האקרים ומתכנתים, פיאט קרייזלר קוראת לכם!

ענקית הרכב האיטלקי פיאט קרייזלר פרסמה השבוע “קול קורא” באתר bugcrowd.com המבקש מהאקרים וחוקרים לבדוק האם קיימות פרצות אבטחה במערכות כלי הרכב של החברה ולדווח לה על כך. פונים שיאתרו פרצות יזכו לפרס כספי הנע בין 150 אירו ל-1500 אירו. נכון לעכשיו, חמישה “באגים” כבר התגלו.

vehicle_hacking

יצרנית הרכב השביעית בעולם מצטרפת גם היא לטרנד החם בתעשייה ומאמצת את המודל העסקי המשתמש ב”קוד פתוח” לפיתוח מוצרים וחדשנות. בפרויקטים אלה המשתתפים בפיתוח אינם עובדים על בסיס שכר קבוע, הפרויקט מנוהל באופן לא מובנה והמשתתפים תורמים מזמנם והידע שלהם בהתאם לכללים ותנאים מסוימים כאשר לאף אחד מן המשתתפים אין זכויות יוצרים על התוצר. המודל של פרויקט קוד פתוח, למעשה שינה את האופן שבו תוכנה (או מוצרים אחרים) מפותחים, מופצים ונתמכים והוא מאוד מקובל היום.

השימוש במודל מעניק לחברות יתרון תחרותי בשוק מאחר והן יכולות להגיע ללקוחות רבים יותר, האינטרקציה עם הלקוחות גבוהה יותר והדבר מסייע בפיתוח מוצרים בעלי איכות גבוהה אשר עונים על צרכיהם של רבים יותר. אופי התהליך של “פיתוח בקוד פתוח” למעשה מאפשר ניצול מקסימלי של משאבים אנושיים על בסיס גלובלי ומביא לחדשנות בעלות נמוכה לחברה בזכות הריבוי והשונות (Diversity) של המשתתפים.

פיאט הכריזה כי היא מחפשת חוקרים שיבדקו את המערכות הממוחשבות ברכביה על מנת להפוך אותם לבטוחים ואמינים יותר. הענקית מתחייבת להכרה רשמית ופיצוי לאלה שיזהו פרצות אבטחה וחלקים בתוכנה שניתן להעתיק ואינם מוגנים. מטרתה היא לפתח מערכת יחסים שיתופית עם חוקרים ובכך לשפר בצורה משמעותית את המערכות והשירותים של כלי הרכב.

את הפנייה פרסמה החברה באתר הפונה אל קהילת “ההאקרים הטובים” כהגדרתו ומתמחה בתחום אבטחת המידע. האתר מציע לחברות להתמודד בקרב הקשה בשוק בעזרת גישת הקוד הפתוח בעולם אבטחת המידע, הוא מבקש להפגיש בין החברות החדשניות למתכנתים כדי שאלה יסייעו לחברות למצוא את הבאגים והפרצות במערכות שלהן לפני “הרעים”. גם חברת המכוניות האמריקאית Tesla פרסמה לאחרונה בקשה לסיוע באתר, שם כבר התגלו על ידי החוקרים העצמאיים 136 באגים במערכות הדיגיטליות של המכונית החשמלית בתמורה לפרס מקסימלי של 10,000 דולר.

התופעה של הקוד הפתוח מעצבת דרכים חדשות לפיתוח מוצרים, למכירה ושיווק של מוצרים ולתמיכה. חברות המאמצות את המודל ייצרו חוקי משחק חדשים בתחרות בשוק הבינלאומי דבר אשר מביא לצורך של חברות לבנות אסטרטגיות חדשות ולפתח מודלים עסקיים חדשים אשר מבוססים על שיתופי פעולה עם אחרים.

יזמים, מתכנתים והאקרים טובים 🙂 המעוניינים בפרטים נוספים והזדמנויות עסקיות, מוזמנים לפנות אלינו לנספחות המסחרית במייל milano@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

נטלי גוטמן-חן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל