזורים ברחבי העיר. המרכזים הללו מופעלים על ידי עובדי החברה ומאפשרים לתושבים לסלק כל סוג של פסולת מבתיהם כגון עץ, נייר, מתכת, פלסטיק, שפורפרות ניאון, פסולת אלקטרונית ועוד. מרכזי המחזור פועלים בשעות עבודה מסודרות והם סגורים ומגודרים כך שרוכלים לא יכולים לפשפש בפחים ולחפש “מציאות” (תופעה רווחת במקומות אחרים בעולם). ממרכזי המחזור, המעניקים טיפול ראשוני, מועברת הפסולת הממוינת למפעלי מחזור של ממש בהם נמשכת מלאכת ההפרדה, הסינון, החיתוך והטחינה של הפסולת כך שתתאים לתהליכים תעשייתיים המשכיים.

29% בממוצע מהפסולת העירונית ברחבי האיחוד האירופי ממוחזרת כשבמדינות המצטיינות – גרמניה, הולנד ובלגיה, הטמנת הפסולת העירונית נעשית רק בשיעור מינורי של בין 0% ל- 1% מכלל הפסולת (לשם השוואה, הטמנת הפסולת בלטביה עולה לכדי שיעור שיא של 92%). בחלק ממדינות האיחוד החדשות מחזור עודנו בגדר מושג חדש וזר. במדינות הבלטיות לדוגמא, הפרדת פסולת מתקיימת רק בערים הגדולות ובחלק מהן גם אין מערכת פקדונות בעבור בקבוקים או פחיות. לעומת זאת, בגרמניה, תעשית המחזור הכוללת מפעלי מחזור ושריפה הפכה זה מכבר לתעשיה אמיתית, אשר על פי נתוני BDE (איגוד המחזור וניהול המשאבים בגרמניה) מעסיקה יותר מ- 266,000 עובדים ומייצרת מחזור כספי של למעלה מ- 71 מיליארד אירו בשנה (נכון לשנת 2014). כמו כן, אשפה ממדינות אחרות מתרגמת בגרמניה לכסף מזומן. על פי הנתונים הסטטיסטיים, הרפובליקה הפדרלית של גרמניה ייבאה 3.5 מיליון טון של פסולת מבריטניה (מיסי הטמנת הפסולת גבוהים מאוד בבריטניה, וזו הסיבה ליצוא אשפה דרך התעלה האנגלית). בין היתר, גרמניה מייבאת פסולת גם מישראל.

על מידת השוני בתנאי הטמנת הפסולת בין מדינות האיחוד, כמו גם על התפלגות אחוז ההטמנה ביניהן, תעיד העובדה שנציבות האיחוד האירופי נאלצה לסטות מיעדיה השאפתניים הראשונים בנושא על מנת שכל המדינות יוכלו לעמוד בהם. לבסוף, נקבע היעד שעד לשנת 2030 כ- 65% מהפסולת העירונית תמוחזר ורק 10% ממנה תוטמן. הדירקטיבה הקיימת בנושא נוקבת ביעד של 50% מחזור פסולת עירונית עד לשנת 2020 אך בתעשיה הגרמנית מתקשים להאמין שכל המדינות יעמדו ביעד זה.

בין השחקנים המרכזיים בתעשית המחזור בגרמניה ניתן למנות את:

  1. כאמור, החברה הגרמנית העירונית של ברלין Berliner Stadtreinigungsbetriebe המונה 5000 עובדים ונחשבת לחברת ניהול הפסולת העירונית הגדולה בגרמניה.
  2. Alba ברלין אשר מהווה חלק מקבוצה גדולה בעלת מחזור של 2.2 מיליארד אירו בשנה ( נכון לשנת 2015).
  3. REMONDIS שהינה אחת מחברות המחזור, השירות והמים הגדולים בעולם. הקבוצה פועלת ברחבי אירופה, אפריקה, אסיה ואוסטרליה עם המגוון הרחב של פעילויות עסקיות לאספקה בת קיימא של חומרי גלם ומים.

חברות ישראליות אשר יכולות להציע פתרונות טכנולוגיים חדשניים לניהול פסולת מוצקה, המעוניינות לייצא ומחפשות קשרי מסחר בגרמניה מוזמנות לפנות לנספחות הישראלית בברלין, אשר מסייעת לחברות יצואניות ישראליות למצוא ערוצי שיווק לפעילותן בגרמניה.

פניות בנושא ניתן לשלוח לתיבת המייל: berlin@israeltrade.gov.il

111

2 5

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל