בחרו בלוג

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו
Emerging Markets
פתיחת פניה חדשה לנספח הכלכלי

איפה הכסף?

פורסם ע"י , נספחת כלכלית- קייב, אוקראינה , בתאריך 25 באוקטובר 2015

reiting_1למרות המלחמה, 10 החברות החקלאיות הגדולות באוקראינה מוכיחות- הסקטור החקלאי הוא בעל הפוטנציאל הגדול ביותר גם כאשר יורים, גם כאשר הגריבנה יורד לתחתית (פיחות של 250%) והשוק הרוסי נסגר. הפתרון הוא פתיחת שווקים חדשים.

אם להתייחס למספרים לבדם, הסקטור החקלאי הוא חלק מגמת הירידה הכללית של אוקראינה. עונת 2013-14 רשמה סה"כ 15.4 מיליארד דולר יצוא חקלאי. בעונה הזאת חלה ירידה ל-14 מיליארד דולר ורווח החברות הגדולות ירד מ-8.9 מיליארד ל-6.4 מילארד דולר.

למקום הראשון הגיע חברה בשם Myronivsky Hliboproduct. החברה עוסקת גידולי חיטה, עופות ובעלי חיים. הרווח הנקי עומד 1.3 מיליארד דולר בשנה והרווחיות 40%. במקום שני, Kernel, חברת לוגיסטיקה, ייצור שמנים וגידולי חיטה. אומנם הרווח הנקי של החברה קרוב ל-2.5 מיליארד דולר, אך הרווחיות של החברה הינה 15% ורייטינג המוניטין בין המשקיעים יותר נמוך. במקום השלישי ממוקמת חברה Astarta, העוסקת במגוון תחום החקלאות, כגון חלב, חיטה, שמנים, לוגיסטיקה ובעלי חיים. בהפרש גדול ממקום 1 ו-2 הרווח הנקי של החברה הסתכם ב-461 מיליון דולר עם רווחיות של 29%. במקום הרביעי התמקמה חברת Industrial Milk Company, העוסקת בעיקר בחיטה ומשק החלב. הרווח הנקי יחסית נמוך ועמד על 138 מיליון דולר, אך הרווחיות גבוהה- 42%. במקום החמישי התמקמה חברת UkrLandFarming, חברה גדולה מבחינת השטחים בבעלות/שכירות. החברה עוסקת בחיטה, ביצים, סוכר, לוגיסטיקה, ובעלי חיים. החברה רשמה רווח מרשים של מיליארד וחצי דולר. הרווחיות הנמוכה של 28% ורייטינג המוניטין הנמוך מאד בין משקיעים, לקוחות ובנקים מציב את החברה רק במקום ה-5.

את החמישייה השנייה פותחת חברת Ovostar, העוסקת בביצים. זו רשמה רווח של 75 מיליון דולר ורווחיות גבוהה של 39%. במקום השביעי נמצאת Milkiland וכפי שניתן להבין משם החברה, זו עוסקת בחלב. מיליקלנד רשמה רווח של 320 מיליון דולר, עם רווחיות נמוכה מאד של 6% בלבד.

במקום השמיני ממוקמת Nibulon, על אף שלפי מדיניות החברה היא לא מפרסמת את הנתונים הפיננסיים שלה. מדובר בחברה מאד מעניינת ואקטיבית בשוק האוקראיני. החברה עוסקת בחיטה, שמנים, לוגיסטיקה ובעלי חיים. בנוסף, היא מבצעת פרויקטים בתחום פיתוח הלוגיסטיקה והובלה באמצעות הנהר. החברה ממוקמת בדרום המדינה, במקרה במחוז בו נולדתי, Nikolaev. במקום תשיעי חברה בינלאומית שאותה אין צורך להציג Danone עם רווח של 110 מיליון דולר, שעוסקת בתחום מוצרי חלב וגידולי תותים. במקום אחרון תופסת חברת Globino, העוסקת בבעלי חיים. זו רשמה רווח של 71 מיליון דולר.

לסיכום, אציין שחברות גדולות בתחום החקלאות יכולות להיות פרטנריות מצוינות עבור חברות ישראליות, אך כמו כל סקטור באוקראינה כיום, הוא סובל מצמצום וחוסר וודאות. משרד החקלאות מוביל מדיניות ליברלית של סיוע לחקלאי בפתיחת שווקים חדשים כגון סין, מזרח התיכון, אסיה ועוד. לאחרונה התפרסם תוכן שיווקי נוסף:

שווה לציין, שמוצרים אוקראינים יכולים להיות מתאימים הן ליבוא לישראל, לכן, לצד חברות ישראליות בעלות אגרו-טכנולוגיות מתקדמות אני פונה לחברות סחר שמעוניינות לבחון אוקראינה כמקור למוצרים איכותיים בעלות תחרותית.

יליזבטה סולוביוב נספחת כלכלית- קייב, אוקראינה

4 Responses to “איפה הכסף?”

 1. גיא שירין הגיב:

  שלום רב , אנחנו מייבאים תותים קפואים לארץ האם יש חברות שאפשר לפנות אליהם באוקראינה ? בתודה גיא

  • יליזבטה סולוביוב הגיב:

   היי גיא
   תודה על התגובה
   ישנן חברות אוקראיניות שמגדלות תותים.
   אשמח להפנות אותך. אכתוב לך במייל. יום טוב

 2. simon הגיב:

  האם ידוע לך אילו חברות באוקרינה עוסקות בגידול ועיבוד גרעיני תירס?

  • יליזבטה סולוביוב הגיב:

   היי סימון
   תודה על התגובה. אוקראינה נמצאת בצמרת עולמים של יצרני תירס. יש כאן מגון חברות חקלאיות העוסקות בזה.
   נהיה בקשר במייל. יום טוב

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה לנספחת כלכלית- קייב, אוקראינה, יליזבטה סולוביוב