יום החדשנות השלישי צרפת-ישראל : המשכה של ידידות נפלאה

IMG_8351

יום החדשנות השלישי צרפת ישראל נחתם בהצלחה, וזאת לאחר לא מעט מאמצים ובעיקר רצון גדול הן מהצד הישראלי והן מצד הצד הצרפתי להמשיך לפתח ולקדם שיתופי פעולה טכנולוגיים בין חברות משתי המדינות.

במהלך החודשים האחרונים עבדנו במחלקה המסחרית בפריז יחד עם מכון היצוא בשיתוף פעולה אינטנסיבי עם מקבילינו במשרד הכלכלה הצרפתי, שגרירות צרפת בישראל ו Business France (הגוף הצרפתי המקביל למכון היצוא) על הוצאתו לפועל של יום החדשנות צרפת-ישראל שהתקיים בשבוע שעבר בפריז, בתאריכים ה- 5-7 באפריל 2016.

50 נציגי חברות ישראליות ו-250 נציגי חברות צרפתיות, ביניהן תאגידי ענק כגון ENGIE, TOTAL, ORANGE ו- ELSAN וכן עשרות נציגי ממשל ורשויות מקומיות צרפתיות השתתפו ביום החדשנות.

bercy009 bercy010

 

האירוע התקיים בנוכחותם והשתתפותם של שר הכלכלה, התעשייה וטכנולוגיית המידע הצרפתי, עמנואל מקרון Emmanuel Macron, מזכירת המדינה לתחום הדיגיטל, אקסל לאמייר Axelle Lemaire, מנכ”ל סוכנות המימון הלאומית הצרפתית BPIFrance, ניקולה דופורק Nicolas DUFOURCQ מהצד הצרפתי ושר הבריאות, יעקב ליצמן, המדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה, אבי חסון ושגרירת ישראל בצרפת, עליזה בן נון מהצד הישראלי. אירועי יום החדשנות התפרסו על גבי שלושה ימים, בהם שיתוף הפעולה בין חברות משתי המדינות בתחומי המחקר והפיתוח והחדשנות בין נציגי חברות בשתי המדינות היו לנושא הדגל .

IMG_8331 bercy004 (1)

 

יום החדשנות השלישי צרפת ישראל היווה המשך ישיר לאירועי יום החדשנות אשר התקיימו בשנת 2013 בתל אביב. יריית הפתיחה ליום החדשנות השלישי ניתנה בשנה שעברה במסגרת ביקורו של השר מקרון בארץ. השר הביע אז עניין רב באקוסיסטם המוצלח הקיים בישראל בתחומי ההייטק ככר פורה לחברות להתפתח ולהצליח ברמה המקומית והבינלאומית. במסגרת ביקורו בפסטיבל החדשנות DLD 2015 בתל אביב, ציין מקרון את חשיבותו של שיתוף פעולה צרפתי-ישראלי וטען טענה שנשמעה פעמים רבות גם במהלך אירועי יום החדשנות בשבוע שעבר, כי על מנת ליצור סצנת French Tech ענפה ומוצלחת על הצרפתים ליישם בצרפת את הדוגמה הישראלית. חברות ישראליות מצדן יכולות ללמוד מניסיונן העשיר של חברות צרפתיות שהן מהמובילות בתחומן בעולם.

bercy005

אירועי יום החדשנות החלו ערב יום החדשנות, אז התקיימה קבלת פנים לציון פתיחת האירוע בקרוסל דה לובר, באירוח שגרירת ישראל בצרפת. קבלת הפנים התקיימה במיצג ישראל האינטראקטיבי והייחודי “פתח דלת לישראל – Open a door to Israel“, שקיבל מקום של כבוד בסמוך למוזיאון הלובר. באירוע הפתיחה השתתפו דמויות מפתח מעולם ההייטק הצרפתי והישראלי, ארגונים כלכליים ופוליטיים ונציגי המשלחות העסקיות רמות הדרג ליום החדשנות.

7

22

 

יום החדשנות השלישי עסק בשלושה תחומים: ערים חכמות, תחבורה חכמה ודיגיטל (ביג דאטה, האינטרנט של הדברים ורפואה דיגיטלית).

12961482_10154657657454119_4715547123957791378_nנציגי חברות סטארט אפ והייטק ישראליות וצרפתיות, צעירות וותיקות השתתפו בכנס כדוברים ודמויות מפתח מהעולם הטכנולוגי כגון יוסי ורדי התדיינו וחלקו מניסיונם העשיר בפאנלים מקצועיים שהתקיימו במשך היום. בכל פאנל, שנערך כשולחן עגול, הייתה נוכחות של דוברים ישראלים וצרפתים, התקיימו דיונים מגוונים על המדיניות הציבורית המעודדת מחקר ופיתוח תעשייתי, כיצד ניתן לחזק את קשרי האקוסיסטם של הסטרטאפים בין שתי המדינות ולקדם פרויקטים משותפים בין חברות. הפאנלים עסקו בהשפעת ההתפתחויות הטכנולוגיות שנוגעות בכל סקטור, בהתייעלות אנרגטית, תחבורה, בפרויקטים חדשניים מתחום הדיגיטל שנועדו להשפיע על איכות החיים בערים, במערכות הגנה עירוניות מתקדמות, ובנושאים מתחום הרפואה הדיגיטלית.

 

 

חלקו השני של יום החדשנות הוקדש ליצירת שיתופי פעולה עסקיים ומסחריים, בו התקיימו עשרות מפגשים עסקיים בין חברות ישראליות לבין חברות צרפתיות וכן עם מקבלי החלטות מהרשויות הצרפתיות.

**

למחרת הכנס, התקיים יום שטח לחברות הישראליות שכלל ביקור במטה הראשי של Paris & Co, הסוכנות לצמיחה כלכלית וחדשנות של העיר פריז. נציגי חברות מהמשלחת הישראלית השתתפו בביקור שכלל בין היתר הצגת התכניות לפיתוח וחדשנות של עיריית פריז, הכרות עם החממות הטכנולוגיות השונות בעיר וכן הצגת החברות הישראליות בפני הצד הצרפתי.

**

במסגרת יום החדשנות, התקיים במקביל ביקור של יו”ר הרשות לחדשנות והמדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה, אבי חסון. בביקור שכלל את השתתפותו והצגתו בכנס יום החדשנות וכן בסדרה של פגישות, סיורים ודיונים, פעל המדען הראשי במטרה להדק את שיתופי הפעולה הטכנולוגיים במחקר ופיתוח עם שורה של גופים וחברות צרפתיות מובילות. הביקור כלל, בין היתר, פגישה עם פרופסור ז’וזה-אלן סהל José-Alain SAHEL, מנכ”ל ה-Institut de la Vision, בה דנו על אפשרויות לשיתוף פעולה בתחום הראייה. כמו כן, התקיימה פגישה עם מוריס לוי Maurice Lévy, מנכ”ל קבוצת המדיה הצרפתית פובליסיס (Publicis) בה נבחנו דרכים להעמקת הקשרים בין הקבוצה לבין חברות היי-טק ישראליות וכן ודובר על אירוע ה Vivatech שמתוכנן בפריז ב-20 ביוני עד ה-3 ביולי. בנוסף נפגש המדען הראשי בעיריית פריז עם ז’אן לואי מיסיקה Jean-Louis Missika, סגן ראש עיריית פריז בפגישה בה דנו השניים על נושאים כלכליים וחדשנות. נידונו בנוסף פרויקטים חדשניים שמתכננת עיריית פריז ודרכים לשתף חברות ישראליות בפרויקטים הללו. לבסוף, הגיע חסון למטה הראשי של ארגון ה-OECD, לביקור שכלל פגישה עם סגן ראש האגף הטכנולוגי ב- OECD וסמינר בן שעתיים בו הרצה המדען הראשי מול נציגי ה- OECD על חדשנות והכללה חברתית.

צרפת היא שותפת הסחר הרביעית של ישראל באירופה, כאשר היקף הסחר הבילטרלי בין המדינות הגיע בשנת 2015 ל 3.2 מיליארד דולר במגוון סקטורים.

 

bercy006 66

  12 bercy004

 

*קרדיט לצלמים: ארז ליכטפלד, אלן מנדוזה ולימור הכהן

צור קשר עם:

ליאורה הדר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל