להיות או לא להיות, לראות או לא לראות..

tv-series1בזמן האחרון אני תפסתי את עצמי במחשבה שאני כבר מזה שנה לא הדלקתי טלוויזיה. שאלתי את עצמי מדוע אני משלמת על המוצר שאותו אני בקושי צורכת ונזכרתי שעוד מעט מתחילים המשחקים האולימפיים והבטחתי לעצמי שאחרי שהם יסתיימו – אני אתנתק מהחבילות הערוצים. בהתחלה חשבתי שאני כדור המתקדם צורכת את התוכן שלי דרך שידורים של TVONLINE וVOD . כדי לבדוק את עצמי עשיתי ניסוי ובמהלך שבוע ימים כל ערב אחרי העבודה הדלקתי טלוויזיה ועברתי על רוב הערוצים כדי להבין מה משדרים בפריים טיים. דעתי אחרי שבוע ימים מאד ברורה – אין מה לראות בטלוויזיה לדור הביניים מגיל 28 ועד גיל45.

השאלה הפשוטה האם יש מה לראות בטלוויזיה, גרמה לי לחפור קצת את הנושא והבנתי שהבעיה בסקטור הטלוויזיה של אוקראינה היא יותר עמוקה מרק התפתחות טכנולוגיות הנטפליקס וערוצי לוויין.

באוקראינה כמעט ולא מייצרים תוכן ופורמטים מקוריים. סרטים הודים, סדרות טלוויזיה רוסיות עם משטרה, פשע וקומדיות – אלו תפסו 90 מהשידור חוץ מחדשות. וזאת לצד העובדה שרוב התוכן הרוסי צולם באולמי הפקות באוקראינה – כי זה פשוט יותר זול ממוסקבה, ולאחר מכן היה נמכר לערוצי טלוויזיה האוקראיניים אחרי ששודר כשנתיים ברוסיה.

מאז תחילת הקונפליקט עם רוסיה התחילו להשמיע קולות אלו הדוגלים באיסור התוכן הרוסי בערוצי הטלוויזיה האוקראיניים. אם נשכח לרגע מהעובדה שכל חברות המדיה באוקראינה הן בעלי זיקה לקבוצות אוליגרכים מסוימים המקדמים אינטרסים עסקיים ופוליטיות מאד קונקרטיים ונתמכים כספית, עדיין  כחלק מתפקידם הם שידרו תכנים וניסו להרוויח כסף. חוץ מפרסומות וחדשות ערוצי טלוויזיה באוקראינה לרוב צרכו והציעו לצופיהם תוכן “יד 2” או אפילו “יד3″ תוצרת רוסיה או סרטים משנות בה-90 וה2000. זה היה זול ומאד התאים לסגמנט הצריכה וסקרי הרייטינג באוקראינה.

מזה שנתיים וחצי סקטור הטלוויזיה באוקראינה נמצא בשוק טוטאלי – מה לשדר? מצד אחד המשבר הכלכלי באוקראינה צמצם משמעותית הן את הרווחים מהפרסומות והן את ה”סובסידיה” של בעלי השליטה, מצד שני, הפרלמנט האוקראיני צמצם את היכולת לרכוש פורמטים רוסים כחלק ממלחמה תקשורתית. ואז ערוצי הטלוויזיה התחילו לחפש בנרות תוכן חדש וזול. היו ערוצים שהוציאו מהבוידם סרטים ותוכניות ישנות. היום אלו שפנו למדינות שכנות כמו פולין וטורקיה ורכשו סדרות דרמה טלוויזיוניות, יש ערוץ אחד שמזה 15 שנה משדר סדרה “חברים” כל בוקר ( שאני מודה, מאד מנעים לי את התארגנויות הבוקר שלי לעבודה ), ערוץ נוסף משדר מ10 בבוקר ועד 9 בערב תוכנית בידור על תיירים אוקראינים המסתובבים בכול העולם – לפחות סיבוב שלישי של כל העונות. ריבוי תוכניות האקטואליה וחקירות עולה על כל פרופורציה וגבולות הטעם הטוב – ישנה תחושה שפוליטיקאים, אחרי שהם יוצאים מבית הפרלמנט, פשוט עולים לאולפן וממשכים עוד כ3 שעות של דיבורים וויכוחים. כנראה כהשלמת הכנסה..

ישנן חברות מדיה עשירות יותר שיודעות להקדיש שאריות התקציבים להפקות עצמאיות – האיכות של התוכן לא עולה על סרט טורקי שנות ה80 – אבל עדיין צריך לשדר משהו..

כאן ישנו חלון הזדמנויות עבור תעשיית הפורמטים של ישראל. למדינה שלנו יש שם מאד טוב בתחום הבידור והטלוויזיה בעולם וגם האוקראינה שמעו על החברות הישראליות ומאד מקנות בחדשנות ויצירתיות של מפתחי הפורמטים. אני רואה כאן 2 דרכים אפשריות לשת”פ – קו-פרודוקציה של סרטים וסדרות ( בשנה שעברה נחתם הסכם בילטראלי לקו-פרודוקציה בין ישראל ולבין אוקראינה) , או מכירת הפורמטים הכתובים והלא כתובים לערוצי טלוויזיה האוקראינים.

לאחרונה, הגישו בפרלמנט האוקראיני הצעה לחוק חדש שתחייב ספקי חבילות כבלים לשלם לערוצים על הכללת הערוץ לחבילות. אם יתקבל, צפוי חוק זה להשאיר משאבים בקופת הערוצים ובכך לעודד ולאפשר יצירת פורמטים תוצרת אוקראינה.

נספחות ישראל מזמינה חברות ישראליות מתחום הפורמטים המעוניינים בשת”פ עם חברות אוקראיניות לפנות לנספחות במטרה לפתח הזדמנויות עסקיות.

צור קשר עם:

יליזבטה סולוביוב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל