יעילות היא שם המשחק

energy-efficiency-energieeffizienzלקראת החורף הקרב ובא, החלה ממשלת אוקראינה להכין כלים שיסייעו לאוכלוסייה להתמודד עם העלייה הצפויה של תעריפי החשמל, הגז והחום.

מצבן של תשתיות החשמל והחימום באוקראינה אינו עונה על הצרכים העולים של האוכלוסייה. מצד שני, תשתיות האנרגיה תמיד נתמכו על ידי הממשלה שסגרה את הפער בין המחיר של האנרגיה ששילמו האזרחים לבין המחיר ששילמה התעשייה. הפערים הגיעו על עשרות פעמים והשאירו בור בתקציב המדינה. לכן, ממשלת אוקראינה החליטה להשוות את מחירי האנרגיה לתעשייה ולאזרחים ובכך נאלצה לעלות את המחיר לתושבים במאות האחוזים. מצד שני, על מנת לספק רשת ביטחון לאזרחים כדי שיוכלו להתמודד עם העלייה החדה, יצא הממשלה ביוזמה ” קרן ליעילות האנרגטית”. זה היה הנושא של הכנס הבינלאומי הגדול שהתקיים בקייב בראשות ראש ממשלת אוקראינה, בנקים, USAID, האיחוד האירופי ועוד נציגים של כ40 מדינות.

לפי הדו”ח שהוצג, כ-80% מכל הבתים באוקראינה דורשים מודרניזציה אנרגטית שמתחילה מהחלפת חלונות, בידוד הקרות ועד התקנת מדי קריאה לחום וגז. לפי נתוני הממשלה אובדן האנרגיה בסקטור המגורים באוקראינה הינו קרוב ל60%.  נתונים אלו מביאים את הממשלה לחפש דרכים לצמצם את צריכת האנרגיה ובכך לחסוך מיליארדי דולרים בקניית גז טבעי. נוכח העובדה, שתקציב של אוקראינה לא מאפשר לה לבצע את הפרויקט על חשבון הכסף הציבורי, החליט המחוקק לעלות את מחירי החשמל והגז ולהקים מנגנון תמיכה שיסייע לאזרחים לבצע פרויקטים בכוחות עצמם. הקרן צפויה להתחיל לעבוד בשנת 2017 באופן מלאה.

בעצם, מעכשיו כל תושב ואזרח באוקראינה יהיה אחראי להפוך את מגוריו לחסכניים יותר מבחינת צריכת האנרגיה. באמצעות פלטפורמה אינטרנטית – הלקוח יבחר את סוג הפרויקט שהוא מעוניין לבצע, את החברה שהוא מעדיף ( לפי הצעות מחיר ) ויגיש בקשה להלוואה מסובסדת על ידי המדינה לביצוע הפרויקט. היוזמה פותחת אפשרות ליועצים, חברות אספקת ציוד, חברות שירותי אבחון וביקורת אנרגטית. כמובן, כוונת הממשלה לעודד משקיעים, בנקים וארגונים פיננסיים להיות שותפים בקרן ובכך לקבל גישה לכמעט 30 מיליון לקוחות פוטנציאליים.

לדעתי יש כאן שתי בשורות חשובות : ראשית, מדינה מצמצת שיטת הסבסוד הלא הוגנת ולא מועילה שגרמה לאוכלוסייה לבזבז אנרגיה ללא חשבון ולשלם אגורות ועוברת לשיטה של תמיכה ועידוד המודרניזציה, השקעה לטווח ארוך. שנית, יש כאן סימן חשוב מאד לחברות בעלות טכנולוגיות יעילות אנרגטית להיכנס לשוק האוקראיני. לפני עלייה המחירים – לא היה תמריץ מספיק גדול לאמץ טכנולוגיות חדשנות מאחר ומחיר האנרגיה לא היה מאפשר החזר ההשקעה בטווח של כמה דורות, ולפי התעריפים החדשים – החזר ההשקעה מתבצע תוך כמה שנים בודדות לפי רמת הצריכה ההתחלתית.

נספחות מסחרית פונה לחברות ישראליות בעלות אינטרס להיכנס לשוק האוקראיני כספקי שירות או ספקי הציוד לפנות אלינו.

 

 

צור קשר עם:

יליזבטה סולוביוב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל