נמל העיר ונציה ייפתח ליבוא מזון טרי מישראל

במסגרת תוכנית HORIZON 2020 יחודש נמל ונציה כשער מתחדש לים התיכון, במטרה להקים שרשרת אספקה מתקדמת המאפשרת ייבוא מזון טרי ומקורר מישראל, מצרים וירדן 

psa_venezia_tn_290_230

במסגרת תכנית מימון המו”פ Horizon 2020 של האיחוד האירופי למחקר וחדשנות, שתפעל במהלך השנים 2014-2020 במימון כולל של כ-77 מיליארד אירו, נמצא גם נושא התחבורה והשינוע באירופה תחת הכותרת Connecting Europe Facility (CEF) for Transport וזאת במטרה לחבר את אירופה טוב יותר, על ידי הקמת תשתיות חדשות ושיקום או חידוש התשתיות הקיימות, תוך צמצום הפגיעה הסביבתית, שכלול היעילות האנרגטית וכמובן העלאת רמת הבטיחות.

אחד הפרויקטים שאושרו על ידי הוועדה האירופאית ופועל במסגרת הקול הקורא בנושאי תחבורה של התוכנית, הוא הפרויקט Fresh Food Corridors -FFC, העוסק בשיפור תנאי ההעברה של מזון טרי באירופה בצורה המהירה והיעילה ביותר, כך שחיי המדף של המזון יהיו ארוכים יותר. הפרויקט, המשותף לארבע ארצות באיחוד: צרפת, איטליה, סלובניה וקפריסין, בחר בחודש דצמבר את נמלה של העיר ונציה באיטליה, נמל מרסי הצרפתי והנמל הסלובני קופר, כשעריו המתחדשים של הים התיכון וזאת על ידי בנייה של שרשרת אספקה חדשה עבור מכולות קירור ומוצרים מתכלים המיועדים לשווקים אירופאיים במטרה לאפשר לאוכל טרי מישראל, ירדן, מצרים והרשות הפלסטינית להגיע במהירות האפשרית אל מרכז וצפון אירופה.

האיחוד האירופי סיפק מימון של 10 מיליון אירו לתוכנית שדרוג הנמלים, שמהווים כ-50% מן העלות הכוללת ומעורבים בה מלבד המדינות האירופאיות גם שאר בעלי עניין בשרשרת הלוגיסטית המורכבת: יצואנים, משלחי משא, חברות ספנות ומפעילי הרכבות. לנמל הוונציאני מוקדשים כ-1.5 מיליון אירו מטעם האיחוד האירופי ושאר המימון מגיע מאותם בעלי עניין נוספים.

פרויקט (Fresh Food Corridors (Ffc הינו הראשון המאפשר סחורה בקירור ישירות מן אתרי הייצור ישירות ליעדן, תוך שימוש באותו אמצעי תחבורה (מכולה מקוררת) מבלי צורך להעביר, לפרוק או כל טיפול אחר בטובין. המעורבים בפרויקט טוענים, שזו פריצת דרך של ממש בתחום השינוע מדלת לדלת, שיפור היעילות, שיפור תהליכי בקרה בתחום המזון הטרי והטמעה של טכנולוגיה חדשנית בשימוש ברכבות. החלק הראשון עתיד להסתיים בנמל הסלובני קופר כבר ב-2017 ומיד לאחר מכן באיטליה ובצרפת.

מהלך כזה מטעם הרשויות באירופה, פותח אפשרויות רבות עבור היצואנים הישראלים בתחום המזון הטרי. ניתן לראות בו כהבעת אמון בתוצרת הישראלית ואנחנו מאמינים ששיתופי פעולה רבים יכולים להיווצר לאחר פתיחת הנמל לעבודה.

יצואנים וחברות המעוניינים יכולים לפנות אל הנספחת הכלכלית במילאנו במייל milano@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

נטלי גוטמן-חן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל