קלסטרומניה באוקראינה

על סקטור ה-IT באוקראינה כבר כתבתי בפוסטים הקודמים. הפוסט הזה יעסוק בתופעת IT Clusters (אשכולות מחשבים של טכנולוגיות מידע) באוקראינה. אכן, מדובר בתופעה. קלסטרים מקצועיים מקימים כאן “כל יומיים”. עניין זה מצביע על הצורך, מצד אחד, לפלטפורמות מקצועיות לפיתוח התחום ומצד שני מראה על חוסר התמיכה מצד השלטון המרכזי.

כאשר מסתכלים עם מפת אוקראינה ופיזור קהילות הייטק רואים, שבאוקראינה כמה מרכזים בולטים בעלי צפיפות גבוהה של חברות IT, חממות, אקסלרטורים. הבולטים הם בקייב, לבוב, דנייפרופטרובסק, חרקוב ולא מזמן גם באודסה. המאפיין המרכזי הוא מוסד להשכלה גבוהה עם פקולטה למדעי המחשב או אוניברסיטה, טכנולוגיה ותשתית של תעשייה.

Lvovהקלסטר הראשון הוקם בעיר לבוב בשנת 2009, כאשר תחום ה-IT באוקראינה עוד היה בחיתוליו. 3 חברות, הפעילות בתחום, החליטו להתאחד במטרה לקדם את התחום ולאפשר את התפתחותו באוקראינה. מאז, קהילת החברות גדלה ל-30 והקלסטר פעיל מאד בסצנת החינוך, היזמות והסטאראפים בעיר. במשך זמן רב לבוב נשארה העיר היחידה, שהקימה ותמכה בפעילות הקלסטר. מנהליו הצליחו לשכנע חברות IT מרכזיות באוקראינה לעביר את המשרדים שלהם ללבוב.

lutzkאחרי מאיידן 2013-14, העיר הבא שאימצה את המודל הינה לוצק. בזמן המשבר, כאשר חצי מהמדינה משותקת בשל הקונפליקט במזרח, החצי השני סובל ממשבר כלכלי ופוליטי, קמו אנשי ההייטק האוקראיניים והקימו פלטפורמה לפיתוח התחום הכמעט יחידי בעל פוטנציאל באוקראינה. אלו לא חיכו למדינה שתתמוך, אלא מהחליטו להיות אלו שיובילו לשינוי. היוזמה מאחדת 10 ארגוני,ם שמקדמים עבודה עם סטודנטים, סטארטאפים, משקיעים, מוסדות להשכלה גבוהה וקהילות שונות בלוצק.

Dniproמרכז חשוב נוסף בתחום היטק אוקראינה הינו דנייפרופטרובסק (דנייפרו). פרוייקט #it_dnipro הוקם על בסיס חברות IT, שעבדו בדנייפרו ויזמו פרויקטים כמו גן ילדים למתכנתים עתידיים, מרכז ניתוח נתונים, מרכז יזמות, מרכז מידע על התחום באוקראינה בכלל ובדנייפרו בפרט ועוד.

Kharkivקלסטר גדול נוסף הינו בחרקוב. בסוף יולי השנה נפתח הקלסטר וכבר עכשיו הוא זוכה ל”וייב” גדול מאד בעיר. חשוב לציין, שלחרקוב היסטוריה ומסורת של תעשיות עתירות ידע בתחום אווירונאוטיקה, תעשייה אווירית, ותעשייה ביטחונית. לכן, הקלסטר נוצר על מנת לממש את הפוטנציאל שבעיר, כולל תכניות שת”פ בינלאומיות, קידום תחום ה-IT כמקצוע עבור הדור הצעיר, שיפור תדמית העיר כמקדמת חדשנות ועוד.

Odessaואחרון טרי ממש לפני כמה שבועות- קלסטר באודסה. בכלל, אודסה בחצי שנה האחרונה עוברת מהפך עם המושל החדש, מיכאיל סאאקשווילי (Mikheil Saakashvili), נשיא גיאורגיה לשעבר, הידוע במעשיו המהפכניים, ששינוי את פניה של גיאורגיה לטובה, ביניהם מיגוד השחיתות ורפורמות כלכליות, אשר הביאו את גיאורגיה למקומות גבוהים במדד חופש העסקים. אודסה עוברת מתיחת פנים רצינית וצפויה לגבש תכנית רפורמות מבניות במחוז, אשר צפויה להגדיל את רמת האטרקטיביות שלו להשקעות זרות. הקלסטר הינו פרויקט אחד מבין הרבים שהנהלת המחוז מעוניינת לקדם.

ללא ספק, שנת 2015 סיפקה כותרות וסימנה “טוויסט” בכיוון של אוקראינה בכל הנוגע לתחום הייטק וחדשנות. אוקראינה היא עדיין מדינה אגררית, המהווה מקור לכ-40% מכלל הדגנים, שמגיעים לישראל ובין המדינות המובילות בתחום זה בעולם. כמו כן, באוקראינה תעשייה כבדה מספקת אחוז נכבד מהתמ”ג ומהיצוא. לצד זה, לאט לאט צמח והתחזק באוקראינה תחום ה- IT, שמנצל את רוב היתרונות של אוקראינה ואף מצליח לתמוך בסקטורים נוספים, כמו: חינוך, חקלאות, בטחון המולדת (HLS) ועוד.

חשוב לציין, שתופעה זו מאד לא אופיינית לאוקראינה. גם בעבר היו קיימים במדינה ארגונים/איגודים מקצועיים, ש”עשו לובינג” לתחומים שונים, אך הם היו מאד ביורוקרטיים ובעיקר דאגו לבעלי האינטרסים וניתן גם לומר, כי לא היו מאד מקצועיים. לכן, “קלסטרומניה” באוקראינה נראית חיובית למדי ומסמלת את כניסתם של אנשי הדור החדש עם דגש על תחומים עתירי ידע ותמיכה בחינוך.

לדעתי, חברות ישראליות יכולות ליהנות מהיוזמות הללו ולפתח שת”פ עם חברות אוקראיניות הן בתחום מיקור חוץ והן ברמה של פרויקטים משותפים. לישראל ידע וניסיון בתמיכה ביזמות וחדשנות ועכשיו זה הזמן לבחון שת”פ ולהיות אלו, אשר יעצבו את תעשיית ההייטק באוקראינה. הנספחות מסחרית של משרד הכלכלה מזמינה חברות ישראליות, המעוניינות לבחון שת”פ עם שחקנים בתעשיית ההייטק האוקראינים, לפנות אלינו.

צור קשר עם:

יליזבטה סולוביוב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל