חידוש המו”מ להסכם אזור סחר חופשי עם אוקראינה

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה שואף להרחיב את היצוא מישראל לשווקים חדשים, כחלק ממדיניות הממשלה להידוק היחסים עם מדינות בעולם המתפתח. במסגרת מדיניות זו, ישראל מעוניינת לחזק את הקשרים הבילטראליים עם אוקראינה, בין היתר באמצעות הסכם אזור סחר חופשי (אס”ח).

הסכמי אס”ח נועדו לקדם את היצוא הישראלי בשווקי העולם, באמצעות טיפול בחסמי הסחר השונים בהם נתקלות החברות הישראליות ביצוא ויצירת מסגרת שיתוף פעולה רחבה ככל הניתן מול מדינות היעד. כיום, יותר מ-60% מהמסחר הבינלאומי של מדינת ישראל מתבצע במסגרת הסכמי אס”ח. בימים אלה ישראל נמצאת במו”מ עם הודו ופנמה ונמצאת בשלב מתקדם לקראת פתיחת מו”מ עם סין, ווייטנאם, דרום קוריאה ואיחוד המכסים של רוסיה, בלרוס, קזחסטן וארמניה.

בשנים האחרונות אוקראינה חתמה על הסכמי אזור סחר חופשי עם חלק ממדינות חבר העמים לשעבר ועם מדינות אפט”א (EFTA) ולאחרונה גם השלימה את המו”מ עם האיחוד האירופי. בנוסף להסכמים אלו, אוקראינה נמצאת במו”מ עם קנדה. הסכם סחר חופשי עם אוקראינה יפתח אפשרויות חדשות בפני התעשייה הישראלית, יעניק ליצרנים הישראלים יתרון תחרותי ויאפשר מימוש של הפוטנציאל הטמון בשוק זה. בנוסף מדובר בחיזוק דריסת הרגל של ישראל במזרח אירופה.

תהליך המו”מ להסכם אס”ח עם אוקראינה נפתח ביולי 2013, כאשר הסבב הראשון התקיים בקייב. בעקבות המצב הפוליטי באוקראינה, בדומה לכל התהליכים הרשמיים במדינה, תהליך המו”מ נעצר ובמשך כשנתיים לא נרשמה התקדמות משמעותית. בחודשים האחרונים מונה צוות חדש מהצד האוקראיני ולאחר דיונים עם הצוות הישראלי הוחלט לקיים סבב שני בחודש דצמבר 2015.

כחלק מתהליך ההערכות לקראת חידוש המו”מ להסכם אס”ח עם אוקראינה, האגף למדיניות והסכמי סחר במינהל סחר חוץ, בוחן את מפת הצרכים והאינטרסים של התעשייה הישראלית, אשר ההסכם העתידי עשוי לתת להם מענה. במידה וחברתם סוחרת עם אוקראינה, או מעוניינת בחדירה לשוק האוקראיני, חשוב שהמידע הרלוונטי לקראת המו”מ, כגון מידע על חסמים מכסיים או רגולטוריים, יועבר לאגף למדיניות והסכמי סחר ובכך יסייע למקסם את תרומתו של ההסכם העתידי לכלכלה הישראלית.

לשם כך, נודה על מילוי השאלון הקצר שהוכן על-ידי התאחדות התעשיינים בקישור זה. מידע זה חשוב ביותר ובאמצעותו נוכל לפעול למען האינטרסים של התעשייה הישראלית.

לפרטים נוספים ושאלות ניתן לפנות ל: IsraelFTAs@Economy.gov.il

צור קשר עם:

אופיר יוספי

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל