מי הן האלופות של הכלכלה הגרמנית ומדוע הן נסתרות?

בשנת 2014 עמד היצוא של גרמניה על 1,133 מיליוני יורו, 70% ממנו מקורו בחברות קטנות עד בינונית במשק, כאשר התורמות העיקריות לכך הן החברות המכונות ” Hidden Champions”, אלופות נסתרות.

למרות שהן מהוות את מנוע הצמיחה העיקרי ליצוא הגרמני, החברות המוגדרות כ- Hidden Champions הן אלמוניות כמעט לחלוטין לציבור הרחב ומכאן נובע שמן. אור הזרקורים של התקשורת הכלכלית ממוקד בקונצרנים הגדולים בגרמניה ורמת ההיכרות הנמוכה של הציבור איתן עומדת בניגוד לחשיבותן הכה משמעותית להצלחה הכוללת של הכלכלה הגרמנית.

את המונח טבע הכלכלן הרמן סימון (Hermann Simon), אשר שם לעצמו למטרה לעורר את האמביציה להצלחה דומה בקרב כמה שיותר חברות ומחקריו וספריו שכתב בנושא, נחשבים לחשובים בתחום. במחקריו מצא מאפיינים משותפים רבים לחברות, שהוא מגדיר כאלופות נסתרות.

אלו ברובן חברות בינוניות בגודלן, שצמחו מעסקים משפחתיים שהתבססו ומממשיכות להיות מנוהלות באופן דומה על ידי הנהלה חזקה. עובדי החברה מועסקים בחברה שנים רבות ורתומים ביחד עם הבעלים להצלחת החברה. על פי המחקר של סימון, החברות מאופיינות בקשר הדוק במיוחד ללקוחות ולצרכיהם ועל מנת לשמור על הצלחתן משקיעות במחקר ופיתוח עשרות מונים יותר מהקונצרנים הגדולים במשק. תודות לחדשנות מסיבית זאת  ושיווק ברחבי העולם, הן הגדילו את נתח השוק שלהן עד לכדי הובלת השוק ביבשת שלהן או היותן אחת משלושת המובילות בעולם בתחומן, כל זאת עם מחזור מכירות שנתי של עד 3 מיליארד דולר.

Berlin

מה שמייחד כל כך את האלופות הנסתרות הינו המשקל הכלכלי שלהן במשק. מדובר בחברות, שיצרו מיליוני מקומות עבודה בעשר השנים האחרונות וכ-  80% מהמועסקים במשק נובעים מהמגזר אליו הן משויכות (חברות קטנות עד בינוניות), זאת לעומת הקונצרנים הגדולים בממשק הגרמני המעסיקים רק 20% מהעובדים במשק. משקלן היחסי מול חברותיהן בעולם הוא עצום: מתוך 2,700 חברות שזיהה הרמן סימון במחקריו ברחבי העולם, כמחציתן חברות גרמניות, בעוד 13% בלבד מקורן בארה”ב (שאוכלוסייתה כפולה מזו של גרמניה).

בין ה”Hidden Champions” ניתן למצוא חברות כגון:  BRITA     BRAINLAB     Essel Propack   Belfor

מידע נוסף בנושא ניתן לקרוא במצגת של ה- Germany Trade and Invest בקישור הבא.

אין ספק, כי הכלים להצלחה של האלופות הנסתרות, יכולים לשמש שיעור חשוב גם לצמיחת הכלכלה הישראלית.

את הנושא המרתק הזה שמחתי להציג בוועידת סחר החוץ של מינהל סחר חוץ בינואר 2015. הרצאות מרתקות נוספות ניתן יהיה לשמוע בכנס סחר החוץ הבא שיתקיים בתל אביב ב-13 בינואר 2016.

צור קשר עם:

חמדת שגיא

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל