מבט על המבורג או: יש חיים מחוץ לברלין

המבורג כמטרופולין היא אחת מ 16 המדינות הפדרליות בגרמניה. עם 1.8 מיליון תושבים היא העיר השניה בגודלה בגרמניה והשמינית בגודלה באיחוד האירופי.

זה כ 600 שנה שהעיר השוכנת על נהר ה ELBE היא אחד המרכזים המסחריים הגדולים באירופה. נמל המבורג הוא הגדול ביותר בגרמניה ונמנה עם נמלי המכולות הגדולים בעולם, באמצעותו מתבצע כשליש מהמסחר של גרמניה עם סין וכן הסחר בין גרמניה ומדינות רבות באירופה. הנמל הוא אחד מהכוחות המרכזיים המניעים את הכלכלה בעיר. כוח נוסף הינו סקטור התעופה האזרחית.  זהו הסקטור הכלכלי המרכזי בעיר. מפעלי חברת  Airbus הממוקמים בה יחד עם 300 חברות קטנות ובינוניות בתחום התעופה והחלל בעיר תורמים לכך שהיא אחד המקומות החשובים בתחום התעופה האזרחית העולמית.

תחום האנרגיה המתחדשת הינו תחום כלכלי מרכזי נוסף בעיר התופס תאוצה. כ- 35 אלף איש מועסקים כיום במטרופולין בתחום יצור אנרגיה, בניה ירוקה, מים, טיפול בפסולת ושירותי בתחום האנרגיה. בתוך כך נכללת התוכנית האקולוגית להוריד את פליטת הפחמן הדו חמצני בעיר ב 40% עד שנת 2020. קמפוס האנרגיה של האוניברסיטה למדעים שימושיים בעיר המכונה “הסילקון וואלי של האנרגיה המתחדשת” עוסק בפרויקטים שונים בתחום חקר הסביבה והאנרגיה .

תעשיית היצירה בהמבורג הינה תחום לא פחות מתפתח. פירסום, עיצוב, פיתוח, מוזיקה וקולנוע הם רק חלק מהתעשיות המשגשגות בעיר. כ- 3,000 עסקים המעסיקים 14,000 עובדים הם גורם מניע חזק בכלכלת המבורג. בולט במיוחד הוא תחום פיתוח המשחקים. 150 חברות בתחום פועלת במטרופולין בתחום הגיימינג ביניהן Goodgame ו Bigpoint. גם החברה הישראלית Playbuzz זיהתה את הפוטנציאל ומיקמה את השלוחה הגרמנית שלה בעיר.

ולא רק טכנולוגיות הייטק פועלות בהמבורג. שתי חברות קמעונאיות ישראליות ויצירתיות ראו את הפוטנציאל העסקי הטמון בעיר ופתחו בה סניפים בתחילת השנה.

מעצבת שמלות הערב והכלה גליה להב מפעילה באמצעות נציג מקומי Showroom. החברה זיהתה הזדמנות ביישום הקונספט של שמלות כלה “או דה קוטור”  שאינו מוכר בגרמניה, בעיר בה היכולות הכלכליות של תושביה הינה מהגבוהות בגרמניה.

גם רשת מוצרי הטיפוח “סבון” פתחה השנה בעיר את הסניף הרביעי שלה בגרמניה (בנוסף לסניפים בקלן, מינכן וברלין) וזו רק ההתחלה.

סצנת הסטארטאפים הישראלים מושכת גם היא את תשומה ליבה של התעשיה בהמבורג.  next media accelerator, יקיים ב 2 במרץ 2016 אירוע השקה לפעילותו בשיתוף עם המרכז הבין תחומי בהרצליה. החממה מתמקדת בסטארטאפים מתחום המדיה במטרה ליצור כלים וחוויות משתמש חדשות. במיזם השקיעו כמה מן ההוצאות לאור הגדולות ביותר בגרמניה, ( Axel Springer, Der Spiegel ,Gruner+Jahr) והוא פועל בשיתוף פעולה בין השאר עם Google  Facebook,  Amazon.

סטרטאפים ישראלים בתחום מוזמנים לקחת חלק באירוע.

פרטים נוספים על האירוע בלינק. הרשמה לאירוע בטופס המצורף כאן.

 

צור קשר עם:

חמדת שגיא

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל