הזדמנויות בשוק ה- E-Commerce באוקראינה: שוק בצמיחה בתקופה של משבר מדיני

e-shop keyboard key. Fingerהמהפכות הפוליטיות והמשבר הכלכלי באוקראינה, כמו גם סכסוכים בינלאומיים ומלחמת אזרחים במזרח המדינה, הביאו לירידה משמעותית של המטבע הלאומי וכוח הקנייה שלו. עם זאת, שוק ה- Ecommerce, שהינו שוק צעיר מאוד הנמצא רק בשלבים מוקדמים, לא הושפע ואף צמח וגדל: נפחי המכירות גדלו ב- 19% במונחי מטבע מקומי (גריבנה אוקראיני) ,עם מספר הולך וגדל של משתמשים באינטרנט העוברים לבצע רכישות אונליין.

החל משנת 2012 ניתן לראות מגמת צמיחה שנתית בשוק ה- Ecommerce באוקראינה של כ-  20%-25% בשנה. כאשר מומחים חוזים כי גם בשנת 2016 השוק צפוי לגדול בכ- 25% במונחי מטבע מקומי. אחוז הצמיחה משנת 2013 ל- 2014 עמד על כ- 21.6% (האחוז הגבוה ביותר מבין כל מדינות מזרח אירופה) והיקף השוק ב- 2014 עמד על 2.3 מיליארד יורו, כ- 2% מסך היקף שוק המסחר הקמעוני באוקראינה העומד על 110.6 מיליארד $. כמו כן, חנויות מקוונות החל מ- 2014 הכפילו ואף שילשו את מכירותיהם.

לא ניתן להתעלם מקיומה של מגמה חזקה באוקראינה של מעבר מחנויות מסורתיות קמעוניות למכירה ומסחר אונליין. ההתפתחות המרכזית מתרחשת בערים הגדולות, במרכזן קייב, כאשר שיפור במערך הלוגיסטי והתשתיות בהחלט יסייע להתפשטות המסחר המקוון לפריפריה.

הצמיחה המהירה של שוק ה- Ecommerce באוקראינה, על אף המשבר הכלכלי, לצד היותו שוק צעיר ומבטיח, מצביעים על הזדמנויות עסקיות לחברות ישראליות בתחומי ה: Ecommerce, FinTech, וחברות בתחום הלוגיסטיקה והשילוח/שינוע (טכנולוגיה/שירותים). כמו כן, תשתית האונליין השיווקית המתפתחת מהווה הזדמנות להגדיל ייצוא ומכירות בשוק האוקראיני עבור יצואנים ישראליים בעיקר בתחומי ה- מובייל, קוסמטיקה, אופנה, מוצרי בית ומוצרי ילדים.

והנה על קצה המזלג סיכום המגמות המרכזיות בשוק ה- Ecommerce באוקראינה:

המגמות החיוביות –

  1. מספר השקעות גדולות קרו באוקראינה בתחום המסחר המקוון בשנה האחרונה. בניהן היו ua שגייסו 2.5 מיליון דולר.
  2. מספר שחקנים חדשים נכנסו לשוק בניהם ניתן לראות את NEXT חנות הבגדים הבריטית.
  3. המסגרת הרגולטיבית להסדרת המסחר האלקטרוני השתפרה, ובספטמבר 2015 יצא חוק חדש המסדיר את המסחר המקוון באוקראינה (The “E-Commerce Law”). החוק מייצר בהירות בתחום ופותר סוגיות “אפורות”, ובכך מאפשר למשוך השקעות נוספות לתעשייה. כמו כן, באירופה הוקמה ועדה (Juncker Commission) שמטרתה הסרת חסמים וסיוע לצמיחת השוק.
  4. אנו עדים למגמה של התפתחות תחום ה- FinTech בהקשר של מסחר מקוון. השוק של Online payments הוא שוק בצמיחה באוקראינה, אשר צפוי להמשיך ולגדול. אפילו כיום, תחת משבר כלכלי ניתן לראות גידול חיובי של כ 30%-40% בשנה, כאשר הצפי כי תוך 5 שנים רוב רובו של השוק יעבור לתשלום מקוון.
  5. פיתוח שיטות חדשות לשילוח ושינוע מוצרים, לדוגמא: הקמת נקודות איסוף עצמי בבנקים פרטיים. מומחים צופים כי בעתיד, שוק ה- Ecommerce יהפוך למנוע העיקרי עבור חברות בסקטור הלוגיסטיקה והשילוח באוקראינה.

המגמות השליליות –

  1. אתרי ה- Ecommerce איבדו כ- 17% מכלל התעבורה שלהם בעקבות סיפוח האי קרים והפעילות הצבאית המתרחשת במזרח אוקראינה.
  2. עלות הסחורות עלה וכוח הקנייה של האוכלוסיה ירד עקב המשבר הכלכלי.
  3. שילוח סחורות הפך לבלתי אפשרי לאזורי מלחמה במזרח אוקראינה (המהווה כ- 15% משטח אוקראינה).
  4. על אף ההתקדמות הרגולטורית, עדיין עומדות בפני שחקנים בשוק אי בהירות בתחום החוק, שיטות מיסוי ותשלום משתנות, וחוסר שקיפות בנושא השילוח.

לסיכום, קיימת בשוק האוקראיני בתחום ה- Ecommerce הזדמנות אמתית לצמיחה, זהו שוק בתחילת דרכו אך עם פוטנציאל צמיחה אדיר, ונראה כי עכשיו זה התזמון הנכון לבחון את השוק ואת הכדאיות להיכנס אליו. כאשר המצב הפוליטי והכלכלי יתייצב, אוקראינה צפויה ללכת בדרך של מדינות כגון: פולין, לטביה או רוסיה בהן אנו עדים לצמיחה דרמטית בשוק ה- ecommerce בשנים האחרונות. הצפי הוא כי נתח ה e-commerce בתוך שוק הקמעונות יגדל מ- 2% (המצב הנוכחי) ל- 10% בדומה לקורה במדינות המפותחות.

למידע נוסף אנא ראו את הניתוח הזה: ecommerce UA.

במידה ואתם מעוניינים לקבל מידע נוסף בנושא, אנא פנו אלינו לנספחות בעיר קייב, האמונה על קידום הסחר בין ישראל לאוקראינה, אנו נשמח לעזור בכל דבר.

הפוסט נכתב בשיתוף פעולה עם מורן זילברשטיין ודנה גזית, צוערות בקורס נספחי כלכלה, סחר ותיירות 2016

צור קשר עם:

יליזבטה סולוביוב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל