רומניה – טכנולוגיות מים – זה הזמן

שלום חברים,

רומניה היא מדינה מתפתחת. מתפתחת במלוא מובן המילה. ההבדל בין העיר לכפר הוא עצום, כמעט בלתי נתפש.
בעוד בעיר (בבוקרשט ועוד יותר מכך בערים אחרות) התשתיות מתקדמות וניתן לראות טכנולוגיות מתקדמות, אינטרנט מהיר ושירותים מתקדמים לאזרח, בכפר, המצב אחר לחלוטין. באזורי הספר הרומניים עדיין ניתן לראות איכרים מעבדים את אדמותיהם בעזרת שור ומחרשה.

Plow
מחרשה וסוס הם עדיין מראה נפוץ ברומניה הכפרית

 

תיאור מציאות זה מוקצן עוד יותר בתחום המים. מתוך 22 מיליון איש, רק 12 מיליון מחוברים לתשתיות מים מסודרות, הכוללות מתקני טיפול במים ובשפכים.

האיחוד האירופי והבנק האירופאי לשיקום ופיתוח (ה-EBRD) בעקבותיו, זיהו את הפוטנציאל הזה והם משקיעים מיליארדים ברומניה. על מנת לסבר את האוזן, כ-500 מיליון יורו השקיע ה-EBRD ברומניה בשנת 2014, כאשר רבע מכלל פרויקטי המים של הארגון בכל העולם מתקיימים ברומניה.

לפוטנציאל הזה צריך להוסיף ולהסביר על מעמדה של ישראל כאן בתחום הזה ולשם כך, אשתף אתכם באירוע של חברת מוטורולה, שהתקיים לפני כשלושה שבועות עם חברת המים של אזור קונסטנצה (Constanța) היא RAJA CONSTANTA.

חברת RAJA CONSTANTA היא אחת מ-43 חברות המים האזוריות הפועלות ברומניה. 42 מהחברות הינן בבעלות ממשלתית ו-1 בבעלות פרטית (בבעלות VEOLIA). כל חברה אחראית על תשתיות המים באזור שלה ולעתים גם באזורים נוספים. כל 43 החברות מאוגדות תחת ארגון ARA, ארגון המים של רומניה אשר הנשיא שלו, מר פליקס סטרויה (Felix Stroe) הוא גם נשיא של RAJA CONSTANTA. החברה הזו, היא היעילה, הרווחית והפעילה ביותר מבין כל החברות והיא מקבלת תקציבי עתק מהאיחוד האירופי. מסיבה זו, היא גם בעצמה אחראית על יותר אזורים וחלק מהחברות האחרות מדווחות ישירות אליה.

חזרה לאירוע. חברת מוטורולה ישראל ביצעה פרויקט עם חברת RAJA בשנת 2008 והתקינה את מערכות הבקרה שלה (SCADA), אשר מפותחות ומיוצרות בישראל, בעשרות מתקנים של ה-RAJA. הפיילוט היה מוצלח ביותר ומעבר לשדרוג יכולות הניהול של RAJA הוא גם חסך לחברה כ-17% מצריכה החשמל וכן חסך בכוח אדם. הפוטנציאל של RAJA בתחום זה גדול מאד ועל כך אסביר בהמשך.

לאור הצלחת הפרויקט, ארגנו החברות אירוע ססגוני, אשר במרכזו התקיימה מסיבת עיתונאים גדולה, בה דיברו הצדדים על חשיבות הפרויקט ועל טיב השת”פ ביניהן (5 כתבות טלוויזיה, 25 כתבות אינטרנטיות ו-11 כתבות מודפסות). לאירוע הוזמנה שגרירת ישראל, תמר סמאש ועבדכם הנאמן. השגרירה אף נשאה דברים במסיבת העיתונאים, בה הדגישה את העניין הרב שיש לישראל בפרויקטי מים ברומניה והחשיבות הגדולה של מערכת היחסים בין המדינות. המטרה של האירוע הייתה ליצור את ההד להצלחת פרויקט ולהדגיש את השת”פ המוצלח לטובת לאזרחי האזור.

כתבת וידאו קצרה על האירוע:

 

הנספחות המסחרית תמשיך לתמוך במוצרים המפותחים במוטורולה בישראל, מיוצרים בישראל ונמכרים ברומניה, אך זו לא הנקודה החשובה היחידה… במסגרת האירוע התקיימה פגישת צד של נשיא RAJA, השגרירה ועבדכם הנאמן. במסגרת הפגישה הצהיר הנשיא, כי קיבל מהאיחוד האירופי תקציב אדיר של מאות מיליוני יורו על מנת לשדרג את תשתיות המים באזורים אליהם הוא אמון ב-4 שנים הקרובות. יתרה מכך, הוא מעוניין לראות יותר ויותר טכנולוגיות ישראליות מוטעמות ברומניה והוא יעשה הכל על מנת לתת את הפלטפורמה לחברות ישראליות להגיע לרומניה, להראות את יכולותיהן ולהתמודד במכרזים.

raja1

לא עברו שבועיים מהביקור (וזה מהירות האור ברומניה…) וכבר התייצב במשרדי סגנו של נשיא RAJA עם רשימה של פרויקטי וצרכים טכנולוגיים. סביר, שאולי לחלק מאלו שיקראו את הפוסט הזה נפנה אנחנו באופן יזום (בהתאם לצרכים של RAJA).

חשוב מכך, אם ישנם יצואנים של טכנולוגיות מים בקהל, שחושבים על רומניה ועוד לא התקדמו בעניין, או אם ישנם יצואנים שלא חשבו על רומניה – אז זה הזמן.

אנחנו כאן כדי לסייע, לחבר, להסביר, למנף או כל דבר שתזדקקו לו בדרך להצלחה בשוק הרומני.

שלכם,
מתן

bucharest@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

מתן ספרן

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל