שר הכלכלה הגרמני: “כשלו המגעים לקראת הסכם הסחר החופשי בין האיחוד האירופי וארה”ב”

שר הכלכלה הגרמני, זיגמאר גבריאל, אמר השבוע, כי נכשלו המגעים לגיבוש הסכם סחר חופשי בין ארה”ב והאיחוד האירופי וזאת מאחר שלא הושגה התקדמות בכל אחד מהסעיפים העיקריים שבמסגרת המשא ומתן המתמשך בין הצדדים.

שותפות הסחר וההשקעות הטרנס אטלנטית (TTIP – (Transatlantic Trade and Investment Partnership היתה אמורה ליצור את אזור הסחר החופשי הגדול בעולם. חרף חששותיהן של מספר מדינות החברות באיחוד האירופי מהתרקמותה של השותפות, הן בוושינגטון והן בבריסל הפעילו לחץ כדי להגיע להסכמה בין המעצמות עד לסוף השנה.

“לדעתי, המשא ומתן עם ארה”ב למעשה נכשל, על אף שאף אחד לא מודה בכך” אמר גבריאל, המכהן גם כסגנה של קאנצלרית גרמניה, במסגרת פאנל שאלות ותשובות שנערך עם תושבים בברלין.

עוד סיפר גבריאל כי במשך 14 סבבים של שיחות, שני הצדדים לא הגיעו להסכמה על אף נושא מבין 27 הפרקים שנדונו והשווה את המשא ומתן הנוכחי להסכם הסחר החופשי שנכרת בין 28 מדינות האיחוד האירופי וקנדה, אשר לדבריו היה הוגן יותר עבור שני הצדדים.

גבריאל, מנהיג המפלגה הסוציאל דמוקרטית מהמרכז – שמאל בגרמניה, אמר כי אין להיענות להצעות האמריקאיות והאשים את ארה”ב על כך ש”כעסה” על ההסכם המקביל שחתמו מדינות האיחוד האירופי עם קנדה (CETA), מאחר שיש בו אלמנטים אותם ארה”ב לא מעוניינת לראות כלולים ב- TTIP.

מכיוונה של לשכת נציג הסחר של ארה”ב לא נשמעה תגובה מידית  וכך גם מהנציבות האירופית, הזרוע הביצועית של האיחוד האירופי המובילה גם את המגעים לקראת TTIP.

יש לציין כי משרדו של גבריאל אינו מעורב באופן ישיר במגעים עם וושינגטון מאחר והסכמי סחר נדונים בדרג של האיחוד האירופי. אולם, הודעה חד משמעית כזו מטעם בכיר רשמי בכלכלה הגדולה ביותר באירופה צפויה להפוך את השיחות בין הרשות המבצעת של האיחוד האירופי לממשל אובמה לקשות יותר.

כמו כן, דבריו של גבריאל עומדים בסתירה לאלו של הקאנצלרית אנגלה מרקל אשר אמרה בחודש שעבר כי TTIP הינו לגמרי אינטרס של האיחוד האירופי.

הסכם הסחר החופשי עם ארה”ב מקים חזית אופוזיציונית רחבה בקרב העם הגרמני והפעילים המובילים את הקמפיין נגד ההסכם קוראים למחאה לאומית כנגד השיחות ב- 17.9, שנה בדיוק לפני מועד הבחירות הכלליות הבאות בגרמניה.

צור קשר עם:

דורון אברהמי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל