שרת הבריאות האיטלקיה הכריזה על יום הפוריות ובתגובה הציבור קרא לה: התפטרי

בשבוע הבא ב-22.9 יציין משרד הבריאות המקומי את יום הפוריות בכמה ערים במדינה ביניהן רומא, בולוניה ועוד. הקמפיין הגדול שיזם המשרד, מזמין את האיטלקים להשתתף בפעילויות ובהרצאות שמטרתן להעלות את המודעות לנושא. לצורך קמפיין זה השיק המשרד אתר חדש המפרט מה הם הגורמים המעלים את הסיכון לפגיעה בפוריות אצל גברים ונשים כמו צריכת אלכוהול, עישון וגיל ולשם הדגמה עלה באתר משחק בו מתבקשים הגולשים לסייע לביצית או לזרע להתחמק מגורמים מסכנים

.fertilit-U200433593701POF-U2409993061422KE-499x285@IlSecoloXIXWEB

תחת סיסמאות כמו “ליופי אין גיל, לפוריות כן” השיקה שרת הבריאות ביאטריס לורנזין את היוזמה, אך בציבור האיטלקי התקבל הקמפיין הממשלתי בביקורת שקראה לשרה להתפטר לאור חוסר הרלוונטיות של הקמפיין, לטענתם. רבים מאשימים את הממשל במצב וטוענים שיוקר המחייה הגבוה, שיעור אבטלה גבוה והתחושה הכללית כי הכלכלה האיטלקית לא מצליחה להתרומם מהמיתון העמוק והעתיד לא נראה מעודד הן הסיבות לשיעור הפריון הנמוך ועל הממשלה להתמודד תחילה עם הבעיות האמתיות בחברה. כתגובה לביקורת המתגברת, החליטה שרת הבריאות לערוך את התכנים והמשחק המדובר הורד לאלתר מהאתר.

הקמפיין הרשמי של משרד הבריאות מגיע לאחר שבתחילת השנה, פרסמה הלשכה לסטטיסטיקה האיטלקית ה- ISTAT נתוני שיא שליליים אודות הילודה במדינה. בשנת 2015 נולדו רק 488 אלף תינוקות, 8 ילדים לכל 1000 תושבים בלבד. 15,000 ילדים פחות מאשר בשנת 2014. באיטליה קיים שיעור הפריון הנמוך באירופה והמגמה השלילית המאפיינת את הילודה נמשכת זו השנה החמישית ברציפות. על פי נתונים אלה לכל אישה איטלקייה יש בממוצע כ-1.35 ילדים והגיל הממוצע של האישה היולדת עלה גם הוא ב-2015 ל-31.6, ל-20% מהזוגות האיטלקיים יש בעיות פוריות.

לשם השוואה בישראל נכון לעכשיו שיעור הפריון הממוצע עולה במעט על שלושה ילדים לאישה, כשהנשים החילוניות מחזיקות בשיעור הפריון הנמוך ביותר בארץ ויש להן בממוצע כ-2.1 ילדים לאישה. אגב, בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל שיעור הפריון של נשים ערביות היה גבוה משמעותית מהשיעור במגזר היהודי, אולם מגמה זו השתנתה עם השנים עד שבסוף שנת 2015, לאור ירידה ארוכת שנים ועקבית במגזר הערבי ועלייה מתמדת במגזר היהודי הגיע שעור הפריון כמעט לשוויון בין המגזרים.

צור קשר עם:

נטלי גוטמן-חן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל