שימוש בטקטיקות ריגול למציאת מגמות צריכה

על פי סדרת כתבות שפורסמו ב -F.T אודות ענף הסייבר הישראלי, ניתן לראות כי הסיבה לכך שענף זה כה מפותח היא משום הניסיון הרב שהשירות הצבאי מקנה ליוצאיו. המרגלים הצבאיים של ישראל מיומנים בסינון כמויות גדולות של מידע כמו דואר אלקטרוני, שיחות טלפון ונתוני מיקום, מה שנקרא “למצוא את המחט בערמה של שחת”. לזהות אירוע חשוד או דפוס חריג שיכול להוות אזהרה על אירוע ביטחוני.
לכן, אין זה מפתיע שחברות רבות פונות לחברות הסטרטאפ הישראליות כדי לקבל עזרה בניתוח נתונים.
סטרטאפים אלו שברובם מוקמים על ידי אנשי חיל המודיעין לשעבר, עושים שימוש בשיטות ניתוח נתונים הנהוגות במלאכת הריגול על מנת לעזור ללקוחות מסחריים. שימוש במידע זה הוא רחב טווח, החל ממעקב אחר התנהגות הלקוח עד לעקירתה מהיסוד של הונאה מקוונת.
Superfly Insights, חברה העוסקת בניתוח נתונים אנונימיים שמתקבלים בדוא”ל ע”י חברות, כגון:
קמעונאות, מפתחי משחקי מחשב וחברות תעבורה- לדוגמא, הובר, וזה על מנת לקבל תובנות על מגמות הצריכה. “אנחנו מתפתחים ע”י קבלת פיסות קטנות של מידע אנונימי” כך אומר יונתן מאירי, מנכ”ל החברה, שעשה את שירותו הצבאי בממר”ם

לדוגמא Superfly Insights פרסמה מידע לגבי נתוני המכירות של מוצריה של חברת אפל- אייפד ואייפון, שבועות לפני שאפל אמרה דבר בנושא זה.
“כל דוא”ל הוא בעל ערך רב, שכן הוא מכיל מערך עשיר של נתונים שבעזרתם ניתן אפילו לבנות ניקוד אשראי”. אומר מר מאירי.
Windward, סטארט אפ נוסף שעוסק בניתוח נתונים, אוסף נתונים ימיים על תנועת אוניות ומטענים ברחבי העולם, ולאחר מכן מנתח את המידע עבור ממשלות, קרנות גידור ולקוחות אחרים. “אם ההערכות נכונות, זה ישמש אנשים לאורך שנים” כך גורס עמי דניאלי, ששירת בחיל הים הישראלי יחד עם המייסד מתן פלד.
נתונים אלו הם בעצם כלים שעשויים לסייע בתחומים אחרים, כולל טכנולוגיה פיננסית וניתוחים אינטרנטיים.
SimilarWeb, חברת סטרט-אפ, משתמשת בטכניקות אלה כדי לנתח את פעולתם של אנשים באתרי שונים. החברה, אשר צוברת נתונים מספקי שירות אינטרנט ואתרים נוספים של מדיה, משווה את שיטת צבירת המידע לוייז, (אפליקציה ישראלית שנמכרה לגוגל בשנת 2013 ) שלמעשה מקבלת מידע מהנהגים ויוצרת מפת דרך בזמן אמת.

צור קשר עם:

נתן צרור

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל